Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MediaTek přichází se 4nm procesorem Dimensity 7200

18.2.2023, Milan Šurkala, aktualita
MediaTek přichází se 4nm procesorem Dimensity 7200
MediaTek představil další procesor, který tentokrát zamíří do telefonů střední třídy. Jde o model Dimensity 7200 a bude vyráběn pomocí 4nm výrobního procesu N4P (vylepšený 5nm proces). Přinese 8 jader a frekvenci až 2,8 GHz.
Dalším procesorem společnosti MediaTek pro chytré telefony je mainstreamový model Dimensity 7200. Tuto novinku vyrábí TSMC pomocí procesu N4P, který bývá označován jako 4nm (v zásadě jde ale jen o vylepšení 5nm procesu). Má celkem 8 jader, z toho jen dvě jsou výkonná typu Cortex-A715 s frekvencí 2,8 GHz, zbývající jsou úsporná jádra Cortex-A510. Nalezneme tu GPU Mali-G610 MC4. Použít lze Full HD displej s frekvencí až 144 Hz, najdeme tu podporu HDR10+, CUVA HDR i Dolby HDR.
 
MediaTek Dimensity 7200
 
Samozřejmě nechybí ani APU pro zpracování algoritmů využívajících systému umělé inteligence. Hráče potěší technologie MediaTek HyperEngine 5.0 a Variable Rate Shading (VRS) využívající AI pro minimalizaci spotřeby při hraní. Zpracování fotografií pak zajišťuje 14bitové HDR-ISP Imagiq 765, které si poradí s až 200MPx fotoaparátem. Podporováno je i video ve 4K HDR, možný je také simultánní záznam dvou videí ve Full HD, APU může přiložit ruku k dílu a pro zpracování obrazu využít i AI. 
 
Máme tu podporu standardu 3GPP Release-16 pro 5G v pásmu Sub-6GHz, max. rychlost stahování činí 4,7 Gbps, podporována je i agregace 2CC a Dual 5G Sim s duálním VoNR. Je zde i třípásmové Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. V telefonech by se měl nový procesor objevit už v rámci tohoto čtvrtletí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.