www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chystá DirectX 12 Ultimate, které karty nabídnou podporu?

Microsoft chystá DirectX 12 Ultimate, které karty nabídnou podporu?
, , aktualita
Microsoft si chystá novou a zřejmě konečnou verzi svého grafického API DirectX 12, která dostane označení UItimate. Dalo by se přitom odhadnout, co ta bude zahrnovat a v návaznosti na to i seznam podporovaných karet.
K oblíbeným
reklama
Svou podporu novému API DirectX 12 Ultimate již vyjádřily společnosti NVIDIA i AMD, ovšem o co vůbec jde? Pochopitelně o technologie, které byly do světa herních grafických karet uvedeny v poslední době, takže jde především o ray tracing, dále o variabilní či mesh shadery a také o sampler feedback. 
 
 
Je tak zřejmé, že NVIDIA má na trhu jedinou řadu, která může novému API vyhovovat, a to jsou GeForce RTX 2000. I tak je na tom pochopitelně ale lépe než ostatní, však Intel v rámci HD Graphics Gen 11 podporuje leda variabilní shadery a AMD si teprve chystá vyhovující architekturu RDNA 2. 
 
Microsoft také vytvořil příslušné logo se zelenou římskou dvanáctkou, kterým se budou moci na svém obalu chlubit ty grafiky, které novou verzi DirectX podporují. V této době tak jde pouze a jen GeForce RTX 2000. 
 
​  
DirectX 12 Ultimate (DX12U) bude mimochodem podporovat také nová konzole Xbox (Series X), ovšem ačkoliv je PlayStation 5 založena na stejné či velice podobné architektuře, pro ni to neplatí a je to zcela pochopitelné. Sony si v tomto ohledu hraje na vlastním písečku a microsoftí API jdou zcela mimo něj. 
 
 
Můžeme se také už podívat na demo slibující ray tracing pro RDNA 2, které mě svým zpracováním popravdě zrovna nenadchlo a připomnělo sterilní scény od Futuremarku, ale dá se říci, že splnilo svůj hlavní účel. Ukázalo, že nová grafická generace firmy AMD bude opravdu podporovat ray tracing a že v představách AMD jde především o odrazy světla, leštěný chrom, zrcadla, lesklý lak a odrazy navíc. 
 
AMD mluví konkrétně o kartách Radeon RX Navi 2X, takže už také alespoň víme, jak se nová generace bude označovat a že právě tyto karty budou plně podporovat DirectX 12 Ultimate. 
 
DX12U pak samo o sobě bude obsahovat DirectX Raytracing 1.1, čili novou efektivnější verzi s inline ray tracing. Ten je popisován jako alternativní forma ray tracingu, která dává vývojářům možnost více ovládat celý proces a nenechávat rozvržení práce na systému. Více o DX12U se dozvíte na blogu Microsoftu.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P
Powerline adaptéry se v posledních letech staly oblíbeným způsobem, jak snadno a rychle rozšířit domácí síť prostřednictvím elektrických rozvodů. TP-Link do této kategorie přináší novou sadu TL-PA7017P s podporou rychlosti až 1 Gb/s.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi
Čínský výrobce Beelink se rozhodl svou nabídku mini PC rozšířit o nový model, který tentokrát nevyužívá procesor od Intelu, ale AMD. K tomu přidal několik prémiových funkcí a některé z nich, jako je čtečka otisků prstů, se objevují jen zřídka.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách
Italský výzkumný tým pracuje na vývoji čtyřnohých robotů, kteří dokážou i při nelehkých podmínkách udržet rovnováhu při stání na dvou končetinách. Budoucí roboti by tak mohli překonávat i velmi úzké mosty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
3.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře