www.svethardware.cz
>
>
>

Malware v CCleaneru šel po Googlu, Microsoftu a dalších

Malware v CCleaneru šel po Googlu, Microsoftu a dalších
, , aktualita
Populární čistící prográmek CCleaner obsahoval malware od útočníků, kteří napadli servery vývojářů. I když se nepředpokládalo, že byl skutečně využit, našly se stopy útoků na velké společnosti jako je Google, Microsoft nebo Samsung.
K oblíbeným
reklama
Před necelým týdnem jsme vás informovali, že oblíbený program CCleaner pro vyčištění počítače od zbytečného balastu sám přinášel nechtěný balíček v podobě malwaru. Ten se sem dostal po útoku, kdy byly napadeny servery vývojářů se zdrojovými kódy aplikace. To se mělo stát nejpozději 4. července, možná i dříve. Program tak byl s malwarem zkompilován přímo u výrobce a dostal i digitální certifikaci. Původně to vypadalo, že takto vytvořená zadní vrátka v postižených systémem (přes 2,2 milionu instalací závadné verze) nebyla v praxi využita, ukázal se však opak.
 
CCleaner logo
 
Záznamy z posledních tří dnů aktivity malwaru ukazují, že útočníci se nezajímali o většinu postižených uživatelů, nýbrž čekali na to, že budou tyto aplikace nainstalovány i na počítačích ve velkých společnostech. A právě na tyto společnosti chtěli zaútočit a dostat další škodlivý kód do počítačů Googlu, Microsoftu, Samsungu, Sony, HTC, VMWare, Intel, Linksys, Epson, MSI, D-Link i Cisca, které na díru v CCleaneru přišlo.
 
Víme, že zde byl záměr a pokusy tyto počítače napadnout, ale nevíme, zda byly skutečně úspěšné. Také zatím nevíme, zda útočníci napadali v době před těmito třemi dny i jiné společnosti a seznam tak může být i podstatně delší. Předmětem vyšetřování je i nadále to, kdo za útokem vlastně stojí. Našel se sice kód, který byl v minulosti používán skupinami z Číny, jenže ten mohl být dávno ukraden a zdroj útoků tak mohl být odkudkoli.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chyba v iOS umožnila nepozorovaný přístup k datům z iPhonu přes Wi-Fi Chyba v iOS umožnila nepozorovaný přístup k datům z iPhonu přes Wi-Fi
Výzkumník objevil kritickou chybu v jádru iOS, která by umožnila přístup k citlivým údajům z iPhonu v reálném čase, aniž by o tom uživatel věděl. Stačilo, aby se útočník nacházel v blízkosti. Apple naštěstí chybu již opravil.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář