www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro

Micron začal s výrobou 1Znm DRAM s kapacitou 16 GB na pouzdro
, , aktualita
Z pohledu běžného uživatele se technologie operačních pamětí za poslední roky téměř nikam neposunuly. Cena za gigabajt je v podstatě stejná, technologie také, ovšem to by se konečně mohlo začít měnit. 
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu je dobře, že už několik let si můžeme snadno obecně vystačit se 16 GB paměti RAM pro domácí PC a ostatně i 8 GB může být dost. Oproti tomu se třeba paměti NAND Flash za tři roky vyvinuly k nepoznání. Dnes si můžeme koupit 1TB SSD za cca 3000 Kč a k dispozici jsou i SSD, jejichž výkon už dalece překračuje možnosti rozhraní SATA, takže se využívá PCIe (SLC cache zde nebudeme řešit). 
 
 
S ohledem na paměti DRAM tu už pomalu máme začátek éry pamětí DDR5, ale ještě než začne, tak se můžeme podívat na nové paměti DDR4 firmy Micron. Ta pro jejich výrobu používá 1Znm technologii, což si zaslouží vysvětlení. Nejdříve se objevily 1Xnm technologie, o nichž jsme se dozvěděli, že prostě jde o procesy mezi 10 a 20 nm. Pak ovšem přišly 1Ynm s tím, že jsou lepší než 1X a nyní tu jsou dokonce 1Y. Čili o té by se dalo říci, že se přibližuje už k samotným 10 nm. 
 
Jde přitom o paměti, jež se vejdou do jednoho pouzdra s kapacitou 16 GB, přičemž jen běžný modul DIMM takových pouzder potřebuje několik, takže je zřejmé, že Micron v tomto případě cílí spíše nebo lépe řečeno výhradně na servery. Samotné paměti mají 16 Gb, takže do jednoho pouzdra se jich vejde tím pádem celkem osm a oproti starším 8Gb čipům mají dosahovat také velice výrazné, a sice cca 40procentní úspory energie. 
 
Vedle toho Micron ohlásil, že začal s dodávkami rovněž 16Gb pamětí LPDDR4X v multičipových pouzdrech (uMCP4). Tyto paměti už budou určeny pro výrobce mobilních zařízení, a sice především pro budoucí hi-endové telefony. Takové paměti umožní bez problémů nabídnout modely se 16 GB RAM, a to s propustností 4266 MT/s.
 
Už pár týdnů jsme se také nepodívali na vývoj cen pamětí DDR4 na našem trhu, takže co je nového? Dá se říci, že nic, protože pro nejlevnější sady dvou 8GB modulů DDR4-3200 stále platí cena kolem dvou tisíc, což znamená, že od června či května zlevnění nenastalo a pokud ano, tak velice mírné, jak více obchodů dohání své "zlevňovací resty". 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19 Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19
V posledním týdnu vzrostl počet napadených routerů, které útočníci přesměrují na jiný server DNS. Uživatelé jsou potom při prohlížení internetu vyzváni, aby si nainstalovali program s informacemi o koronaviru od WHO, který ovšem obsahuje malware.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet
Aktualizace KB4535996 operačního systému Microsoft Windows 10 plní stránky Světa hardware už poněkolikáté. Tentokrát se zjistilo, že kritickým online aplikacím pro produktivitu může vypadávat internetové připojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím
Vědci na University of Tokyo jsou jedněmi z mnoha, kteří také pracují na vylepšení lithiových článku. V jejich případě zapracovali na novém nehořlavém elektrolytu, který navíc dovolí dosáhnout vyšších napětí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Xiaomi uvádí cenově dostupný router s Wi-Fi 6 Xiaomi uvádí cenově dostupný router s Wi-Fi 6
Xiaomi přinese svůj Mi AIoT Router AX3600 na evropské trhy. Tento model se vyznačuje podporou nového standardu Wi-Fi 6 (neboli 802.11ax) v kombinaci se sympatickou cenou. Odhalen byl také ještě levnější Mi AIoT Router AC2350.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Windows 10 trápí další problém, týká se aktualizace KB4541335 Windows 10 trápí další problém, týká se aktualizace KB4541335
Microsoft tento týden vydal volitelnou aktualizaci, která ovšem řadě uživatelů přidělala vrásky na čele. Pokud se nesetkali s komplikacemi hned během instalace, objevily se problémy mnohdy krátce po ní.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře