www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro
, , aktualita
Z pohledu běžného uživatele se technologie operačních pamětí za poslední roky téměř nikam neposunuly. Cena za gigabajt je v podstatě stejná, technologie také, ovšem to by se konečně mohlo začít měnit. 
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu je dobře, že už několik let si můžeme snadno obecně vystačit se 16 GB paměti RAM pro domácí PC a ostatně i 8 GB může být dost. Oproti tomu se třeba paměti NAND Flash za tři roky vyvinuly k nepoznání. Dnes si můžeme koupit 1TB SSD za cca 3000 Kč a k dispozici jsou i SSD, jejichž výkon už dalece překračuje možnosti rozhraní SATA, takže se využívá PCIe (SLC cache zde nebudeme řešit). 
 
 
S ohledem na paměti DRAM tu už pomalu máme začátek éry pamětí DDR5, ale ještě než začne, tak se můžeme podívat na nové paměti DDR4 firmy Micron. Ta pro jejich výrobu používá 1Znm technologii, což si zaslouží vysvětlení. Nejdříve se objevily 1Xnm technologie, o nichž jsme se dozvěděli, že prostě jde o procesy mezi 10 a 20 nm. Pak ovšem přišly 1Ynm s tím, že jsou lepší než 1X a nyní tu jsou dokonce 1Y. Čili o té by se dalo říci, že se přibližuje už k samotným 10 nm. 
 
Jde přitom o paměti, jež se vejdou do jednoho pouzdra s kapacitou 16 GB, přičemž jen běžný modul DIMM takových pouzder potřebuje několik, takže je zřejmé, že Micron v tomto případě cílí spíše nebo lépe řečeno výhradně na servery. Samotné paměti mají 16 Gb, takže do jednoho pouzdra se jich vejde tím pádem celkem osm a oproti starším 8Gb čipům mají dosahovat také velice výrazné, a sice cca 40procentní úspory energie. 
 
Vedle toho Micron ohlásil, že začal s dodávkami rovněž 16Gb pamětí LPDDR4X v multičipových pouzdrech (uMCP4). Tyto paměti už budou určeny pro výrobce mobilních zařízení, a sice především pro budoucí hi-endové telefony. Takové paměti umožní bez problémů nabídnout modely se 16 GB RAM, a to s propustností 4266 MT/s.
 
Už pár týdnů jsme se také nepodívali na vývoj cen pamětí DDR4 na našem trhu, takže co je nového? Dá se říci, že nic, protože pro nejlevnější sady dvou 8GB modulů DDR4-3200 stále platí cena kolem dvou tisíc, což znamená, že od června či května zlevnění nenastalo a pokud ano, tak velice mírné, jak více obchodů dohání své "zlevňovací resty". 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci
Oblíbený internetový prohlížeč Google Chrome se v průběhu podzimu dočká několika užitečných vylepšení. Především to bude správa otevřených karet, odkazů, ale také jejich synchronizace napříč různými zařízeními.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek24 komentářů
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek