www.svethardware.cz
>
>
>
>

Levný rámeček firmy Gelid ochrání procesor AMD před vyrváním z patice

Levný rámeček firmy Gelid ochrání procesor AMD před vyrváním z patice
, , aktualita
Mechanické poškození části počítače hrozí vždy, když někdo pořádně neví, co vůbec dělá. Nicméně někdy v tom můžeme být relativně nevinně a někdy je vhodné se proti takovým případům pojistit, a to třeba levným kusem kovu. 
K oblíbeným
reklama
Procesorové patice a provedení procesorových pouzder firmou AMD má v porovnáním s Intelem své výhody i nevýhody. Procesory Intel v pouzdrech typu LGA s kontaktními ploškami jsou obecně odolnější než Ryzeny od AMD, které mají piny. Pokud se ty mírně ohnou, je ještě snadné je srovnat do řady, ale pokud už je ohyb větší, problém je na světě. V takovém případě se už ohnutý pin může při narovnávání snadno zlomit a nám nezbývá než se modlit, aby nešlo zrovna o nějaký z těch nezbytných. Ale pokud šlo, nic ještě není ztraceno, neboť piny lze opět připájet nebo nahradit drátkem. 
 
Na druhou stranu v případě LGA zase hrozí poškození samotné patice, kde jsou rovněž piny, které jsou spíše ještě jemnější a mají i složitější tvar. A i když jsou obecně více ohebné než piny na procesorech, můžeme si je také velice snadno poškodit. Nicméně procesory Intel mají i tak jednu podstatnou výhodu. V patici jsou zajištěny velice dobře kovovým rámečkem, zatímco procesory AMD jsou připevněny jen díky samotným pinům a je možné je vytrhnout, přičemž hrozí jejich poškození. 
 
 
Asi málokomu se povedla taková věc, ostatně ta závisí především na tom, jaký chladič a pastu používáme. Pokud třeba někdo použil více pasty, než je zdrávo a ta časem vytvořila na okrajích tvrdou krustu a procesor se díky tomu k chladiči pevně přilepil, reálně hrozí jeho mechanické poškození při pokusu sundat chladič. Zvláště pak, když s tím nepočítáme a použijeme trošku hrubé síly. 
 
 
Pak budeme mít opravdu štěstí, když z toho nakonec budou jen trošku přihnuté piny. Tudíž se pro takový případ může opravdu hodit procesorový rámeček, který se upevní pod montážní přípravu na desce a díky němu pak nebude hrozit vytrhnutí procesoru z patice. Nejde navíc ani o předražený hardware, neboť cenovka je pouze 1,50 USD. Ostatně i to je na kousek vyraženého plechu snad až příliš. 
 
Nevýhoda je však ta, že bohužel nejde o univerzální řešení. Rámeček totiž funguje pouze s chladiči značky Gelid, i když je možné, že jej bude možné využít i s jinými, ovšem to už bude pochopitelně jen o náhodě. 
 
Zdroj: PC World 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře