www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro
, , aktualita
Z pohledu běžného uživatele se technologie operačních pamětí za poslední roky téměř nikam neposunuly. Cena za gigabajt je v podstatě stejná, technologie také, ovšem to by se konečně mohlo začít měnit. 
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu je dobře, že už několik let si můžeme snadno obecně vystačit se 16 GB paměti RAM pro domácí PC a ostatně i 8 GB může být dost. Oproti tomu se třeba paměti NAND Flash za tři roky vyvinuly k nepoznání. Dnes si můžeme koupit 1TB SSD za cca 3000 Kč a k dispozici jsou i SSD, jejichž výkon už dalece překračuje možnosti rozhraní SATA, takže se využívá PCIe (SLC cache zde nebudeme řešit). 
 
 
S ohledem na paměti DRAM tu už pomalu máme začátek éry pamětí DDR5, ale ještě než začne, tak se můžeme podívat na nové paměti DDR4 firmy Micron. Ta pro jejich výrobu používá 1Znm technologii, což si zaslouží vysvětlení. Nejdříve se objevily 1Xnm technologie, o nichž jsme se dozvěděli, že prostě jde o procesy mezi 10 a 20 nm. Pak ovšem přišly 1Ynm s tím, že jsou lepší než 1X a nyní tu jsou dokonce 1Y. Čili o té by se dalo říci, že se přibližuje už k samotným 10 nm. 
 
Jde přitom o paměti, jež se vejdou do jednoho pouzdra s kapacitou 16 GB, přičemž jen běžný modul DIMM takových pouzder potřebuje několik, takže je zřejmé, že Micron v tomto případě cílí spíše nebo lépe řečeno výhradně na servery. Samotné paměti mají 16 Gb, takže do jednoho pouzdra se jich vejde tím pádem celkem osm a oproti starším 8Gb čipům mají dosahovat také velice výrazné, a sice cca 40procentní úspory energie. 
 
Vedle toho Micron ohlásil, že začal s dodávkami rovněž 16Gb pamětí LPDDR4X v multičipových pouzdrech (uMCP4). Tyto paměti už budou určeny pro výrobce mobilních zařízení, a sice především pro budoucí hi-endové telefony. Takové paměti umožní bez problémů nabídnout modely se 16 GB RAM, a to s propustností 4266 MT/s.
 
Už pár týdnů jsme se také nepodívali na vývoj cen pamětí DDR4 na našem trhu, takže co je nového? Dá se říci, že nic, protože pro nejlevnější sady dvou 8GB modulů DDR4-3200 stále platí cena kolem dvou tisíc, což znamená, že od června či května zlevnění nenastalo a pokud ano, tak velice mírné, jak více obchodů dohání své "zlevňovací resty". 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře