www.svethardware.cz
>
>
>

Kolem mladé hvězdy se objevily tři zárodky planet

Kolem mladé hvězdy se objevily tři zárodky planet
, , aktualita
Dva týmy nezávisle na sobě objevily silný důkaz o formaci třech nových exoplanet, které se tvoří kolem mladé hvězdy. Použily novou strategii pro hledání cizích planet a své závěry zveřejnily v Astrophysical Journal Letters.
reklama
Jedná se konkrétně o hvězdu HD 163296 nacházející se z našeho pohledu ve směru do centra Mléčné dráhy, čili v souhvězdí Střelce, a to 330 světelných let daleko. Hvězda má asi dvojnásobnou hmotnost Slunce a je na hvězdné poměry velice mladá, a to cca 4 miliony let. Kolem ní tak obíhá ještě celý disk prachu a plynů, čili protoplanetární disk, v němž se už začínají tvořit planety, jak objevily nezávisle na sobě dva týmy astronomů díky zařízení ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).
 
 
Právě díky ALMA získali astronomové v posledních letech dobrou představu o tom, jak fungují protoplanetární disky, v nichž se mohou objevit hluchá místa (podobně jako v prstencích kolem planet), která obvykle znamenají, že se na daném místě formují planety.  

V našem případě tak byla využita nová technika, která hledá v protoplanetárních discích určité vzory. Ta se uplatnila v pracích obou týmů, které tak přinesly silné důkazy o třech nových mladých exoplanetách. Oba týmy tak využily stejný postup a rovněž zařízení ALMA, ale rozdílná data ze dvou různých pozorování mladé hvězdy HD 163296. 
 
 
V rámci nové metody se astronomové nezaměřili na prach v disku, ale na rozmístění a pohyb oxidu uhelnatého (CO). Molekuly tohoto plynu totiž emitují velice dobře rozpoznatelné světlo s několikamilimetrovou vlnovou délkou, kterou ALMA dokáže snadno zachytit a sledovat. Díky malým variacím ve vlnové délce dané Dopplerovým efektem se pak může určit, kam se tento plyn pohybuje v prostoru. 
 
Pokud by v prostoru kolem hvězdy neexistovaly planety či prostě větší tělesa a šlo by jen o volně roztroušený prach a plyny, vše by rotovalo nerušeně a zkrátka keplerovsky. Do tohoto pořádku ale vnesly nepokoj právě vznikající planety, jež ve svém okolí ovlivňují materiál předvídatelným způsobem. První tým díky tomu objevil dvě planety, a to jednu asi 80 AU od hvězdy a druhou 140 AU daleko. Druhý tým k tomu přidal ještě třetí objev planety vzdálené kolem 260 AU, přičemž všechny tři jsou kalibru našeho Jupiteru. 
 
 
Rýsuje se nám tu tak nová disciplína v oblasti hledání exoplanet, a sice hledání exoprotoplanet. Nicméně dané planety nemohou být ještě potvrzeny, neboť mezery v protoplanetárních discích mohou být způsobeny i jinými mechanismy a klíčem bude velice podrobné zkoumání právě pohybu oxidu uhelnatého, který s ostatními plyny tvoří protoplanetární disky obvykle z 99 procent na úkor prachu. K tomu se bude ALMA hodit velice dobře, neboť v systému, kde plyn obíhá hvězdu rychlostí kolem 5 km/s dokáže detekovat změny už v jednotkách metrů za sekundu. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář