www.svethardware.cz
>
>
>
>

Krtek modulu InSight vyskočil z díry a NASA řeší, co dál

Krtek modulu InSight vyskočil z díry a NASA řeší, co dál
, , aktualita
Vývoj událostí se zavrtáváním tepelné sondy Heat and Physical Properties Package (HP3) vedle modulu InSight nabral neočekávaný směr. NASA mohla očekávat, že sonda už se nikdy nezavrtá hlouběji, ale asi nečekala, že téměř celá vyskočí ven. 
K oblíbeným
reklama
Krtek, nebo správně Heat and Physical Properties Package (HP3), měl za úkol se sbíječkovými údery zavrtat několik metrů pod povrch Marsu, ale on se nyní vydal špatným směrem. Před řadou měsíců se totiž ukázalo, že HP3 narazil na překážku, kterou se ještě nepodařilo identifikovat. Může jít o kámen nebo o nějakou příliš tvrdou vrstvu. Nicméně překonat se ji nepodařilo, a tak se NASA rozhodla, že z HP3 sejme pouzdro, v němž krtek ještě zčásti spočíval. 
 
HP3 v laboratorním prostředí
 
Plán byl takový, že se nejdříve posoudí situace. Ukázalo se, že sonda kolem sebe vytvořila mnohem větší otvor, než by měla. Bylo tak zřejmé, že kolem sebe nemá materiál, jenž by svým třením umožnil to, aby se sonda účinně zavrtávala do regolitu. Zkoumalo se tak, zda nebude možné využít robotickou ruku, která by na sondu tlačila a umožnila jí se zavrtat. 
 
HP3 po zvednutí pouzdra 
 
Problém je ten, že z vrchní části vychází plochý kabel, který by se tím mohl poškodit, a tak se NASA rozhodla, že zkusí konec robotické ruky položit vedle sondy tam, kde zeje díra. Tím by ji přitlačila ke stěně a zvýšila tření. Takovýto výsledek ale nejspíše nečekala. 
 
 
 
Nejdříve to vypadalo nadějně a NASA tímto postupem získala několik centimetrů a sonda se téměř celá zavrtala. Ovšem pak se to zvrtlo. Namísto toho, aby se HP3 začala zavrtávat hlouběji, naopak vylezla ven a nyní to zdánlivě vypadá, že pokud bude ruka zvednuta, sonda se prostě vyvrátí. Je však mnohem delší než to, co aktuálně trčí ven z otvoru, a stále by tak měla být přibližně ještě z poloviny uvnitř vyvrtané díry. 
 
  
Příčinu lze pouze odhadovat, ale dalo by se říci, že je zřejmá. HP3 svými údery začal postupně bortit stěny vyvrtané díry a materiál ji začal postupně zaplňovat. NASA to označuje za nejpravděpodobnější scénář a mluví o tom, že tamní regolit má "neočekávané vlastnosti". 
 
Nyní tak obsluha InSight opět jednou analyzuje novou situaci a bude hledat východisko. Vypadá to, že tamní regolit je prostě tvořen příliš jemnými částicemi, které neposkytují dostatečnou oporu a nejsou soudržné, neboť tu pochopitelně téměř neexistuje vlhkost. 

Vývoj tak postupuje zcela opačným směrem, než by bylo žádoucí a naděje na úspěšné vyústění se tak povážlivě ztenčila. NASA má ostatně velice omezené možnosti, jak sondě pomoci a celou situaci ztěžuje ten prostý fakt, že robotickou ruku kvůli několikaminutovému zpoždění komunikace nelze ovládat přímo. Lze ji pouze naprogramovat na vykonání potřebných pohybů a v takovém případě je jakákoliv náprava situace velice těžká a musí být pečlivě naplánována a několikrát otestována. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek