Micron: GDDR6 mají potenciál jít na 20 Gb/s

Micron: GDDR6 mají potenciál jít na 20 Gb/s
, , aktualita
Společnost Micron odhalila skutečný potenciál pamětí GDDR6, které se mají poprvé představit na příští generaci herních karet NVIDIA. Má jít o velice slušnou propustnost 20 Gb/s na pin. Co by to mohlo znamenat? 
K oblíbeným
reklama
Znamenat by to mohlo především to, že AMD asi opravdu udělalo chybu, když se po hlavě pustilo do využití pamětí HBM i ve spotřebitelských verzích karet. Sice jde o Radeonový hi-end, ale ten i tak přinesl velké problémy s dostupností Radeonů RX Vega, které byly po svém vypuštění na trh velice obtížně dostupné, a to právě i kvůli potížím s pouzdřením s paměťmi HBM2. 
 
Micron GDDR6
 
Paměti HBM měly poskytnout především tři výhody: vyšší propustnost než GDDRx, nižší spotřebu, kdy ušetřená energie mohla jít do GPU pro jeho vyšší výkon a pak ušetřený prostor na kartě. Mluvilo se však především o propustnosti vzhledem k tomu, že před rokem či dvěma už docházel pamětem GDDR5 dech a odpovědí na to měly být právě HBM a HBM2 slibující ve výsledku propustnosti vysoko nad 1 TB/s. 
 
Jenomže k tomu zatím v praxi nedošlo a ve skutečnosti na tom jsou HBM2 na kartách Radeon Vega hůře než HBM na Radeonech s čipy Fiji. Další implementace už slibují vysokou propustnost a vysoký potenciál ukazují také procesory Kaby Lake-G, kde je čip HBM2 důležitou a nedílnou součástí celého řešení. 
 
 
Ovšem co se týče prostých herních karet, NVIDIA všadila na technologie GDDR a udělala dobře, neboť její karty s GDDR5X dokáží svou propustností Radeonům směle konkurovat a nyní je tu výhled na GDDR6 s propustností až 20 Gb/s na pin. Paměti GDDR5X přitom skončily na 11,41 Gb/s na pin.
 
Je však jasné, že GDDR6 nebudou na taktu 20 Gb/s pracovat ihned a ve skutečnosti mají jít maximálně na 16 Gb/s a výše uvedená hodnota se má týkat spíše možností přetaktování po mírném navýšení napětí. Tak či tak, z GDDR6 to činí více než důstojného soupeře pro HBM2, jehož implementace je mnohem jednodušší. JEDEC má přitom pro GDDR6 definován cíl 14 Gb/s, který bude s jistotou překročen, však Micron už má čipy pracující na 16,5 Gb/s. 
 
To znamená, že takové paměti by na 352bitové sběrnici GeForce GTX 1080 Ti nabídly propustnost 726 GB/s a pokud by šlo rovnou o 20Gb/s paměti, dosáhli bychom na 880 GB/s. Sběrnici lze přitom rozšířit i na 512 bitů, i když toho se už asi v praxi nedočkáme, ale v takovém případě tu máme až teoretických 1280 GB/s. 
 
 
signál z osciloskopu - paměti Micron GDDR6 na 20Gb/s
 
Grafické karty příští generace GeForce si však jistě vystačí s daleko nižší propustností, neboť i jejich výkon nebude násobně vyšší. Lze očekávat, že nástupce GTX 1070 se dostane na výkon dnešní GTX 1080, a tak to vypadá, že NVIDIA bude muset použít pouze 12 až 14Gb/s paměti GDDR6, a bude tak mít vystaráno i pro další generaci či dvě. 
 
Zdroj: WCCFTech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple uvádí kreditní kartu Apple Card Apple uvádí kreditní kartu Apple Card
Apple se snaží výrazně rozšířit portfolio svých služeb. Jednou z novinek, které byly uvedeny na dnešní keynote, jsou i kreditní karty Apple Card. Ty nabídnou nevídané podmínky a až 3% zpětnou odměnu za nákup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat? Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat?
Až Mars 2020 odstartuje na cestu, poveze si s sebou i malého pomocníka v podobě helikoptéry. Ta bude první zařízení vyslané na cizí planetu, které (snad) bude schopné opětovného letu a přistání. Jak byla vyřešena navigace?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570 ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570
X570 by měl být na rozdíl od předchozích verzí dané řady čipsetů vyvinut samotným AMD a my o něm víme jako zatím o jediném, který přijde po boku desktopových procesorů Ryzen 3000. Nyní už své desky zmiňují dva známí výrobci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal
Loni v prosinci jsme se dozvěděli, že Microsoft rezignuje na vývoj svého enginu EdgeHTML a raději přejde pod Chromium, což už udělali třeba i vývojáři Opery. Nyní už bylo pomalu na čase, aby se objevila první verze a taky že ano.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře