www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA nainstalovala oči roveru Mars 2020

NASA nainstalovala oči roveru Mars 2020
, , aktualita
Curiosity se na Marsu projíždí už od roku 2012, kdy na něm dokázal přistát dosud unikátním způsobem. Zopakovat to má další rover chystaný na příští rok, který dosud nedostal své jméno. Postupně se ale dokončuje a dostane i prostorové vidění.
K oblíbeným
reklama
Příští rok bude opět vhodná doba pro výlety na Mars, neboť ten se nám na své oběžné dráze zase přiblíží. Rover Mars 2020 tak bude startovat v červenci 2020, takže do té doby musí být připraven. Na tom se aktuálně pracuje a rover nyní dostal další důležitou výbavu v podobě dvou Mastcam-Z. 
 
 
Půjde v podstatě o oči roveru, a sice dvě kamery s vysokým rozlišením a zoomem, díky nimž se bude obsluha na Zemi orientovat a leccos jistě bude také ukázáno veřejnosti. Fotografie nahoře přitom ukazuje inženýry, kteří po montáži kamer opět dávají na místo kryt na vrcholu RSM (Remote Sensing Mast). RSM kromě kamer ponese i další přístroje stejně jako v případě Curiosity a samotné Mastcam-Z budou pouze dvě z celkem 23 senzorů, kamer či fotoaparátů na palubě roveru. 
 
Tmavě červený kruhový kryt na krytu RSM je mimochodem ochrana pro optiku SuperCam, což však není aparát určený pro sledování okolí ve viditelném spektru, ale systém laserů a spektrometrů, které dokáží analyzovat chemické složení okolních předmětů, konkrétně tedy hornin. Ihned pod tímto krytem je vidět jedna Mastcam-Z a druhá je pak částečně zakryta vybavením laboratoře vedle vlevo.
 
 
Mastcam-Z budou mít rozlišení 1600 x 1200 a poskytnou 3D snímky v plných barvách. Mají také 3,6:1 optický zoom a dokáží sledovat nejbližší okolí roveru s rozlišením až 0,8 mm na pixel. Pro objekty vzdálené 100 metrů tak platí 38 mm na pixel. NASA očekává, že díky těmto vylepšeným kamerám bude obsluha, řízení a plánování další cesty nového roveru daleko jednodušší, než v případě Curisity. 
 
Mars 2020 by měl přistát na Marsu dne 21. února 2021, takže po zhruba sedmiměsíční cestě. Půjde o vůbec první vesmírné plavidlo určené pro přistání na cizím světě, které bude schopno automaticky analyzovat místo přistání a případně se rozhodnout pro jeho změnu. Jako první také ponese létajícího průzkumníka, čili již probíranou malou helikoptéru, která už dostala označení Helicopter Scout. Primární mise bude trvat jeden marťanský rok, čili cca dva pozemské, ale samozřejmě se očekává, že rover vydrží mnohem déle. Ostatně si s sebou poveze dlouhodobou zásobu energie v podobě radioizotopového termoelektrického generátoru. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře