reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Konstruktér konzole Steam Deck varuje před modifikacemi SSD

27.6.2022, Jan Vítek, aktualita
Konstruktér konzole Steam Deck varuje před modifikacemi SSD
Malá mobilní konzole Steam Deck nedává příliš možností k modifikacím, takže se mluví především o jedné, která znamená výměnu původního malinkého SSD formátu M.2 2230 za větší. Před tím ale varuje Lawrence Yang.
Lawrence Yang je jeden z lidí, kteří vytvořili konzoli Steam Deck, takže ze své pozice jistě může dobře vědět, o čem mluví. Daná modifikace se přitom týká pouze výměny původního M.2 SSD formátu 2230 za větší. Formát 2230 znamená šířku 22 mm a délku 30 mm, přičemž dnešní modely se liší pouze délkou. Dá se přitom říci, že čím delší SSD můžeme použít, tím větší máme výběr, přičemž v konzoli Steam Deck ale můžeme s pomocí jednoduché modifikace využít leda o stupeň větší M.2 SSD, čili 2242. 
 
Daná modifikace spočívá v přesunutí teplovodivých podložek a kabelů na jiné místo, aby se uvolnil prostor pro delší kartičku. Malinký chladič SSD se také musí trošku ohnout, ale to vše lze zařídit tak, aby se větší SSD dovnitř vešlo víceméně pohodlně. Se samotnou modifikací ostatně Lawrence Yang nemá problém (až na případné přesunutí teplovodivých podložek) a varuje spíše před důsledky využití samotných M.2 2242 SSD.
 
 
Yang uvádí, že elektronika u pozice SSD je velice citlivá na zvýšený odběr a změny týkající se chlazení. Už z toho vyplývá, že problémy se nemusí projevit hned a půjde spíše o dlouhodobý dopad na provoz konzole. Konkrétně by se mohly přehřívat napájecí obvody kvůli obecně vyšším nárokům M.2 SSD většího formátu, což znamená pochopitelně i více odpadního tepla. SSD formátu 2242 jsou přitom dle Yanga skutečně obvykle náročnější než malé modely 2230.
 
Pokud tedy někdo využije SSD s vyšší spotřebou a zároveň napájecí IC připraví o chlazení prostřednictvím teplovodivých podložek, může počítat s tím, že si výrazně sníží životnost své konzole, neboť té jednoho dne prostě selže hlavní úložiště. Samozřejmě nemusí jít o neopravitelnou záležitost, ale to už je otázka práce zkušeného opraváře elektroniky. 
 
Jestli má také někdo potřebu zvětšit si úložný prostor svého Steam Deck, může využít i SD karty, které jsou ale pochopitelně pomalejší než SSD. Jde to ale i bez využití M.2 2242 SSD, neboť jsou reálně dostupné až 1TB M.2 2230 SSD, které tak nabídnout dvojnásobnou kapacitu oproti nejlepší verzi konzole Steam Deck, a to bez nutné modifikace. 


reklama