www.svethardware.cz
>
>
>

Malá 3D biotiskárna pomůže lékařům ošetřit popáleniny

Malá 3D biotiskárna pomůže lékařům ošetřit popáleniny
, , aktualita
Technologie 3D tisku ukazuje své výhody v mnoha oblastech, výjimku netvoří ani zdravotnictví. Na Univerzitě Toronto vznikla 3D biotiskárna, která slibuje pomoc lékařům při ošetřování popálenin a jiných zranění. 
K oblíbeným
reklama
Tým výzkumných pracovníků z Univerzity Toronto přišel s 3D biotiskárnou, která by mohla provést revoluci ve způsobu, jakým lékaři ošetřují popáleniny a jiná poranění. Zařízení, které se vejde do ruky, doplňuje náhradní kůži na rány pacientů. Hmota může být použita místo kožního štěpu, její velkou výhodou však je, že nevyžaduje, aby byla pacientovi na jiném místě odebrána zdravá kůže. 
 
Podle jednoho z tvůrců je nevýhoda podobných 3D biotiskáren v tom, že ostatní zařízení bývají často velmi objemná, pomalá a také velmi drahá. Tiskárna z torontské univerzity je ale skladná, váží necelý jeden kilogram, a je tedy vhodná k použití během operací. Zvládne formovat tkáň a položit ji na postižené místo během dvou minut. 
 
 
Pokud jsou rány vzniklé například popálením příliš rozlehlé, je pro lékaře obtížné najít dostatečné množství kůže z jiné části těla, která by poranění zakryla. 3D biotiskárna by ale umožnila doktorům okamžitě na rány aplikovat proteiny kolagen a fibrin. Tým tvůrců také prohlašuje, že jejich tiskárna dokáže kožní tkáně přizpůsobit různým pacientům a charakteristikám zranění. 
 
Náhradní kůže z této 3D biotiskárny zatím nebyla aplikována na lidské pacienty, výzkumníci zkoušeli technologii testovat na prasatech. V plánech do budoucna je zvětšení šířky tiskárny, aby bylo umožněno snáze ošetřit i rozlehlejší rány. Testování se následně přesune i do nemocnice na lidské pacienty. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů