Mars 2020 už dostal zavěšení a kola

Mars 2020 už dostal zavěšení a kola
, , aktualita
Už příští rok bude startovat rover Mars 2020, který přistane v oblasti Jezero Crater a na planetě pak budou opět jezdit dva rovery poté, co byla letos za ukončenou prohlášena mise roveru Opportunity. Mars 2020 je aktuálně sestavován, takže jak to s ním vypadá?
K oblíbeným
reklama
Rover Mars 2020 bude založen na stejné platformě jako Curiosity, takže půjde o větší vozítko poháněné díky energii z radioizotopového termoelektrického generátoru, díky čemuž se nebude muset řešit dobíjení ze solárních panelů. To se právě ukázalo jako nejspíše hlavní příčina zkázy roveru Opportunity, který se odmlčel v celoplanetární prachové bouři. 
 
 
Mars 2020 tak bude mít také šest kol, které samozřejmě i s jejich zavěšením byly už namontovány. Přesněji tedy zatím jen na pravé straně, ale brzy poté má následovat i levá strana. Montovaná kola i jejich zavěšení (rocker-bogie) vypadá na první pohled téměř stejně jako na Curiosity, tedy až na jejich "vzorek". Mohli bychom také očekávat, že inženýři pláště kol vytvoří z pevnějšího materiálu vzhledem k tomu, že Curiosity má ty své už řádně proděravělé. Sluší se ale upozornit, že to, co vidíme na fotografiích, ještě není finální obutí, s nímž rover poletí na Mars, takže ani z fotografií nelze soudit, jak budou kola nakonec vypadat. 
 
 
Hlavní podpůrná část zavěšení je tvořena titanovými trubkami, přičemž Curiosity má ve výbavě lehká hliníková kola. Na ta se však povrch Marsu nakonec ukázal jako tvrdší či ostřejší, než se očekávalo a jak je vidět z následujícího snímku, poškození kol už je poměrně vysoké a zcela reálně tak hrozí, že rover bude v dohledné době nepojízdný. 
 
 
V případě roveru Mars 2020 by to při využití stejných kol mohlo dopadnout ještě mnohem hůř, protože ten bude přibližně o čtvrtinu těžší než Curiosity. Zvolené řešení je prosté, instalují se celkově robustnější kola, která mají jednak větší průměr (52,5 cm) a pak jsou i tvořena silnějším hliníkem. Jsou navíc o trošku širší a jejich vnitřní struktura bude posílena titanovými paprsky. 
 
A co vidíme na snímcích, když ne finální kola? Jde o inženýrské vzorky, které budou později nahrazeny už finálními koly, a to poté, co ta projdou příslušnými testy. 
 
Během následujících týdnů proběhne montáž robotické ruky roveru a následovat bude SuperCam umístěná na hlavní "stěžeň" či obrazně řečeno krk a hlavu roveru. Ten mimochodem nedávno dostal i své "oči" čili Mastcam-Z
 
Mars 2020 bude startovat s Mysu Canaveral v červenci příštího roku. V oblasti kráteru Jezero přistane o sedm měsíců později, a to stejným způsobem jako Curiosity s využitím raketového jeřábu. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce
Britské bankovky by nás asi vůbec nezajímaly, nicméně tentokrát uděláme trochu výjimku, neboť na novou 50librovsku se dostane vědec, který pomáhal definovat umělou inteligenci i vyhrát 2. světovou válku. Alan Turing.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek