www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů
, , aktualita
Návrat na Měsíc v podání NASA už nemají být jen nesmělé návštěvy, agentura plánuje, že na našem souputníkovi už vydrží dlouhodobě. K tomu však budou zapotřebí nové technologie, které patří do programu NASA NAIC. 
K oblíbeným
reklama
Už dlouho se mluví o tom, že ve vzdálenějších končinách vesmíru, mezi něž vzhledem k našim možnostem počítáme i Měsíc, může být mnohem výhodnější suroviny těžit a zpracovávat, než aby se dovážely ze Země zásoby vody a paliva. Díky tomu se začal používat i nový buzzword, a sice získávání surovin in situ, čili prostě a jednoduše na místě. 
 
 
Toho se týká i program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), pod nímž jsou vyvíjeny potřebné technologie a dvě z nich právě vešly do třetí fáze studií, a jsou tak mezi všemi zdaleka nejdále ve svém vývoji. 
 
První z nich pochází z Carnegie Mellon University a týká se tvorby velice přesných modelů měsíčních kráterů. Měsíc přitom už desetiletí mapuje americký Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a díky němu jsou mapové podklady dosud nejlepší, jaké kdy byl k dispozici. Nicméně univerzitní program se týká mise Skylight a počítá s využitím jednoduchých roverů vybavených kamerami s vysokým rozlišením, díky nimž by se daly tvořit velice přesné 3D modely kráterů a celkově povrchu Měsíce. 
 
Krátery jsou však na něm pro NASA a obecně průzkum to nejzajímavější, protože mohou obsahovat rozsáhlá ložiska vodního ledu. Stejná technologie by přitom mohla být použita i u nás na Zemi pro mapování dolů a lomů. 
 
Druhý projekt, který ve svém výzkumu pokročil, se týká konceptu Mini Bee založeného na práci kalifornské TranAstra Corporation. Jde o "optickou těžbu", což vypadá na první pohled podivně, ovšem toto označení je vcelku přesné. Využít se totiž mají sluneční reflektory, které by soustředily energii na jedno místo na asteroidu. Z něj by se pak uvolňovala voda ve formě ledu plus další materiály a to vše uloženo ve vaku by mohlo být navedeno ke setkání s plánovanou lunární stanicí NASA. 
 
 
 
V zásadě by tak šlo o vesmírné včelky sbírající suroviny na všemožných místech, nicméně taková technologie je zatím pouze na papíře a v hlavách výzkumníků. Třetí fáze ale znamená, že NASA každému týmu dá grant dvou milionů dolarů pro další výzkum a vývoj. Po dalších dvou letech pak rozhodne, zda bude mít cenu s projekty pokračovat, nebo ne. 
 
Očekává se také, že každý příští rok vstoupí do třetí fáze alespoň jeden další projekt. Ostatně v rámci programu Artemis se mají lidé vrátit na Měsíc v roce 2024 a pravidelně u něj pobývat o roku 2028.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů