Micron: GDDR6 mají potenciál jít na 20 Gb/s

Micron: GDDR6 mají potenciál jít na 20 Gb/s
, , aktualita
Společnost Micron odhalila skutečný potenciál pamětí GDDR6, které se mají poprvé představit na příští generaci herních karet NVIDIA. Má jít o velice slušnou propustnost 20 Gb/s na pin. Co by to mohlo znamenat? 
reklama
Znamenat by to mohlo především to, že AMD asi opravdu udělalo chybu, když se po hlavě pustilo do využití pamětí HBM i ve spotřebitelských verzích karet. Sice jde o Radeonový hi-end, ale ten i tak přinesl velké problémy s dostupností Radeonů RX Vega, které byly po svém vypuštění na trh velice obtížně dostupné, a to právě i kvůli potížím s pouzdřením s paměťmi HBM2. 
 
Micron GDDR6
 
Paměti HBM měly poskytnout především tři výhody: vyšší propustnost než GDDRx, nižší spotřebu, kdy ušetřená energie mohla jít do GPU pro jeho vyšší výkon a pak ušetřený prostor na kartě. Mluvilo se však především o propustnosti vzhledem k tomu, že před rokem či dvěma už docházel pamětem GDDR5 dech a odpovědí na to měly být právě HBM a HBM2 slibující ve výsledku propustnosti vysoko nad 1 TB/s. 
 
Jenomže k tomu zatím v praxi nedošlo a ve skutečnosti na tom jsou HBM2 na kartách Radeon Vega hůře než HBM na Radeonech s čipy Fiji. Další implementace už slibují vysokou propustnost a vysoký potenciál ukazují také procesory Kaby Lake-G, kde je čip HBM2 důležitou a nedílnou součástí celého řešení. 
 
 
Ovšem co se týče prostých herních karet, NVIDIA všadila na technologie GDDR a udělala dobře, neboť její karty s GDDR5X dokáží svou propustností Radeonům směle konkurovat a nyní je tu výhled na GDDR6 s propustností až 20 Gb/s na pin. Paměti GDDR5X přitom skončily na 11,41 Gb/s na pin.
 
Je však jasné, že GDDR6 nebudou na taktu 20 Gb/s pracovat ihned a ve skutečnosti mají jít maximálně na 16 Gb/s a výše uvedená hodnota se má týkat spíše možností přetaktování po mírném navýšení napětí. Tak či tak, z GDDR6 to činí více než důstojného soupeře pro HBM2, jehož implementace je mnohem jednodušší. JEDEC má přitom pro GDDR6 definován cíl 14 Gb/s, který bude s jistotou překročen, však Micron už má čipy pracující na 16,5 Gb/s. 
 
To znamená, že takové paměti by na 352bitové sběrnici GeForce GTX 1080 Ti nabídly propustnost 726 GB/s a pokud by šlo rovnou o 20Gb/s paměti, dosáhli bychom na 880 GB/s. Sběrnici lze přitom rozšířit i na 512 bitů, i když toho se už asi v praxi nedočkáme, ale v takovém případě tu máme až teoretických 1280 GB/s. 
 
 
signál z osciloskopu - paměti Micron GDDR6 na 20Gb/s
 
Grafické karty příští generace GeForce si však jistě vystačí s daleko nižší propustností, neboť i jejich výkon nebude násobně vyšší. Lze očekávat, že nástupce GTX 1070 se dostane na výkon dnešní GTX 1080, a tak to vypadá, že NVIDIA bude muset použít pouze 12 až 14Gb/s paměti GDDR6, a bude tak mít vystaráno i pro další generaci či dvě. 
 
Zdroj: WCCFTech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek