www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro
, , aktualita
Z pohledu běžného uživatele se technologie operačních pamětí za poslední roky téměř nikam neposunuly. Cena za gigabajt je v podstatě stejná, technologie také, ovšem to by se konečně mohlo začít měnit. 
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu je dobře, že už několik let si můžeme snadno obecně vystačit se 16 GB paměti RAM pro domácí PC a ostatně i 8 GB může být dost. Oproti tomu se třeba paměti NAND Flash za tři roky vyvinuly k nepoznání. Dnes si můžeme koupit 1TB SSD za cca 3000 Kč a k dispozici jsou i SSD, jejichž výkon už dalece překračuje možnosti rozhraní SATA, takže se využívá PCIe (SLC cache zde nebudeme řešit). 
 
 
S ohledem na paměti DRAM tu už pomalu máme začátek éry pamětí DDR5, ale ještě než začne, tak se můžeme podívat na nové paměti DDR4 firmy Micron. Ta pro jejich výrobu používá 1Znm technologii, což si zaslouží vysvětlení. Nejdříve se objevily 1Xnm technologie, o nichž jsme se dozvěděli, že prostě jde o procesy mezi 10 a 20 nm. Pak ovšem přišly 1Ynm s tím, že jsou lepší než 1X a nyní tu jsou dokonce 1Y. Čili o té by se dalo říci, že se přibližuje už k samotným 10 nm. 
 
Jde přitom o paměti, jež se vejdou do jednoho pouzdra s kapacitou 16 GB, přičemž jen běžný modul DIMM takových pouzder potřebuje několik, takže je zřejmé, že Micron v tomto případě cílí spíše nebo lépe řečeno výhradně na servery. Samotné paměti mají 16 Gb, takže do jednoho pouzdra se jich vejde tím pádem celkem osm a oproti starším 8Gb čipům mají dosahovat také velice výrazné, a sice cca 40procentní úspory energie. 
 
Vedle toho Micron ohlásil, že začal s dodávkami rovněž 16Gb pamětí LPDDR4X v multičipových pouzdrech (uMCP4). Tyto paměti už budou určeny pro výrobce mobilních zařízení, a sice především pro budoucí hi-endové telefony. Takové paměti umožní bez problémů nabídnout modely se 16 GB RAM, a to s propustností 4266 MT/s.
 
Už pár týdnů jsme se také nepodívali na vývoj cen pamětí DDR4 na našem trhu, takže co je nového? Dá se říci, že nic, protože pro nejlevnější sady dvou 8GB modulů DDR4-3200 stále platí cena kolem dvou tisíc, což znamená, že od června či května zlevnění nenastalo a pokud ano, tak velice mírné, jak více obchodů dohání své "zlevňovací resty". 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona? Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?
Mark Papermaster, Chief Technical Officer firmy AMD, se rozpovídal o vývoji hardwaru v éře, kdy už se dávno mluví o konci platnosti Mooreova zákona, i když se najde ještě dost lidí, kteří něco takového vylučují. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake-S s 10 a 6 jádry v prvních testech, ukazuje se i Z490 Comet Lake-S s 10 a 6 jádry v prvních testech, ukazuje se i Z490
Na začátku příštího roku očekáváme procesory Comet Lake-S a ukazuje se, že ty asi už opravdu brzy dorazí. Máme tu první testy jednak 10jádrového a pak i 6jádrového procesoru a ukázal se i čipset Z490. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář