www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chystá DirectX 12 Ultimate, které karty nabídnou podporu?

Microsoft chystá DirectX 12 Ultimate, které karty nabídnou podporu?
, , aktualita
Microsoft si chystá novou a zřejmě konečnou verzi svého grafického API DirectX 12, která dostane označení UItimate. Dalo by se přitom odhadnout, co ta bude zahrnovat a v návaznosti na to i seznam podporovaných karet.
K oblíbeným
reklama
Svou podporu novému API DirectX 12 Ultimate již vyjádřily společnosti NVIDIA i AMD, ovšem o co vůbec jde? Pochopitelně o technologie, které byly do světa herních grafických karet uvedeny v poslední době, takže jde především o ray tracing, dále o variabilní či mesh shadery a také o sampler feedback. 
 
 
Je tak zřejmé, že NVIDIA má na trhu jedinou řadu, která může novému API vyhovovat, a to jsou GeForce RTX 2000. I tak je na tom pochopitelně ale lépe než ostatní, však Intel v rámci HD Graphics Gen 11 podporuje leda variabilní shadery a AMD si teprve chystá vyhovující architekturu RDNA 2. 
 
Microsoft také vytvořil příslušné logo se zelenou římskou dvanáctkou, kterým se budou moci na svém obalu chlubit ty grafiky, které novou verzi DirectX podporují. V této době tak jde pouze a jen GeForce RTX 2000. 
 
​  
DirectX 12 Ultimate (DX12U) bude mimochodem podporovat také nová konzole Xbox (Series X), ovšem ačkoliv je PlayStation 5 založena na stejné či velice podobné architektuře, pro ni to neplatí a je to zcela pochopitelné. Sony si v tomto ohledu hraje na vlastním písečku a microsoftí API jdou zcela mimo něj. 
 
 
Můžeme se také už podívat na demo slibující ray tracing pro RDNA 2, které mě svým zpracováním popravdě zrovna nenadchlo a připomnělo sterilní scény od Futuremarku, ale dá se říci, že splnilo svůj hlavní účel. Ukázalo, že nová grafická generace firmy AMD bude opravdu podporovat ray tracing a že v představách AMD jde především o odrazy světla, leštěný chrom, zrcadla, lesklý lak a odrazy navíc. 
 
AMD mluví konkrétně o kartách Radeon RX Navi 2X, takže už také alespoň víme, jak se nová generace bude označovat a že právě tyto karty budou plně podporovat DirectX 12 Ultimate. 
 
DX12U pak samo o sobě bude obsahovat DirectX Raytracing 1.1, čili novou efektivnější verzi s inline ray tracing. Ten je popisován jako alternativní forma ray tracingu, která dává vývojářům možnost více ovládat celý proces a nenechávat rozvržení práce na systému. Více o DX12U se dozvíte na blogu Microsoftu.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře