www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů

NASA investuje do technologií pro mapování Měsíce a těžbu z asteroidů
, , aktualita
Návrat na Měsíc v podání NASA už nemají být jen nesmělé návštěvy, agentura plánuje, že na našem souputníkovi už vydrží dlouhodobě. K tomu však budou zapotřebí nové technologie, které patří do programu NASA NAIC. 
K oblíbeným
reklama
Už dlouho se mluví o tom, že ve vzdálenějších končinách vesmíru, mezi něž vzhledem k našim možnostem počítáme i Měsíc, může být mnohem výhodnější suroviny těžit a zpracovávat, než aby se dovážely ze Země zásoby vody a paliva. Díky tomu se začal používat i nový buzzword, a sice získávání surovin in situ, čili prostě a jednoduše na místě. 
 
 
Toho se týká i program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), pod nímž jsou vyvíjeny potřebné technologie a dvě z nich právě vešly do třetí fáze studií, a jsou tak mezi všemi zdaleka nejdále ve svém vývoji. 
 
První z nich pochází z Carnegie Mellon University a týká se tvorby velice přesných modelů měsíčních kráterů. Měsíc přitom už desetiletí mapuje americký Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a díky němu jsou mapové podklady dosud nejlepší, jaké kdy byl k dispozici. Nicméně univerzitní program se týká mise Skylight a počítá s využitím jednoduchých roverů vybavených kamerami s vysokým rozlišením, díky nimž by se daly tvořit velice přesné 3D modely kráterů a celkově povrchu Měsíce. 
 
Krátery jsou však na něm pro NASA a obecně průzkum to nejzajímavější, protože mohou obsahovat rozsáhlá ložiska vodního ledu. Stejná technologie by přitom mohla být použita i u nás na Zemi pro mapování dolů a lomů. 
 
Druhý projekt, který ve svém výzkumu pokročil, se týká konceptu Mini Bee založeného na práci kalifornské TranAstra Corporation. Jde o "optickou těžbu", což vypadá na první pohled podivně, ovšem toto označení je vcelku přesné. Využít se totiž mají sluneční reflektory, které by soustředily energii na jedno místo na asteroidu. Z něj by se pak uvolňovala voda ve formě ledu plus další materiály a to vše uloženo ve vaku by mohlo být navedeno ke setkání s plánovanou lunární stanicí NASA. 
 
 
 
V zásadě by tak šlo o vesmírné včelky sbírající suroviny na všemožných místech, nicméně taková technologie je zatím pouze na papíře a v hlavách výzkumníků. Třetí fáze ale znamená, že NASA každému týmu dá grant dvou milionů dolarů pro další výzkum a vývoj. Po dalších dvou letech pak rozhodne, zda bude mít cenu s projekty pokračovat, nebo ne. 
 
Očekává se také, že každý příští rok vstoupí do třetí fáze alespoň jeden další projekt. Ostatně v rámci programu Artemis se mají lidé vrátit na Měsíc v roce 2024 a pravidelně u něj pobývat o roku 2028.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář