www.svethardware.cz
>
>
>

Libre Office bude podporovat klingonštinu, tagha'!

Libre Office bude podporovat klingonštinu, tagha'!
, , aktualita
Na twitteru Libre Office se objevilo oznámení, že nová verze tohoto kancelářského softwaru bude podporovat klingonštinu, o což se zasadili lidé z The Open Document Foundation. A mimochodem půjde i o mezislovanštinu. 
K oblíbeným
reklama
Podpora klingonštiny pochopitelně vyvolá po světě větší ohlas, ale my se samozřejmě podíváme i na mezislovanštinu, kterou má Libre Office podporovat od verze 7.3, jež bude dostupná od února. 
 
 
Jde tu tak o umělé jazyky, i když v případě klingonštiny se to asi nevyplatí na určitých místech s výskytem bat'lethů zvlášť zdůrazňovat. Informace o podpoře už byly také zaneseny do příslušné wiki, kde se také dozvíme, že v případě mezislovanštiny tu půjde o verze v latince i cyrilici. 
 
A co vůbec je mezislovanština? Tento jazyk byl vytvořen s tím cílem, aby byl srozumitelný většině Slovanů. Problém je ovšem ten, že lidé se těžko budou mezislovanštinu učit, a tak se už rovnou počítalo s tím, že půjde spíše jen o schopnost porozumět a ne v tomto jazyce psát či mluvit. Z Wikipedie si můžeme vytáhnout třeba ukázku ze Všeobecné deklarace lidských práv psaných v mezislovanštině: 
 
Vsi ljudi rodet se svobodni i ravni v dostojnosti i pravah. Oni sut obdarjeni razumom i svěstju i imajut postupati jedin k drugomu v duhu bratstva.
 
Textu tak sice lze porozumět, ale něco mezislovanštině napsat či říci, to už je zcela jiná věc. V klingonštině ale samozřejmě nebude fungovat ani to, ale zase budeme mít šanci tímto jazykem oslovit miliardy občanů slavného Klingonského impéria.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek