Lightelligence ukázala prototyp optického AI akcelerátoru

Lightelligence ukázala prototyp optického AI akcelerátoru
, , aktualita
Optické čipy představují jednu z možných cest, kudy se může ubírat výpočetní technika ideálně ještě před dosažením bodu, kdy už technologie klasických křemíkových čipů nebude pořádně kam vyvíjet. Lightelligence tuto cestu prošlapává. 
K oblíbeným
reklama
Lightelligence tak vyvíjí technologii, o níž jsme už několikrát slyšeli. Jde v ní prostě o to, že nositelem informace v čipu není elektron, ale foton, takže výsledný čip je ve výsledku spleť optických cest a obvodů. Obecně očekávané výhody jsou především v tom, že takové čipy nemají tvořit významné množství odpadního tepla, takže ani nemají s klasickými čipy srovnatelnou spotřebu a nepotřebují výkonné chlazení. Vedle toho mají být optické čipy i velice rychlé s ohledem na přenos dat a latence. 
 
 
O tom mluví právě i firma Lightelligence, která zaměstnává pouhých 20 lidí, ovšem mezi nimi jsou zkušení vědci z univerzit a veteráni průmyslu, jako například Maurice Steinman z AMD nebo Gilbert Hendry dříve pracující v Googlu a Microsoftu. 
 
 
Jak se dalo očekávat, v Lightelligence se nevyvíjejí čipy, které by byly pouze a jen optické, ale spíše hybridní, takže se mluví o počítačových čipech obsahujících optické obvody. Na světě už přitom má být AI acelerátor, který má být "zhruba 100x výkonnější než ty nejlepší elektronické čipy současnosti", a to zvláště díky zmíněnému rychlému přenosu dat a latencím a to se konkrétně týká třeba vektorového součinu a obecně pak lineárních operací. Latence mají být dle toho mála informací, které zatím byly sděleny, oproti elektronickým čipům "10.000x lepší" a také spotřeba má být o několik řádů nižší.  
 
Prototyp firmy Lightelligence přitom už přichází ne jako nějaké laboratorní zařízení, ale už na malém plošném spoji, který se už dá integrovat do síťových edge serverů. Demonstrován byl na nich zatím benchmark MNIST, který využívá model strojového učení pro počítačové rozpoznávání ručně psaných číslic.
 
A co budoucnost? Vývojáři z firmy Lightelligence uvádějí, že jejich AI akcelerátor bude k dispozici se softwarem, který umožní daný hardware zakomponovat do již existujících systémů, jako je Google Tensorflow, Facebook Caffe2 nebo Pytorch. V tomto podnikání přitom Lightelligence bude mít svého soupeře v podobě dalšího startupu zvaného Lightmatter. 
 
Zdroj: Hexus.net, Nature Photonics (pdf)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů