Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů

14.6.2019, Jan Vítek, aktualita
NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů
Návrat na Měsíc v podání NASA už nemají být jen nesmělé návštěvy, agentura plánuje, že na našem souputníkovi už vydrží dlouhodobě. K tomu však budou zapotřebí nové technologie, které patří do programu NASA NAIC. 
Už dlouho se mluví o tom, že ve vzdálenějších končinách vesmíru, mezi něž vzhledem k našim možnostem počítáme i Měsíc, může být mnohem výhodnější suroviny těžit a zpracovávat, než aby se dovážely ze Země zásoby vody a paliva. Díky tomu se začal používat i nový buzzword, a sice získávání surovin in situ, čili prostě a jednoduše na místě. 
 
 
Toho se týká i program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), pod nímž jsou vyvíjeny potřebné technologie a dvě z nich právě vešly do třetí fáze studií, a jsou tak mezi všemi zdaleka nejdále ve svém vývoji. 
 
První z nich pochází z Carnegie Mellon University a týká se tvorby velice přesných modelů měsíčních kráterů. Měsíc přitom už desetiletí mapuje americký Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a díky němu jsou mapové podklady dosud nejlepší, jaké kdy byl k dispozici. Nicméně univerzitní program se týká mise Skylight a počítá s využitím jednoduchých roverů vybavených kamerami s vysokým rozlišením, díky nimž by se daly tvořit velice přesné 3D modely kráterů a celkově povrchu Měsíce. 
 
Krátery jsou však na něm pro NASA a obecně průzkum to nejzajímavější, protože mohou obsahovat rozsáhlá ložiska vodního ledu. Stejná technologie by přitom mohla být použita i u nás na Zemi pro mapování dolů a lomů. 
 
Druhý projekt, který ve svém výzkumu pokročil, se týká konceptu Mini Bee založeného na práci kalifornské TranAstra Corporation. Jde o "optickou těžbu", což vypadá na první pohled podivně, ovšem toto označení je vcelku přesné. Využít se totiž mají sluneční reflektory, které by soustředily energii na jedno místo na asteroidu. Z něj by se pak uvolňovala voda ve formě ledu plus další materiály a to vše uloženo ve vaku by mohlo být navedeno ke setkání s plánovanou lunární stanicí NASA. 
 
 
 
V zásadě by tak šlo o vesmírné včelky sbírající suroviny na všemožných místech, nicméně taková technologie je zatím pouze na papíře a v hlavách výzkumníků. Třetí fáze ale znamená, že NASA každému týmu dá grant dvou milionů dolarů pro další výzkum a vývoj. Po dalších dvou letech pak rozhodne, zda bude mít cenu s projekty pokračovat, nebo ne. 
 
Očekává se také, že každý příští rok vstoupí do třetí fáze alespoň jeden další projekt. Ostatně v rámci programu Artemis se mají lidé vrátit na Měsíc v roce 2024 a pravidelně u něj pobývat o roku 2028.