www.svethardware.cz
>
>
>

Kolem mladé hvězdy se objevily tři zárodky planet

Kolem mladé hvězdy se objevily tři zárodky planet
, , aktualita
Dva týmy nezávisle na sobě objevily silný důkaz o formaci třech nových exoplanet, které se tvoří kolem mladé hvězdy. Použily novou strategii pro hledání cizích planet a své závěry zveřejnily v Astrophysical Journal Letters.
reklama
Jedná se konkrétně o hvězdu HD 163296 nacházející se z našeho pohledu ve směru do centra Mléčné dráhy, čili v souhvězdí Střelce, a to 330 světelných let daleko. Hvězda má asi dvojnásobnou hmotnost Slunce a je na hvězdné poměry velice mladá, a to cca 4 miliony let. Kolem ní tak obíhá ještě celý disk prachu a plynů, čili protoplanetární disk, v němž se už začínají tvořit planety, jak objevily nezávisle na sobě dva týmy astronomů díky zařízení ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).
 
 
Právě díky ALMA získali astronomové v posledních letech dobrou představu o tom, jak fungují protoplanetární disky, v nichž se mohou objevit hluchá místa (podobně jako v prstencích kolem planet), která obvykle znamenají, že se na daném místě formují planety.  

V našem případě tak byla využita nová technika, která hledá v protoplanetárních discích určité vzory. Ta se uplatnila v pracích obou týmů, které tak přinesly silné důkazy o třech nových mladých exoplanetách. Oba týmy tak využily stejný postup a rovněž zařízení ALMA, ale rozdílná data ze dvou různých pozorování mladé hvězdy HD 163296. 
 
 
V rámci nové metody se astronomové nezaměřili na prach v disku, ale na rozmístění a pohyb oxidu uhelnatého (CO). Molekuly tohoto plynu totiž emitují velice dobře rozpoznatelné světlo s několikamilimetrovou vlnovou délkou, kterou ALMA dokáže snadno zachytit a sledovat. Díky malým variacím ve vlnové délce dané Dopplerovým efektem se pak může určit, kam se tento plyn pohybuje v prostoru. 
 
Pokud by v prostoru kolem hvězdy neexistovaly planety či prostě větší tělesa a šlo by jen o volně roztroušený prach a plyny, vše by rotovalo nerušeně a zkrátka keplerovsky. Do tohoto pořádku ale vnesly nepokoj právě vznikající planety, jež ve svém okolí ovlivňují materiál předvídatelným způsobem. První tým díky tomu objevil dvě planety, a to jednu asi 80 AU od hvězdy a druhou 140 AU daleko. Druhý tým k tomu přidal ještě třetí objev planety vzdálené kolem 260 AU, přičemž všechny tři jsou kalibru našeho Jupiteru. 
 
 
Rýsuje se nám tu tak nová disciplína v oblasti hledání exoplanet, a sice hledání exoprotoplanet. Nicméně dané planety nemohou být ještě potvrzeny, neboť mezery v protoplanetárních discích mohou být způsobeny i jinými mechanismy a klíčem bude velice podrobné zkoumání právě pohybu oxidu uhelnatého, který s ostatními plyny tvoří protoplanetární disky obvykle z 99 procent na úkor prachu. K tomu se bude ALMA hodit velice dobře, neboť v systému, kde plyn obíhá hvězdu rychlostí kolem 5 km/s dokáže detekovat změny už v jednotkách metrů za sekundu. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Yuneec Mantis Q, hlasem ovládaný kompaktní dron Yuneec Mantis Q, hlasem ovládaný kompaktní dron
Společnost Yuneec představila nový kompaktní dron Mantis Q. Ten umí nahrávat až 4K video a fotit do RAW formátu. Ve vzduchu vydrží přes půl hodiny a je možné jej ovládat i s pomocí hlasových příkazů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Enermax vylepšil vodní chlazení Liqtech TR4 II o RGB LED Enermax vylepšil vodní chlazení Liqtech TR4 II o RGB LED
Společnost Enermax aktualizovala své vodní chlazení Liqtech TR4 II. To je schopno uchladit i přetaktované procesory AMD Threadripper, neboť si má poradit až s 500W spotřebou. Novinkou je však RGB podsvícení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu
Vypadá to, že z dvojice firem SpaceX a Boeing má nyní ta první na dosah prvenství jako firma, která dokáže vyslat člověka do vesmíru, a to přímo na oběžnou dráhu. SpaceX to chce poprvé vyzkoušet v dubnu příštího roku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive
Už jsme se jednou věnovali funkci Precision Boost Overdrive, kterou nabízejí procesory AMD Threadripper druhé generace, ovšem pouze okrajově. Nyní se ale na ni podíváme blíže, a to i díky nově zveřejněným materiálům. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
EVGA představila malou X299 Micro ATX 2 pro výkonné Intely EVGA představila malou X299 Micro ATX 2 pro výkonné Intely
EVGA se pochlubila novou deskou, která je určena pro zákazníky mající zájem o menší sestavu založenou na procesorech Intel pro patici LGA 2066. Jde tak o HEDT procesory včetně zatím nejvýkonnějšího 18jádrového modelu.
Včera, aktualita, Jan Vítek