www.svethardware.cz
>
>
>
>

Kaby Lake-G s integrovanou Vegou končí, náhrada tu není

Kaby Lake-G s integrovanou Vegou končí, náhrada tu není
, , aktualita
Před pár lety společnosti Intel a AMD překvapily svou spoluprací, která vyústila v příchod procesorů Kaby Lake-G. Ty jsou vybaveny procesorovými jádry Core, grafikou Radeon Vega a navíc pamětí HBM2. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Kaby Lake-G jsou tak velice zajímavou slepou uličkou, neboť představují velice slušný výkon v malém balení, a to zvláště grafický výkon. Čtyři procesorová jádra generace Kaby Lake nejsou nic úžasného, ale vedle toho je tu speciální GPU Radeon RX Vega M, které je navíc pomocí technologie EMIB, čili prostřednictvím křemíkového můstku propojeno se 4 GB paměti HBM2. Díky tomu se nemusí využívat hlavní operační paměť DDR4, která by vytvořila velice nepříjemnou výkonnostní brzdu. 
 
 
Ostatně i jediný modul HBM2 díky širokému rozhraní poskytuje propustnost přes 200 GB/s, což je pro Vegu vybavenou 1536 Stream procesory (24 CU) tak akorát, přičemž žádné z dostupných APU Radeon se tomuto ani zdaleka nemůže rovnat. 
 
Kaby Lake-G jsou ovšem dva roky staré zboží, přičemž dnes by Intel mohl navázat další generací založenou třeba na 10nm Ice Lake, které by tu byly vedle 7nm Radeonu s RDNA a 8 GB HBM2. Není pochyb o tom, že kdyby Intel s AMD chtěl, takové řešení by se mohlo dostat na trh, ale co víme, tak se nic podobného nechystá a Kaby Lake-G mezitím dospěly ke konci své životnosti a nyní už nesou označení EoL, čili End of Life. To samozřejmě jako obvykle neznamená, že nyní už Kaby Lake-G jako mávnutím proutku ihned zmizí z trhu. Potrvá to ještě řadu měsíců. 
 
 
Je přitom celkem zřejmé, proč se s největší pravděpodobností nedočkáme nástupce, a to bez ohledu na to, jak dobře se Kaby Lake-G prodávaly či neprodávaly. Ostatně tyto procesory prý trpěly na to, že si jich výrobci počítačů moc nevšímali, a to až na firmy Dell, HP a také samotný Intel, který je využil ve svých NUC. 
 
Jde ale i o to, že v roce 2017 měl Intel k dispozici oproti AMD jen velice chabé integrované grafiky. Iris Pro sice nebyly na svou dobu špatné, ale ani tak by na Vegu M zdaleka nestačily. Nyní už je to jiné. Ice Lake mají v sobě iGPU 11. generace, které ukazuje slušné zlepšení výkonu, ale to pravé má zajistit 12. generace chystaná na příští rok, takže Intel bude mít svá vlastní GPU Xe a konkurenční Radeony nebude potřebovat, alespoň taková je projekce do budoucna. 
 
 
Kaby Lake-G tak představovaly jen krátkou epizodu a nedokázaly moc zaujmout, ostatně také nejsou nejlevnější, a to právě ani vedle kombinací CPU a samostatných grafik. Na jednu stranu tak slýcháme o tom, že budoucnost čipů tkví v chytrém způsobu pouzdření, což tyto procesory rozhodně představují, však jde o vůbec první produkty s EMIB určené pro běžný trh. Na druhou stranu je však jasné, že byly na trhu spíše jen do počtu v roli "výstřední rarity". Ale vše má svůj čas. 
 
Zdroj: Techspot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek7 komentářů