Micron: GDDR6 mají potenciál jít na 20 Gb/s

Micron: GDDR6 mají potenciál jít na 20 Gb/s
, , aktualita
Společnost Micron odhalila skutečný potenciál pamětí GDDR6, které se mají poprvé představit na příští generaci herních karet NVIDIA. Má jít o velice slušnou propustnost 20 Gb/s na pin. Co by to mohlo znamenat? 
K oblíbeným
reklama
Znamenat by to mohlo především to, že AMD asi opravdu udělalo chybu, když se po hlavě pustilo do využití pamětí HBM i ve spotřebitelských verzích karet. Sice jde o Radeonový hi-end, ale ten i tak přinesl velké problémy s dostupností Radeonů RX Vega, které byly po svém vypuštění na trh velice obtížně dostupné, a to právě i kvůli potížím s pouzdřením s paměťmi HBM2. 
 
Micron GDDR6
 
Paměti HBM měly poskytnout především tři výhody: vyšší propustnost než GDDRx, nižší spotřebu, kdy ušetřená energie mohla jít do GPU pro jeho vyšší výkon a pak ušetřený prostor na kartě. Mluvilo se však především o propustnosti vzhledem k tomu, že před rokem či dvěma už docházel pamětem GDDR5 dech a odpovědí na to měly být právě HBM a HBM2 slibující ve výsledku propustnosti vysoko nad 1 TB/s. 
 
Jenomže k tomu zatím v praxi nedošlo a ve skutečnosti na tom jsou HBM2 na kartách Radeon Vega hůře než HBM na Radeonech s čipy Fiji. Další implementace už slibují vysokou propustnost a vysoký potenciál ukazují také procesory Kaby Lake-G, kde je čip HBM2 důležitou a nedílnou součástí celého řešení. 
 
 
Ovšem co se týče prostých herních karet, NVIDIA všadila na technologie GDDR a udělala dobře, neboť její karty s GDDR5X dokáží svou propustností Radeonům směle konkurovat a nyní je tu výhled na GDDR6 s propustností až 20 Gb/s na pin. Paměti GDDR5X přitom skončily na 11,41 Gb/s na pin.
 
Je však jasné, že GDDR6 nebudou na taktu 20 Gb/s pracovat ihned a ve skutečnosti mají jít maximálně na 16 Gb/s a výše uvedená hodnota se má týkat spíše možností přetaktování po mírném navýšení napětí. Tak či tak, z GDDR6 to činí více než důstojného soupeře pro HBM2, jehož implementace je mnohem jednodušší. JEDEC má přitom pro GDDR6 definován cíl 14 Gb/s, který bude s jistotou překročen, však Micron už má čipy pracující na 16,5 Gb/s. 
 
To znamená, že takové paměti by na 352bitové sběrnici GeForce GTX 1080 Ti nabídly propustnost 726 GB/s a pokud by šlo rovnou o 20Gb/s paměti, dosáhli bychom na 880 GB/s. Sběrnici lze přitom rozšířit i na 512 bitů, i když toho se už asi v praxi nedočkáme, ale v takovém případě tu máme až teoretických 1280 GB/s. 
 
 
signál z osciloskopu - paměti Micron GDDR6 na 20Gb/s
 
Grafické karty příští generace GeForce si však jistě vystačí s daleko nižší propustností, neboť i jejich výkon nebude násobně vyšší. Lze očekávat, že nástupce GTX 1070 se dostane na výkon dnešní GTX 1080, a tak to vypadá, že NVIDIA bude muset použít pouze 12 až 14Gb/s paměti GDDR6, a bude tak mít vystaráno i pro další generaci či dvě. 
 
Zdroj: WCCFTech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů