www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lobisté bojující proti zákonu o právu na opravu uspěli v Ontariu

Lobisté bojující proti zákonu o právu na opravu uspěli v Ontariu
, , aktualita
Zrovna nedávno jsme se podívali na to, jak Microsoft v USA lobuje za to, aby nebyl prosazen zákon garantující zákazníkům právo na opravu. Nyní se dozvídáme, že v sousedním Ontariu lobisté dosáhli svého. 
K oblíbeným
reklama
Zákon v Ontariu by býval první takový, který by se prosadil na území Severní Ameriky a zajistil obyvatelům právo na to, aby od výrobců svých zařízení mohli za férovou cenu získat nástroje a návody k provádění oprav vlastními silami. Není pak divu, že společnosti jako Apple a Microsoft proti takovým zákonům lobují, neboť to ohrožuje jejich výdělek. Zrovna Microsoft se minule snažil ovlivňovat zákonodárce i tak, že vyhrožoval ukončením prodejů tabletů Surface ve státě Washington.
 
 
V tomto případě ale jde o kanadské Ontario a tam zákon předložil liberál Michael Coteau v únoru, přičemž podobná iniciativa je vyvíjena také v celkem 20 státech USA. Včera se zákon dostal do druhého čtení v tamním parlamentu. Probíralo se tak teprve to, zda je návrh zákona v principu hoden další práce, která by vedla k vytvoření jeho finální verze pro schválení. Už v zárodku byl tak zastaven především poslanci z Progressive Conservative Party. 
 
Argumentace odpůrců byla taková, že by daný zákon šel proti myšlence kanadské vlády reprezentované sloganem "Open for Business" a že by ohrožoval duševní vlastnictví amerických firem a mohl by v důsledku vést i k tomu, že ty by přestaly v Ontariu prodávat své produkty. Jak je tedy vidět, výše zmíněná výhružka Microsoftu není zrovna bezzubá, jakkoliv praštěná může někomu připadat. 
 
Poslanec Kaleed Rasheed přímo poznamenal, že zákon by donutil společnosti k tomu, aby běžným uživatelům svěřily své "kódy" a "bezpečnostní věci". Sám předkladatel návrhu Coteau k tomu pak uvedl, že předpokládal tuhý odpor. Už dříve byl osloven organizací EPSC (Electronics Product Stewardship Canada), která v Kanadě zastupuje firmy jako Apple, Panasonic a další. Zaletěl za ním také i samotný zástupce firmy Apple. 
 
Argumentace EPSC byla taková, že by zákon jednak poškozoval duševní vlastnictví firem a také že by představoval nebezpečí pro koncové uživatele ve smyslu: je nebezpečné vrtat se v elektronice. Často byly zmiňovány třeba lithium-iontové baterie, které by lidé snažící se o opravu svých zařízení mohli třeba propíchnout a způsobit požár. 
 
Proti zákonu se postavil také Bill Walker, který poté přiznal, že byl rovněž kontaktován lidmi z průmyslu. Ten vyslal do éteru otázku, že kdo by měl nést odpovědnost za to, že si třeba doma opravíme toustovač a ten nám pak způsobí požár.
 
Zde se jen nabízí otázka, jak to jen mohlo dříve všechno fungovat, když jsme si běžně opravovali televizory, pračky, trouby, základní desky, auta a i dnes, kdo není úplné nemehlo, si dokáže i bez přímé pomoci výrobců tu baterii v telefonu vyměnit, aniž by se musel obávat o život. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let
Rossi Lorathio Adams II, známý na sociálních sítích také jako Polo, to trochu přehnal se svou snahou o převzetí zabrané internetové domény. Objednaný útok na vlastníka domény mu vynesl 14 let vězení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků
Na světlo světa se už dostala řada různých druhů umělé inteligence, v jejichž případě jeden neví, zda by měl tvůrcům děkovat, anebo se začít obávat o svou práci. Nyní to mohou řešit 3D grafici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší
Společnost AOC si připravila dva velice podobné herní monitory CU34G2 a CU34G2X. Ty bychom od sebe na první pohled těžko rozeznali, a tak se můžeme podívat do specifikací, které říkají že CU34G2X je o chlup lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší? AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší?
Včera jsme se krátce podívali na dvě novinky, které mají nabídnout nové ovladače Adrenalin od společnosti AMD. Jednak to je Integer Scaling, díky němuž AMD dorovná nabídku konkurence, ale pak i Radeon Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC
Server VideoCardz nedávno vypustil do světa zprávu, že brzy v příštím roce máme ještě očekávat nástup grafických karet Radeon RX 5600 a přinejmenším verze XT. Ta by měla zaplnit místo mezi RX 5500 a 5700. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek