Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Komise považuje akvizici Qualcommu za potenciální hrozbu pro bezpečnost USA

7.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Komise považuje akvizici Qualcommu za potenciální hrozbu pro bezpečnost USA
Vypadá to, že "bláznivý a zoufalý akt" firmy Qualcomm, která se začala všemi prostředky bránit snahám o akvizici společností Broadcom, bude možná úspěšný. Komise CFIUS totiž mluví o potenciálním ohrožení národní bezpečnosti USA. 
Broadcom šel na firmu Qualcomm nejdříve po dobrém, když jí nabízel částky vysoce překračující sto miliard dolarů, na což představenstvo neslyšelo a aktivně se bránilo i tím, že zvyšovalo vlastní nabídky na akvizici NXP Semiconductor, což je tedy firma, na kterou má zálusk právě Qualcomm. 
 
 
Broadcom pak svou taktiku změnil a chtěl prostřednictvím akcionářů na setkání v tomto týdnu obsadit představenstvo Qualcommu svými lidmi, kteří by měli většinový podíl a akvizici by schválili. Toto nepřátelské převzetí mu zatím nevyšlo, protože zástupci Qualcommu měli provést onen "bláznivý a zoufalý akt" sami kontaktovat US Committee on Foreign Investment (CFIUS), která se asi vůbec poprvé podívala na zoubek akvizici, jež ještě ani nebyla dohodnuta. 
 
CFIUS nařídila Qualcommu, aby setkání s akcionáři alespoň o měsíc pozdržel, což vedení firmy jistě učinilo s největší radostí a nyní tu máme další vývoj. Ten zmiňuje, že Broadcom má mít "vazby na jisté cizí třetí strany", které vyvolávají obavy ohledně národní bezpečnosti a také nejsou jasné obchodní záměry, které Broadcomm s Qualcommem má. 
 
Tím to ale nekončí. Zmíněny jsou rovněž vysoké objemy peněz, které Qualcomm obvykle vkládá do výzkumu a vývoje nových technologií, v čemž typicky bývá na druhém místě hned za Intelem. Zástupci americké vlády tak vidí důležitý přínos firmy i v tomto ohledu, čili ji považují za lídra ve vymýšlení nových standardů, což je nyní na prahu mobilních sítí 5. generace zvláště důležité. 
 
Akvizovaný Qualcomm by tak mohl mít dlouhodobý vliv na celou ekonomiku Spojených států, i když spojený s Broadcomem by se stal třetím největším výrobcem čipů na světě (po Samsungu a Intelu). CFIUS však nyní chce posoudit to nebezpečí, že by se pozice Qualcommu časem naopak zeslabovala a opět tu je otázka investic do výzkumu a vývoje. Historie akvizicí Broadcomu je totiž dobře známá, a tak se i ví, že tato firma obvykle v získaných firmách seškrtala výdaje na výzkum a vývoj s cílem navýšit krátkodobý zisk. 
 
Zatím se tak o ničem nerozhodlo, ale z dostupných informací to vypadá, že onen zoufalý akt Qualcommu může vše snadno vyřešit. 
 
Zdroj: KitGuru