www.svethardware.cz
>
>
>

Populární CCleaner obsahoval malware, infikoval 2 miliony PC

Populární CCleaner obsahoval malware, infikoval 2 miliony PC
, , aktualita
Program CCleaner na čištění počítače si stáhly už více než 2 miliardy uživatelů. Poslední 2 miliony k tomu ale dostaly i nemilý dárek v podobě malwaru. Šlo přitom o originální verzi z oficiálních stránek výrobce.
K oblíbeným
reklama
Někteří uživatelé oblíbeného programu CCleaner nainstalovali závadnou verzi této aplikace, která se dostala do oficiální distribuce. Aplikace běžně slouží k čištění a úklidu počítače, nicméně verze CCleaner v5.33.6162 a CCleaner Cloud v1.07.3191 pro 32bitové verze systému Windows obsahovala mimo samotné aplikace také nepříjemný malware, který vytvořil zadní vrátka do napadených počítačů. Společnost Piriform, která nyní spadá pod Avast, byla o problému informována 12. září výzkumníky z Cisco Talos a závadnou verze rychle stáhla z oběhu.
 
CCleaner logo
 
Ta se připojovala ke vzdáleným serverům a patrně měla stahovat a instalovat škodlivý kód do napadených počítačů. Zajímavé je především to, že tyto závadné verze byly digitálně podepsány samotným výrobcem, takže útočníci museli napadnout počítače samotné společnosti a infikovali zdrojové kódy přímo u něj. Zatím vůbec není jasné, jak k tomu došlo a je to předmětem vyšetřování. Zatímco Piriform a Avast nechtějí spekulovat o způsobu infekce, Cisco Talos předpokládá, že byl napaden účet jednoho z vývojářů.
 
Uživatelé navíc sami nemohli problému moc předejít. Neměli jak poznat, že originální aplikace stažená z oficiálních stránek vývojářů, přičemž byla i jimi digitálně podepsána, může být takto napadena. Celkem takto bylo infikováno 2,27 milionu počítačů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář