www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů
, , aktualita
Návrat na Měsíc v podání NASA už nemají být jen nesmělé návštěvy, agentura plánuje, že na našem souputníkovi už vydrží dlouhodobě. K tomu však budou zapotřebí nové technologie, které patří do programu NASA NAIC. 
K oblíbeným
reklama
Už dlouho se mluví o tom, že ve vzdálenějších končinách vesmíru, mezi něž vzhledem k našim možnostem počítáme i Měsíc, může být mnohem výhodnější suroviny těžit a zpracovávat, než aby se dovážely ze Země zásoby vody a paliva. Díky tomu se začal používat i nový buzzword, a sice získávání surovin in situ, čili prostě a jednoduše na místě. 
 
 
Toho se týká i program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), pod nímž jsou vyvíjeny potřebné technologie a dvě z nich právě vešly do třetí fáze studií, a jsou tak mezi všemi zdaleka nejdále ve svém vývoji. 
 
První z nich pochází z Carnegie Mellon University a týká se tvorby velice přesných modelů měsíčních kráterů. Měsíc přitom už desetiletí mapuje americký Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a díky němu jsou mapové podklady dosud nejlepší, jaké kdy byl k dispozici. Nicméně univerzitní program se týká mise Skylight a počítá s využitím jednoduchých roverů vybavených kamerami s vysokým rozlišením, díky nimž by se daly tvořit velice přesné 3D modely kráterů a celkově povrchu Měsíce. 
 
Krátery jsou však na něm pro NASA a obecně průzkum to nejzajímavější, protože mohou obsahovat rozsáhlá ložiska vodního ledu. Stejná technologie by přitom mohla být použita i u nás na Zemi pro mapování dolů a lomů. 
 
Druhý projekt, který ve svém výzkumu pokročil, se týká konceptu Mini Bee založeného na práci kalifornské TranAstra Corporation. Jde o "optickou těžbu", což vypadá na první pohled podivně, ovšem toto označení je vcelku přesné. Využít se totiž mají sluneční reflektory, které by soustředily energii na jedno místo na asteroidu. Z něj by se pak uvolňovala voda ve formě ledu plus další materiály a to vše uloženo ve vaku by mohlo být navedeno ke setkání s plánovanou lunární stanicí NASA. 
 
 
 
V zásadě by tak šlo o vesmírné včelky sbírající suroviny na všemožných místech, nicméně taková technologie je zatím pouze na papíře a v hlavách výzkumníků. Třetí fáze ale znamená, že NASA každému týmu dá grant dvou milionů dolarů pro další výzkum a vývoj. Po dalších dvou letech pak rozhodne, zda bude mít cenu s projekty pokračovat, nebo ne. 
 
Očekává se také, že každý příští rok vstoupí do třetí fáze alespoň jeden další projekt. Ostatně v rámci programu Artemis se mají lidé vrátit na Měsíc v roce 2024 a pravidelně u něj pobývat o roku 2028.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala