Lightelligence ukázala prototyp optického AI akcelerátoru

Lightelligence ukázala prototyp optického AI akcelerátoru
, , aktualita
Optické čipy představují jednu z možných cest, kudy se může ubírat výpočetní technika ideálně ještě před dosažením bodu, kdy už technologie klasických křemíkových čipů nebude pořádně kam vyvíjet. Lightelligence tuto cestu prošlapává. 
K oblíbeným
reklama
Lightelligence tak vyvíjí technologii, o níž jsme už několikrát slyšeli. Jde v ní prostě o to, že nositelem informace v čipu není elektron, ale foton, takže výsledný čip je ve výsledku spleť optických cest a obvodů. Obecně očekávané výhody jsou především v tom, že takové čipy nemají tvořit významné množství odpadního tepla, takže ani nemají s klasickými čipy srovnatelnou spotřebu a nepotřebují výkonné chlazení. Vedle toho mají být optické čipy i velice rychlé s ohledem na přenos dat a latence. 
 
 
O tom mluví právě i firma Lightelligence, která zaměstnává pouhých 20 lidí, ovšem mezi nimi jsou zkušení vědci z univerzit a veteráni průmyslu, jako například Maurice Steinman z AMD nebo Gilbert Hendry dříve pracující v Googlu a Microsoftu. 
 
 
Jak se dalo očekávat, v Lightelligence se nevyvíjejí čipy, které by byly pouze a jen optické, ale spíše hybridní, takže se mluví o počítačových čipech obsahujících optické obvody. Na světě už přitom má být AI acelerátor, který má být "zhruba 100x výkonnější než ty nejlepší elektronické čipy současnosti", a to zvláště díky zmíněnému rychlému přenosu dat a latencím a to se konkrétně týká třeba vektorového součinu a obecně pak lineárních operací. Latence mají být dle toho mála informací, které zatím byly sděleny, oproti elektronickým čipům "10.000x lepší" a také spotřeba má být o několik řádů nižší.  
 
Prototyp firmy Lightelligence přitom už přichází ne jako nějaké laboratorní zařízení, ale už na malém plošném spoji, který se už dá integrovat do síťových edge serverů. Demonstrován byl na nich zatím benchmark MNIST, který využívá model strojového učení pro počítačové rozpoznávání ručně psaných číslic.
 
A co budoucnost? Vývojáři z firmy Lightelligence uvádějí, že jejich AI akcelerátor bude k dispozici se softwarem, který umožní daný hardware zakomponovat do již existujících systémů, jako je Google Tensorflow, Facebook Caffe2 nebo Pytorch. V tomto podnikání přitom Lightelligence bude mít svého soupeře v podobě dalšího startupu zvaného Lightmatter. 
 
Zdroj: Hexus.net, Nature Photonics (pdf)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře