Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG chce rozšířit webOS mimo televizory, stáhněte si open source verzi

19.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
LG chce rozšířit webOS mimo televizory, stáhněte si open source verzi
LG má pro letošní rok velké plány se svou platformou webOS, která vystřídala už několik majitelů. Cílem je dostat webOS na různá zařízení a nabídnout systém ostatním výrobcům. Už dnes je možné stáhnout open source verzi pro Raspberry Pi 3.
WebOS vytvořila společnost Palm v roce 2009 jako operační systém pro své telefony. O rok později už měl Palm nového vlastníka v podobě HP, které mělo s webOS velké plány – chtělo z něj udělat univerzální platforma pro všechny typy zařízení. Po neúspěchu však platformu prodalo LG Electronics, které z něj udělalo operační systém pro své chytré televizory. Na veletrhu CES 2017 výrobce ukázal chytrou ledničku založenou na webOS.
 
 
Cesta platformy webOS, která je od roku 2014 v rukách LG
 
To byl ovšem pouze začátek. Dnes LG oznámilo, že má s platformou další plány. Podepsáno bylo memorandum s jihokorejskými federálními orgány, kdy se obě strany dohodly na spolupráci. Národní agentura pro podporu IT průmyslu (NIPA), která spadá pod ministerstvo vědy a informačních technologií (ICT), bude LG například doporučovat start-upy, které by poskytly logistickou a technickou podporu při expanzi webOS.
 
Platforma by měla být určena pro různé typy zařízení, jako jsou televizory, tablety, herní konzole, hodinky, chytré spotřebiče nebo roboti. LG chce navíc nabídnout webOS ostatním výrobcům. I když by se mělo jednat o komerční produkt, vznikla ještě předtím webOS Open Source Edition, která je volně ke stažení z oficiálních stránek webosose.org spolu se zdrojovým kódem a souvisejícími nástroji, příručkami nebo diskuzními fóry. Vzhledem k tomu, že se jedná o systém založený na linuxovém jádře s podporou HTML5 a CSS3, budou mít případní vývojáři aplikací dost usnadněnou práci.
„Když společnost LG v roce 2013 přijala webOS pro naši oblíbenou řadu smart TV, dělala to s vědomím, že webOS má obrovský potenciál,“ prohlásil Dr. IP Park, technologický ředitel LG Electronics, a dodal: „WebOS od té doby absolvoval dlouhou cestu a nyní je vyspělou a stabilní platformou, která je připravena k tomu, aby se přestěhovala dále než na televizory a aby se připojila k velmi exkluzivní skupině operačních systémů, které byly úspěšně komercializovány na tak velké úrovni. Jak se přesouváme z prostředí založeného na aplikacích do webového, věříme, že skutečný potenciál webOS se teprve ukáže.“
 
 
Ukázka z webOS Open Source Edition
 
V současné době je webOS Open Source Edition dostupný výhradně pro počítač Raspberry Pi 3, ale vzhledem k povaze platformy je na samotných vývojářích, na jaká zařízení se rozhodnou systém portovat. Součástí open source verze je domovský launcher ke spouštění aplikací, podpora notifikací nebo internetový prohlížeč založený na projektu Chromium. Připomeňme, že proti Androidu a iOS se pokusil vystoupit také Firefox OS, který byl rovněž založen na webových aplikacích. Ale neúspěšně, zbytky systému tak využívá Panasonic ve svých televizorech. Konkurencí bude pro webOS rovněž Tizen OS, který využívá Samsung v různých typech zařízení.