www.svethardware.cz
>
>

Lilium získalo 90 mil. dolarů na létající elektrotaxi

Lilium získalo 90 mil. dolarů na létající elektrotaxi
, , aktualita
Už před desítkami let nás futurologové oslnění překotným pokrokem krmili předpověďmi o tom, že se v dohledné době dočkáme běžně používaných létajících aut. V těch mohl létat leda Fantomas nebo James Bond, ale Lilium to chce dotáhnout do konce.
K oblíbeným
reklama
Německá společnost Lilium chce na trh dostat létající taxi či prostě osobní přepravní zařízení, která jsou označována písmeny VTOL. To neznamená nic jiného než schopnost vertikálního startu i přistávání, což je v městském prostředí naprosto nezbytné. Tento systém by tak byl svým principem podobný známým vojenským letounům Harrier, ale v podstatě jen tím, že jde o okřídlené letouny schopné podobných manévrů. 
 
 
Cíl společnosti Lilium založené teprve v roce 2014 je přitom velice ambiciózní, neboť počítá s tím, že její zařízení o velikosti dvoumístného dopravního letadla, jako je Cessna 142 a podobné, dokáže běžně urazit vzdálenost 300 kilometrů, a to přitom na elektrický pohon a celou řadu malých turbín, které se natáčí dle potřeby a některé mohou selhat, aniž by to ohrozilo let.
 
 
Na jeho další vývoj přitom získala dalších 90 milionů dolarů, takže je zřejmé, že investoři jí věří, k čemuž mají důvod i díky již uskutečněné demonstraci fungujícího dvousedadlového prototypu, která proběhla letos v dubnu. Nové finanční prostředky získala třeba od čínské společnosti Tencent nebo od investičních společností Atomico či Obvious Ventures. 
 
Získané peníze chce Lilium použít pro to, aby "zpřístupnila levné cestování vzduchem široké veřejnosti", přičemž další krok bude vývoj pětisedadlového modelu, který má tvořit páteř velkoměstských leteckých taxislužeb. Firma říká, že oněch 300 kilometrů dokáže jejich letoun urazit zhruba za hodinu, a to za cenu srovnatelnou s cestováním po zemi. Nicméně právě po zemi se dá cestovat i rolls-roycem nebo limuzínou, v níž nám bude čas krátit Eddie Murphy, když už mám přehánět. Prostě a jednoduše nám takové srovnání moc neřekne, a tak firma upřesňuje, že srovnává s běžnými ceníky taxislužeb. Je také zřejmé, že se takovým způsobem můžeme zcela vyhnout zácpám, a byznysmeni otrávení zdlouhavými cestami na letiště tak musí jistě zpozornět. Je ale zřejmé, že na ceny klasických taxi se letecké taxi nemůže dostat už jen kvůli tomu, že nabízí rychlý transport bez rizika čekání v zácpách, což si klienti přirozeně zaplatí.
 
 
Lze také ihned uhádnout, že letouny Lilium budou bezpilotní, a to už jen kvůli ušetření zátěže i nákladů na výplaty zaměstnanců, takže půjde o autonomní stroje přivolávané pomocí Internetu podobným systémem, jaký má Uber. Obyvatelům měst zase společnost slibuje, že budou mít nízkou hlučnost a pokud jde o elektrický pohon, pak emise jsou zcela bezpředmětné (alespoň ty přímé). 
 
Každého přitom napadne, jaké baterie dokáží něco takového udržet ve vzduchu celou hodinu při rychlostech kolem 300 km/h. Přesné údaje se nedozvíme, ale zástupci firmy říkají, že jde o baterie stejné technologie, jaké využívají třeba vozy Tesla a že udávaný výsledek je možný především díky designu letadla a tomu, že to ihned, jak je to možné, přejde o horizontálního letu, kdy vztlak tvoří křídla. Ovšem i tak jejich koncept vzbuzuje pochyby. 
 
Zdroj: Lilium
reklama
Nejnovější články
AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran
Bylo dopředu jasné, že tržby společnosti AMD budou velice slušné, neboť nyní nejsou aktuální starosti s odbytem, jako spíše lítost nad nedostatečnými výrobními kapacitami. A vedle toho už není třeba čekat na Aldebaran.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře