www.svethardware.cz
>
>
>
>

Kaby Lake-G s integrovanou Vegou končí, náhrada tu není

Kaby Lake-G s integrovanou Vegou končí, náhrada tu není
, , aktualita
Před pár lety společnosti Intel a AMD překvapily svou spoluprací, která vyústila v příchod procesorů Kaby Lake-G. Ty jsou vybaveny procesorovými jádry Core, grafikou Radeon Vega a navíc pamětí HBM2. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Kaby Lake-G jsou tak velice zajímavou slepou uličkou, neboť představují velice slušný výkon v malém balení, a to zvláště grafický výkon. Čtyři procesorová jádra generace Kaby Lake nejsou nic úžasného, ale vedle toho je tu speciální GPU Radeon RX Vega M, které je navíc pomocí technologie EMIB, čili prostřednictvím křemíkového můstku propojeno se 4 GB paměti HBM2. Díky tomu se nemusí využívat hlavní operační paměť DDR4, která by vytvořila velice nepříjemnou výkonnostní brzdu. 
 
 
Ostatně i jediný modul HBM2 díky širokému rozhraní poskytuje propustnost přes 200 GB/s, což je pro Vegu vybavenou 1536 Stream procesory (24 CU) tak akorát, přičemž žádné z dostupných APU Radeon se tomuto ani zdaleka nemůže rovnat. 
 
Kaby Lake-G jsou ovšem dva roky staré zboží, přičemž dnes by Intel mohl navázat další generací založenou třeba na 10nm Ice Lake, které by tu byly vedle 7nm Radeonu s RDNA a 8 GB HBM2. Není pochyb o tom, že kdyby Intel s AMD chtěl, takové řešení by se mohlo dostat na trh, ale co víme, tak se nic podobného nechystá a Kaby Lake-G mezitím dospěly ke konci své životnosti a nyní už nesou označení EoL, čili End of Life. To samozřejmě jako obvykle neznamená, že nyní už Kaby Lake-G jako mávnutím proutku ihned zmizí z trhu. Potrvá to ještě řadu měsíců. 
 
 
Je přitom celkem zřejmé, proč se s největší pravděpodobností nedočkáme nástupce, a to bez ohledu na to, jak dobře se Kaby Lake-G prodávaly či neprodávaly. Ostatně tyto procesory prý trpěly na to, že si jich výrobci počítačů moc nevšímali, a to až na firmy Dell, HP a také samotný Intel, který je využil ve svých NUC. 
 
Jde ale i o to, že v roce 2017 měl Intel k dispozici oproti AMD jen velice chabé integrované grafiky. Iris Pro sice nebyly na svou dobu špatné, ale ani tak by na Vegu M zdaleka nestačily. Nyní už je to jiné. Ice Lake mají v sobě iGPU 11. generace, které ukazuje slušné zlepšení výkonu, ale to pravé má zajistit 12. generace chystaná na příští rok, takže Intel bude mít svá vlastní GPU Xe a konkurenční Radeony nebude potřebovat, alespoň taková je projekce do budoucna. 
 
 
Kaby Lake-G tak představovaly jen krátkou epizodu a nedokázaly moc zaujmout, ostatně také nejsou nejlevnější, a to právě ani vedle kombinací CPU a samostatných grafik. Na jednu stranu tak slýcháme o tom, že budoucnost čipů tkví v chytrém způsobu pouzdření, což tyto procesory rozhodně představují, však jde o vůbec první produkty s EMIB určené pro běžný trh. Na druhou stranu je však jasné, že byly na trhu spíše jen do počtu v roli "výstřední rarity". Ale vše má svůj čas. 
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity? Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity?
Společnost Huawei si možná bude muset najít nového dodavatele počítačových čipů, neboť společnost TSMC dle serveru Digitimes už nechce svému partneru z pevninské Číny poskytovat takové kapacity jako dřív.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře