www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lobisté bojující proti zákonu o právu na opravu uspěli v Ontariu

Lobisté bojující proti zákonu o právu na opravu uspěli v Ontariu
, , aktualita
Zrovna nedávno jsme se podívali na to, jak Microsoft v USA lobuje za to, aby nebyl prosazen zákon garantující zákazníkům právo na opravu. Nyní se dozvídáme, že v sousedním Ontariu lobisté dosáhli svého. 
K oblíbeným
reklama
Zákon v Ontariu by býval první takový, který by se prosadil na území Severní Ameriky a zajistil obyvatelům právo na to, aby od výrobců svých zařízení mohli za férovou cenu získat nástroje a návody k provádění oprav vlastními silami. Není pak divu, že společnosti jako Apple a Microsoft proti takovým zákonům lobují, neboť to ohrožuje jejich výdělek. Zrovna Microsoft se minule snažil ovlivňovat zákonodárce i tak, že vyhrožoval ukončením prodejů tabletů Surface ve státě Washington.
 
 
V tomto případě ale jde o kanadské Ontario a tam zákon předložil liberál Michael Coteau v únoru, přičemž podobná iniciativa je vyvíjena také v celkem 20 státech USA. Včera se zákon dostal do druhého čtení v tamním parlamentu. Probíralo se tak teprve to, zda je návrh zákona v principu hoden další práce, která by vedla k vytvoření jeho finální verze pro schválení. Už v zárodku byl tak zastaven především poslanci z Progressive Conservative Party. 
 
Argumentace odpůrců byla taková, že by daný zákon šel proti myšlence kanadské vlády reprezentované sloganem "Open for Business" a že by ohrožoval duševní vlastnictví amerických firem a mohl by v důsledku vést i k tomu, že ty by přestaly v Ontariu prodávat své produkty. Jak je tedy vidět, výše zmíněná výhružka Microsoftu není zrovna bezzubá, jakkoliv praštěná může někomu připadat. 
 
Poslanec Kaleed Rasheed přímo poznamenal, že zákon by donutil společnosti k tomu, aby běžným uživatelům svěřily své "kódy" a "bezpečnostní věci". Sám předkladatel návrhu Coteau k tomu pak uvedl, že předpokládal tuhý odpor. Už dříve byl osloven organizací EPSC (Electronics Product Stewardship Canada), která v Kanadě zastupuje firmy jako Apple, Panasonic a další. Zaletěl za ním také i samotný zástupce firmy Apple. 
 
Argumentace EPSC byla taková, že by zákon jednak poškozoval duševní vlastnictví firem a také že by představoval nebezpečí pro koncové uživatele ve smyslu: je nebezpečné vrtat se v elektronice. Často byly zmiňovány třeba lithium-iontové baterie, které by lidé snažící se o opravu svých zařízení mohli třeba propíchnout a způsobit požár. 
 
Proti zákonu se postavil také Bill Walker, který poté přiznal, že byl rovněž kontaktován lidmi z průmyslu. Ten vyslal do éteru otázku, že kdo by měl nést odpovědnost za to, že si třeba doma opravíme toustovač a ten nám pak způsobí požár.
 
Zde se jen nabízí otázka, jak to jen mohlo dříve všechno fungovat, když jsme si běžně opravovali televizory, pračky, trouby, základní desky, auta a i dnes, kdo není úplné nemehlo, si dokáže i bez přímé pomoci výrobců tu baterii v telefonu vyměnit, aniž by se musel obávat o život. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář