www.svethardware.cz
>
>
>

Kolem mladé hvězdy se objevily tři zárodky planet

Kolem mladé hvězdy se objevily tři zárodky planet
, , aktualita
Dva týmy nezávisle na sobě objevily silný důkaz o formaci třech nových exoplanet, které se tvoří kolem mladé hvězdy. Použily novou strategii pro hledání cizích planet a své závěry zveřejnily v Astrophysical Journal Letters.
reklama
Jedná se konkrétně o hvězdu HD 163296 nacházející se z našeho pohledu ve směru do centra Mléčné dráhy, čili v souhvězdí Střelce, a to 330 světelných let daleko. Hvězda má asi dvojnásobnou hmotnost Slunce a je na hvězdné poměry velice mladá, a to cca 4 miliony let. Kolem ní tak obíhá ještě celý disk prachu a plynů, čili protoplanetární disk, v němž se už začínají tvořit planety, jak objevily nezávisle na sobě dva týmy astronomů díky zařízení ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).
 
 
Právě díky ALMA získali astronomové v posledních letech dobrou představu o tom, jak fungují protoplanetární disky, v nichž se mohou objevit hluchá místa (podobně jako v prstencích kolem planet), která obvykle znamenají, že se na daném místě formují planety.  

V našem případě tak byla využita nová technika, která hledá v protoplanetárních discích určité vzory. Ta se uplatnila v pracích obou týmů, které tak přinesly silné důkazy o třech nových mladých exoplanetách. Oba týmy tak využily stejný postup a rovněž zařízení ALMA, ale rozdílná data ze dvou různých pozorování mladé hvězdy HD 163296. 
 
 
V rámci nové metody se astronomové nezaměřili na prach v disku, ale na rozmístění a pohyb oxidu uhelnatého (CO). Molekuly tohoto plynu totiž emitují velice dobře rozpoznatelné světlo s několikamilimetrovou vlnovou délkou, kterou ALMA dokáže snadno zachytit a sledovat. Díky malým variacím ve vlnové délce dané Dopplerovým efektem se pak může určit, kam se tento plyn pohybuje v prostoru. 
 
Pokud by v prostoru kolem hvězdy neexistovaly planety či prostě větší tělesa a šlo by jen o volně roztroušený prach a plyny, vše by rotovalo nerušeně a zkrátka keplerovsky. Do tohoto pořádku ale vnesly nepokoj právě vznikající planety, jež ve svém okolí ovlivňují materiál předvídatelným způsobem. První tým díky tomu objevil dvě planety, a to jednu asi 80 AU od hvězdy a druhou 140 AU daleko. Druhý tým k tomu přidal ještě třetí objev planety vzdálené kolem 260 AU, přičemž všechny tři jsou kalibru našeho Jupiteru. 
 
 
Rýsuje se nám tu tak nová disciplína v oblasti hledání exoplanet, a sice hledání exoprotoplanet. Nicméně dané planety nemohou být ještě potvrzeny, neboť mezery v protoplanetárních discích mohou být způsobeny i jinými mechanismy a klíčem bude velice podrobné zkoumání právě pohybu oxidu uhelnatého, který s ostatními plyny tvoří protoplanetární disky obvykle z 99 procent na úkor prachu. K tomu se bude ALMA hodit velice dobře, neboť v systému, kde plyn obíhá hvězdu rychlostí kolem 5 km/s dokáže detekovat změny už v jednotkách metrů za sekundu. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED
Společnost AU Optronics si dle Digitimes a LED Inside chystá velkou novinku týkající se podsvícení. Půjde o nasazení Mini-LED, které se mají představit především v herních panelech a výsledných monitorech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače
Large Hadron Collider (LHC) je v provozu už od roku 2010 a nyní odstartoval proces jeho významného vylepšení, po němž budeme moci mluvit o HL-LHC, čili High-Luminosity. O co se v tomto případě jedná?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů
Tchaj-wanští výrobci a dodavatelé grafických karet musejí počítat s tím, že dodávky na trh budou mít v druhém letošním pololetí sestupnou tendenci. Důvod je naprosto zřejmý, a sice značně ochablý zájem těžařů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek