www.svethardware.cz
>
>
>

Kterak vyhrabali snímky a testy nikdy nevydané 3Dfx Rampage

Kterak vyhrabali snímky a testy nikdy nevydané 3Dfx Rampage
, , aktualita
Společnost 3Dfx přinesla do PC revoluci, kterou bohužel sama neustála. Jak rychle její hvězda v PC světě zazářila, tak rychle i zhasla a zůstala po ní i jedna relikvie v podobě nikdy nevydaného čipu Rampage. 
K oblíbeným
reklama
Na našem serveru jsme éru firmy 3Dfx zachytili až v roce 1999 (dříve jsme holt neexistovali), a to už byly aktuální karty VooDoo 3. Na trh se však dostaly i další modely VooDoo 4 a VooDoo 5 s nadějnými čipy VSA-100, ovšem v tu dobu už se rozjela NVIDIA se svými prvními GeForce a nastoupily také ATi Radeon a 3Dfx byla ve svém snažení pomalá a nedokázala dostat VSA-100 na trh včas. 
 
 
V roce 2000 se však objevila pro 3Dfx ještě jedna naděje, a sice čipy Rampage, na nichž pracovala cca od roku 1998. Mluvilo se o zbrusu nové architektuře zcela odlišné od předchozích Voodoo, pro kterou se využije 0,18 mikronů a výsledný čip bude taktovaný až na 250 MHz. 
 
To mělo přinést výkon pro vykreslení 75 milionů trojúhelníků za sekundu a fillrate až 2 gigapixely za sekundu. Počítalo se také s paměťmi DDR SDRAM a především s tím, že 3Dfx Rampage přijdou na trh už kolem Vánoc roku 2000. 
 
3Dfx mezitím začala nabízet karty s ještě více čipy VSA-100 a nabídla i VooDoo 6 6000 se čtyřmi grafickými čipy, 128 MB paměti a rozhraním AGP za 599 USD, což by po započtení inflace dnes dělalo téměř 900 USD. To i GeForce2 Ultra stála o sto dolarů méně, i když slibovala "jen" 1 GPixel/s. Nakonec se ale VooDoo 6 na trh ani nedostalo a 3Dfx prodalo svou příslušnou technologii SLI, která měla zajistit spojení výkonu čtyř VSA-100, kalifornské společnosti Quantum3D.
 
Společnost 3Dfx se však v průběhu roku 2000 dostala do vážných finančních problémů a na projekt Rampage, který měl vyústit ve vydání karty o výkonu srovnatelném s GeForce 3 Ti 200, už nikdy nedošlo. Nicméně některé čipy vyrobeny byly a my se můžeme podívat na snímky, které vyhrabal server DSOGaming.
 
 
Můžeme se tak podívat na to, jak Rampage dosáhla 458 bodů v 3DMarku 2001 nebo jak na ní běží titul Max Payne a trošku si zavzpomínat na rozhraní AGP a dobu prvních Pentií 4.  
 
 
Veškeré dostupné snímky tak naleznete přímo na DSOGaming.
reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů