reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Kim Kardashian zaplatí 1,26 mil. USD za pump and dump kryptoměny EthereumMax

, , aktualita
Kim Kardashian zaplatí 1,26 mil. USD za pump and dump kryptoměny EthereumMax
Mnoho celebrit mělo nebo má problémy s propagací kryptoměn. Jednou z nich je i Kim Kardashian, která propagovala kryptoměnu EthereumMax. Nedostatečně jasné zdůraznění toho, že jde o reklamu, ji stálo 1,26 mil. USD.
Kim Kardashian zaplatí 1,26 mil. USD za pump and dump kryptoměny EthereumMax
V lednu jsme vás informovali o tom, že několik celebrit spojených s pump and dump schématem u kryptoměny EthereumMax (Emax) míří k soudu. Pump and dump je situace, kdy se uměle vyžene cena nějakého aktiva nahoru, aby ji pak tvůrci podvodu se ziskem prodali v době, kdy je vysoko. Většině investorů ale zbydou oči pro pláč, protože mnoho z nich koupilo draze a po prasknutí bubliny mohou prodat akorát s obrovskou ztrátou. Způsobů, jak dosáhnout umělého zvýšení ceny, je několik. U kryptoměn je to obvykle nějaká celebrita, která na svých sociálních sítích zveřejní příspěvek nabádající k nákupu. Tu už strůjci celého schématu mají koupenou a obrovský zájem o ni vyžene ceny nahoru. Lidé kupují stále dráž a dráž s vidinou velkého zbohatnutí, nicméně autoři naopak za tuto zvýšenou cenu prodávají a postupně se díky tomu schyluje k prasknutí bubliny. Když ta praskne, většina lidí na tom prodělá, protože cena strmě padá dolů a nestihnout dobře prodat. V případě EthereaMax byla jednou z propagátorek známá influencerka Kim Kardashian.
 
Kim Kardashian
ilustrační foto, autor: Pretty Big Deal with Ashley Graham CC BY 3.0, přes YouTube
 
Volba k propagaci to byla logická, Kim Kardashian patří k největším osobnostem Instagramu (nyní na 8. místě v počtu sledujících). Problémem bylo, že ve svém propagačním příspěvku nedostatečně uvedla, že jde o reklamu. I když tu sice byla malá poznámka o tom, že jde o placenou reklamu, samotný text příspěvku (typu "kamarám mi řekl něco o nového tokenu...") nasvědčoval něco jiného. S komisí SEC se dohodla na mimosoudní vyrovnání ve výši 1,26 mil. USD, které se skládá z pokuty 1 mil. USD, její odměny za propagaci ve výši 250 tisíc USD a úroků. Součástí dohody je i to, že další 3 roky nesmí propagovat žádnou kryptoměnu. Připomeňme ještě, že jmění Kim Kardashian se odhaduje na 1,8 mld. USD.
 
Problém s kryptoměnou EthereumMax se ale netýkal jen jí. Problém s její propagací měl i boxer Floyd Mayweather Jr (u toho to není zdaleka poprvé) a basketbalista Paul Pierce. Připomeňme ještě, že někdy může jít o záměrnou manipulaci celebritou, což byl např. případ Johna McAfeeho, někdy může jít o méně vědomé prohřešky (kdy sice celebrita vědomě propůjčí své jméno, ale bez vědomí toho, že výsledkem má být podvod), a někdy je přímo zneužita bez jakéhokoli vědomí (velmi oblíbeným cílem je v tomto Elon Musk, který ale pump někdy provádí i vědomě, a mnoho dalších).
 


reklama
reklama
reklama