Lightelligence ukázala prototyp optického AI akcelerátoru

Lightelligence ukázala prototyp optického AI akcelerátoru
, , aktualita
Optické čipy představují jednu z možných cest, kudy se může ubírat výpočetní technika ideálně ještě před dosažením bodu, kdy už technologie klasických křemíkových čipů nebude pořádně kam vyvíjet. Lightelligence tuto cestu prošlapává. 
K oblíbeným
reklama
Lightelligence tak vyvíjí technologii, o níž jsme už několikrát slyšeli. Jde v ní prostě o to, že nositelem informace v čipu není elektron, ale foton, takže výsledný čip je ve výsledku spleť optických cest a obvodů. Obecně očekávané výhody jsou především v tom, že takové čipy nemají tvořit významné množství odpadního tepla, takže ani nemají s klasickými čipy srovnatelnou spotřebu a nepotřebují výkonné chlazení. Vedle toho mají být optické čipy i velice rychlé s ohledem na přenos dat a latence. 
 
 
O tom mluví právě i firma Lightelligence, která zaměstnává pouhých 20 lidí, ovšem mezi nimi jsou zkušení vědci z univerzit a veteráni průmyslu, jako například Maurice Steinman z AMD nebo Gilbert Hendry dříve pracující v Googlu a Microsoftu. 
 
 
Jak se dalo očekávat, v Lightelligence se nevyvíjejí čipy, které by byly pouze a jen optické, ale spíše hybridní, takže se mluví o počítačových čipech obsahujících optické obvody. Na světě už přitom má být AI acelerátor, který má být "zhruba 100x výkonnější než ty nejlepší elektronické čipy současnosti", a to zvláště díky zmíněnému rychlému přenosu dat a latencím a to se konkrétně týká třeba vektorového součinu a obecně pak lineárních operací. Latence mají být dle toho mála informací, které zatím byly sděleny, oproti elektronickým čipům "10.000x lepší" a také spotřeba má být o několik řádů nižší.  
 
Prototyp firmy Lightelligence přitom už přichází ne jako nějaké laboratorní zařízení, ale už na malém plošném spoji, který se už dá integrovat do síťových edge serverů. Demonstrován byl na nich zatím benchmark MNIST, který využívá model strojového učení pro počítačové rozpoznávání ručně psaných číslic.
 
A co budoucnost? Vývojáři z firmy Lightelligence uvádějí, že jejich AI akcelerátor bude k dispozici se softwarem, který umožní daný hardware zakomponovat do již existujících systémů, jako je Google Tensorflow, Facebook Caffe2 nebo Pytorch. V tomto podnikání přitom Lightelligence bude mít svého soupeře v podobě dalšího startupu zvaného Lightmatter. 
 
Zdroj: Hexus.net, Nature Photonics (pdf)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře