www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lék pro unavenou planetu? Vesmírný průmysl

Lék pro unavenou planetu? Vesmírný průmysl
, , aktualita
Dnes se uvažuje spíše o možnostech těžby ve vesmíru, ale co kdyby se do celé Sluneční soustavy přesunul rovnou i průmysl? Ne nutně celý, ovšem je to zajímavá myšlenka a možný lék na všemožné ekologické problémy dneška. 
K oblíbeným
reklama
Vypadá to jako čisté sci-fi, ale je třeba si uvědomit, že mnohé technologie, které by dokázaly to celé zajistit, už jsou k dispozici. Zřízení vesmírného průmyslu je samozřejmě běh na dlouhou trať, ale technika se dostala do stavu, který umožňuje, aby o tom vědci společně se zástupci velkých firem už zcela vážně uvažovali. Zástupcem obou skupin je Phil Metzger, planetární astronom z University of Central Florida, který pracoval 30 let v NASA a založil Swamp Works, firmu zkoumající možnosti těžby ve vesmíru a dlouhodobého přežití v něm. 
 
 asteroid Psyche 16 jako velice bohatý zdroj surovin
 
Představit si tak můžeme v podstatě realizaci nápadu hry Space Engineers a dle Metzgera má jen naše Sluneční soustava schopnost podporovat miliardkrát větší průmysl, než umožňuje Země. Zátěž by se přesunula někam, kde by nebyla ohrožující pro klima či samotný život na naší planetě, ale nejde pouze o tyto zelené úvahy, nýbrž o naprosto reálná čísla týkající se toho, jaké jsou dobyvatelné zásoby surovin pro naše potřeby. Asteroidy jsou přitom plné kovů a jiných potřebných zásob, jakož i vody využitelné pro pohon samotných raket. 
 
Angel Abbud-Madrid z Colorado School of Mines vidí asteroidy i jako důležitý zdroj vzácných prvků včetně platiny, kobaltu nebo ruthenia, a to s tím, že zásoby jsou pro naše potřeby nezměrné. Dříve se také mluvilo o tom, že se vůbec nemusí vyplatit jejich dovoz na Zemi, kde je těžba stále levnější, ale před sedmi lety se něco změnilo a myšlenka dobývání surovin ve vesmíru přitahuje stále více společností z různých zemí světa. Loni se jí zcela vážně začala zabývat i U.S. Geological Survey, a proč? To není ani tak těžké uhodnout, jde o rapidně se snižující náklady na vynášení nákladu do vesmíru, což je doména především firmy SpaceX. Ostatně i Elon Musk vidí expanzi lidí do vesmíru jako základní předpoklad přežití technicky vyspělé společnosti a stejně to vidí Jeff Bezos. 
 
Metzger s tím také souhlasí, ale poukazuje na to, že jsme poněkud v časové tísni. Otázka je ta, zda těžba a zpracování surovin ve vesmíru se vůbec mohou stát realitou dříve, než na to bude pozdě. Aktuálně samozřejmě nelze ani pomýšlet na to, že by se těžba a natož průmysl přesunul do vesmíru, ale už jsme alespoň v bodě, kdy to přestává být čisté sci-fi.
 
Uplatnit se zde mohou třeba technologie 3D tisku, který už byl vyzkoušen na ISS, loni společnost Made in Space získala od NASA kontrakt na vytvoření robotického výrobního systému Vulcan, který bude tvořit velice přesné objekty s využitím 30 různých materiálů včetně oceli, titanu, hliníku či termoplastů. Pokroky tu tedy jsou a oči se obracejí k autonomním robotům, které by mohly neustále pracovat a tvořit potřebnou vesmírnou infrastrukturu a samozřejmě je tu i myšlenka jejich autoreprodukce, a to pokud možno bez hrozby jejich sebeuvědomění. 
 
Někteří výzkumníci už jsou ale v úvahách tak daleko, že řeší to, co se stane po zaplavení Sluneční soustavy lidmi a jejich stroji. Pak už nemusí být možné najít další prostor pro expanzi, i když to působí jako úvahy člověka z 19. století o tom, co se bude dít, až dojde uhlí. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Včera, aktualita, Jan Vítek