www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lobisté bojující proti zákonu o právu na opravu uspěli v Ontariu

Lobisté bojující proti zákonu o právu na opravu uspěli v Ontariu
, , aktualita
Zrovna nedávno jsme se podívali na to, jak Microsoft v USA lobuje za to, aby nebyl prosazen zákon garantující zákazníkům právo na opravu. Nyní se dozvídáme, že v sousedním Ontariu lobisté dosáhli svého. 
K oblíbeným
reklama
Zákon v Ontariu by býval první takový, který by se prosadil na území Severní Ameriky a zajistil obyvatelům právo na to, aby od výrobců svých zařízení mohli za férovou cenu získat nástroje a návody k provádění oprav vlastními silami. Není pak divu, že společnosti jako Apple a Microsoft proti takovým zákonům lobují, neboť to ohrožuje jejich výdělek. Zrovna Microsoft se minule snažil ovlivňovat zákonodárce i tak, že vyhrožoval ukončením prodejů tabletů Surface ve státě Washington.
 
 
V tomto případě ale jde o kanadské Ontario a tam zákon předložil liberál Michael Coteau v únoru, přičemž podobná iniciativa je vyvíjena také v celkem 20 státech USA. Včera se zákon dostal do druhého čtení v tamním parlamentu. Probíralo se tak teprve to, zda je návrh zákona v principu hoden další práce, která by vedla k vytvoření jeho finální verze pro schválení. Už v zárodku byl tak zastaven především poslanci z Progressive Conservative Party. 
 
Argumentace odpůrců byla taková, že by daný zákon šel proti myšlence kanadské vlády reprezentované sloganem "Open for Business" a že by ohrožoval duševní vlastnictví amerických firem a mohl by v důsledku vést i k tomu, že ty by přestaly v Ontariu prodávat své produkty. Jak je tedy vidět, výše zmíněná výhružka Microsoftu není zrovna bezzubá, jakkoliv praštěná může někomu připadat. 
 
Poslanec Kaleed Rasheed přímo poznamenal, že zákon by donutil společnosti k tomu, aby běžným uživatelům svěřily své "kódy" a "bezpečnostní věci". Sám předkladatel návrhu Coteau k tomu pak uvedl, že předpokládal tuhý odpor. Už dříve byl osloven organizací EPSC (Electronics Product Stewardship Canada), která v Kanadě zastupuje firmy jako Apple, Panasonic a další. Zaletěl za ním také i samotný zástupce firmy Apple. 
 
Argumentace EPSC byla taková, že by zákon jednak poškozoval duševní vlastnictví firem a také že by představoval nebezpečí pro koncové uživatele ve smyslu: je nebezpečné vrtat se v elektronice. Často byly zmiňovány třeba lithium-iontové baterie, které by lidé snažící se o opravu svých zařízení mohli třeba propíchnout a způsobit požár. 
 
Proti zákonu se postavil také Bill Walker, který poté přiznal, že byl rovněž kontaktován lidmi z průmyslu. Ten vyslal do éteru otázku, že kdo by měl nést odpovědnost za to, že si třeba doma opravíme toustovač a ten nám pak způsobí požár.
 
Zde se jen nabízí otázka, jak to jen mohlo dříve všechno fungovat, když jsme si běžně opravovali televizory, pračky, trouby, základní desky, auta a i dnes, kdo není úplné nemehlo, si dokáže i bez přímé pomoci výrobců tu baterii v telefonu vyměnit, aniž by se musel obávat o život. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů