Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Meta a Ray-Ban představují nové chytré brýle s 12MPx fotoaparátem

2.10.2023, Milan Šurkala, aktualita
Meta a Ray-Ban představují nové chytré brýle s 12MPx fotoaparátem
Chytrým brýlím se předpovídala velká budoucnost, ale zatím se moc neuchytily. Meta spolu s firmou Ray-Ban to zkouší znovu a přinášejí druhou generaci s vylepšeným audiem i videem. Máme tu např. 12MPx fotoaparát.
Brýle nemusí nosit jen člověk, který se chce chránit proti silnému slunečnímu záření nebo kvůli zrakové vadě. Dnes jde mnohdy i o módní doplněk bez další funkce, jsou zde ale také mnohaleté snahy o vytvoření více či méně chytrých brýlí. Společnosti jako Meta nebo Apple se sice snaží vyvíjet brýle pro virtuální, rozšířenou nebo smíšenou realitu, máme tu ale i snahy přicházet s podstatně jednoduššími zařízeními bez těchto ambicí, jako jsou nové chytré brýle od již zmíněné firmy Meta, která v partnerství s EssilorLuxottica vytvořila nový model pod tradiční značkou Ray-Ban. Jsou lehčí než původní generace, uživatelům také nabídnou přes 150 různých kombinací skel a rámečků.
 
Brýle Ray-Ban Meta
 
Pětice mikrofonů vylepšuje snímání zvuku, reproduktory mají lépe směrovaný zvuk a dokážou hrát lépe i v hlučnějším prostředí. To se hodí nejen při přehrávání hudby a podcastů, ale i při hovorech. Dokážou nyní hrát o 50 % hlasitěji a basy jsou dle společnosti 2× lepší. Místo původní 5MPx kamerky s limitem na 30 sekund záznamu tu máme nově 12MPx fotoaparát schopný záznamu Full HD videa o délce až 60 sekund. Hlasovým ovládáním je možné fotografie i sdílet s přáteli.
 
Brýle Ray-Ban Meta
 
Brýle jsou postaveny na platformě Qualcomm Snapdragon AR1 Gen1, která přináší vyšší výkon pro audio i video. Nabíjecí pouzdro pak umožní až 8 nabití brýlí, čímž se celková výdrž prodlouží na 36 hodin (jedno nabití jsou tedy 4 hodiny). Brýle Ray-Ban Meta jsou nyní vodě odolné (IPX4) a vylepšeno bylo také dotykové ovládání. Zajímavostí je živé streamování bez nutnosti používat ruce a prozatím v betatestu v USA bude k dispozici i Meta AI. Jde o konverzačního asistenta poháněného systémem AI, který reaguje na oslovení "Hey Meta". Cena brýlí byla stanovena na 299 USD.
 
Brýle Ray-Ban Meta
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.