www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů
, , aktualita
Návrat na Měsíc v podání NASA už nemají být jen nesmělé návštěvy, agentura plánuje, že na našem souputníkovi už vydrží dlouhodobě. K tomu však budou zapotřebí nové technologie, které patří do programu NASA NAIC. 
K oblíbeným
reklama
Už dlouho se mluví o tom, že ve vzdálenějších končinách vesmíru, mezi něž vzhledem k našim možnostem počítáme i Měsíc, může být mnohem výhodnější suroviny těžit a zpracovávat, než aby se dovážely ze Země zásoby vody a paliva. Díky tomu se začal používat i nový buzzword, a sice získávání surovin in situ, čili prostě a jednoduše na místě. 
 
 
Toho se týká i program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), pod nímž jsou vyvíjeny potřebné technologie a dvě z nich právě vešly do třetí fáze studií, a jsou tak mezi všemi zdaleka nejdále ve svém vývoji. 
 
První z nich pochází z Carnegie Mellon University a týká se tvorby velice přesných modelů měsíčních kráterů. Měsíc přitom už desetiletí mapuje americký Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a díky němu jsou mapové podklady dosud nejlepší, jaké kdy byl k dispozici. Nicméně univerzitní program se týká mise Skylight a počítá s využitím jednoduchých roverů vybavených kamerami s vysokým rozlišením, díky nimž by se daly tvořit velice přesné 3D modely kráterů a celkově povrchu Měsíce. 
 
Krátery jsou však na něm pro NASA a obecně průzkum to nejzajímavější, protože mohou obsahovat rozsáhlá ložiska vodního ledu. Stejná technologie by přitom mohla být použita i u nás na Zemi pro mapování dolů a lomů. 
 
Druhý projekt, který ve svém výzkumu pokročil, se týká konceptu Mini Bee založeného na práci kalifornské TranAstra Corporation. Jde o "optickou těžbu", což vypadá na první pohled podivně, ovšem toto označení je vcelku přesné. Využít se totiž mají sluneční reflektory, které by soustředily energii na jedno místo na asteroidu. Z něj by se pak uvolňovala voda ve formě ledu plus další materiály a to vše uloženo ve vaku by mohlo být navedeno ke setkání s plánovanou lunární stanicí NASA. 
 
 
 
V zásadě by tak šlo o vesmírné včelky sbírající suroviny na všemožných místech, nicméně taková technologie je zatím pouze na papíře a v hlavách výzkumníků. Třetí fáze ale znamená, že NASA každému týmu dá grant dvou milionů dolarů pro další výzkum a vývoj. Po dalších dvou letech pak rozhodne, zda bude mít cenu s projekty pokračovat, nebo ne. 
 
Očekává se také, že každý příští rok vstoupí do třetí fáze alespoň jeden další projekt. Ostatně v rámci programu Artemis se mají lidé vrátit na Měsíc v roce 2024 a pravidelně u něj pobývat o roku 2028.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře