Mattel zrušil AI chůvičku Aristotle, budila obavy o soukromí

Mattel zrušil AI chůvičku Aristotle, budila obavy o soukromí
, , aktualita
V lednu letošního roku prezentovala společnost Mattel chůvičku Aristotle s umělou inteligencí. Vzbuzovala však velké obavy o ztrátu soukromí, a že přináší příliš velké zásahy do výchovy dítěte. Výrobce ji tak ani neuvedl na trh. 
K oblíbeným
reklama
Vzrůstající digitalizace všech oblastí života jej na jednu stranu velmi usnadňuje, na druhou vzbuzuje obavy o čím dál větší zásahy do soukromí. A ještě citlivější vše je, pokud jde o děti. Společnost Mattel chtěla např. uvést na trh pod značkou Nabi chůvičku Aristotle s umělou inteligencí. Ta byla prezentována v lednu na CES 2017 a měla fungovat v podstatně širším záběru, než je u chůviček běžné. 
 
Mattel Nabi Artistotle
 
Vedle klasického využití kamery a mikrofonu měla umět zhasínat a rozsvěcet světla, přehrávat dětem ukolébavky, uklidňovat plačící děti a dokonce jim pomáhat s výukou abecedy a odpovídat na otázky. Do věci se ale vložili kongresmani i asociace za práva dětí. Dva členové kongresu Joe Barton a Ed Markey poslali do Mattelu dopis požadující vysvětlení toho, jak vlastně produkt pracuje a jak budou ochráněna osobní data rodin.
 
Asociace za nekomerční dětství (CCFC - Campaign for a Commercial-Free Childhood) pak založila petici požadující neuvedení produktu na trh a nasbírala přes 20 tisíc podpisů. Obávali se o špatnou výchovu s potlačeným lidským příspěvkem. Outsourcování výchovy dětí na roboty rozhodně nepovažují za šťastné. 
 
Možná i díky těmto tlakům a nepříjemnému zájmu se Mattel rozhodl chůvičku nakonec neprodávat. Oficiální stanovisko však je, že produkt nezapadá do nové strategie Mattelu, vyjádřené tradičně klišé větami o co nejlepších produktech pro zákazníky. Své v tom hraje i fakt, že Mattel má čerstvě (od letošního července) nového technického ředitele, Svena Gerjetse. Ať tak či onak, podobných pokusů o přenos výchovy na elektroniku bude ale jistě přibývat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu
Výkonný ředitel firmy NVIDIA Jensen Huang si při příležitosti zveřejnění finančních výsledků za třetí kvartál fiskálního roku 2020 popovídal s investory i o tom, jaký dopad mají karty řady RTX a jaká bude budoucnost ray tracingu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14? MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14?
MSI uvádí nový Radeon RX 580 ARMOR, na čemž by nebylo nic divného i s přihlédnutím k tomu, že se na trh dostaly již dvě takto označené karty. Podivné je to, že tato novinka je chystaná právě nyní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek