www.svethardware.cz
>
>
>

Malá 3D biotiskárna pomůže lékařům ošetřit popáleniny

Malá 3D biotiskárna pomůže lékařům ošetřit popáleniny
, , aktualita
Technologie 3D tisku ukazuje své výhody v mnoha oblastech, výjimku netvoří ani zdravotnictví. Na Univerzitě Toronto vznikla 3D biotiskárna, která slibuje pomoc lékařům při ošetřování popálenin a jiných zranění. 
reklama
Tým výzkumných pracovníků z Univerzity Toronto přišel s 3D biotiskárnou, která by mohla provést revoluci ve způsobu, jakým lékaři ošetřují popáleniny a jiná poranění. Zařízení, které se vejde do ruky, doplňuje náhradní kůži na rány pacientů. Hmota může být použita místo kožního štěpu, její velkou výhodou však je, že nevyžaduje, aby byla pacientovi na jiném místě odebrána zdravá kůže. 
 
Podle jednoho z tvůrců je nevýhoda podobných 3D biotiskáren v tom, že ostatní zařízení bývají často velmi objemná, pomalá a také velmi drahá. Tiskárna z torontské univerzity je ale skladná, váží necelý jeden kilogram, a je tedy vhodná k použití během operací. Zvládne formovat tkáň a položit ji na postižené místo během dvou minut. 
 
 
Pokud jsou rány vzniklé například popálením příliš rozlehlé, je pro lékaře obtížné najít dostatečné množství kůže z jiné části těla, která by poranění zakryla. 3D biotiskárna by ale umožnila doktorům okamžitě na rány aplikovat proteiny kolagen a fibrin. Tým tvůrců také prohlašuje, že jejich tiskárna dokáže kožní tkáně přizpůsobit různým pacientům a charakteristikám zranění. 
 
Náhradní kůže z této 3D biotiskárny zatím nebyla aplikována na lidské pacienty, výzkumníci zkoušeli technologii testovat na prasatech. V plánech do budoucna je zvětšení šířky tiskárny, aby bylo umožněno snáze ošetřit i rozlehlejší rány. Testování se následně přesune i do nemocnice na lidské pacienty. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář