www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chystá DirectX 12 Ultimate, které karty nabídnou podporu?

Microsoft chystá DirectX 12 Ultimate, které karty nabídnou podporu?
, , aktualita
Microsoft si chystá novou a zřejmě konečnou verzi svého grafického API DirectX 12, která dostane označení UItimate. Dalo by se přitom odhadnout, co ta bude zahrnovat a v návaznosti na to i seznam podporovaných karet.
K oblíbeným
reklama
Svou podporu novému API DirectX 12 Ultimate již vyjádřily společnosti NVIDIA i AMD, ovšem o co vůbec jde? Pochopitelně o technologie, které byly do světa herních grafických karet uvedeny v poslední době, takže jde především o ray tracing, dále o variabilní či mesh shadery a také o sampler feedback. 
 
 
Je tak zřejmé, že NVIDIA má na trhu jedinou řadu, která může novému API vyhovovat, a to jsou GeForce RTX 2000. I tak je na tom pochopitelně ale lépe než ostatní, však Intel v rámci HD Graphics Gen 11 podporuje leda variabilní shadery a AMD si teprve chystá vyhovující architekturu RDNA 2. 
 
Microsoft také vytvořil příslušné logo se zelenou římskou dvanáctkou, kterým se budou moci na svém obalu chlubit ty grafiky, které novou verzi DirectX podporují. V této době tak jde pouze a jen GeForce RTX 2000. 
 
​  
DirectX 12 Ultimate (DX12U) bude mimochodem podporovat také nová konzole Xbox (Series X), ovšem ačkoliv je PlayStation 5 založena na stejné či velice podobné architektuře, pro ni to neplatí a je to zcela pochopitelné. Sony si v tomto ohledu hraje na vlastním písečku a microsoftí API jdou zcela mimo něj. 
 
 
Můžeme se také už podívat na demo slibující ray tracing pro RDNA 2, které mě svým zpracováním popravdě zrovna nenadchlo a připomnělo sterilní scény od Futuremarku, ale dá se říci, že splnilo svůj hlavní účel. Ukázalo, že nová grafická generace firmy AMD bude opravdu podporovat ray tracing a že v představách AMD jde především o odrazy světla, leštěný chrom, zrcadla, lesklý lak a odrazy navíc. 
 
AMD mluví konkrétně o kartách Radeon RX Navi 2X, takže už také alespoň víme, jak se nová generace bude označovat a že právě tyto karty budou plně podporovat DirectX 12 Ultimate. 
 
DX12U pak samo o sobě bude obsahovat DirectX Raytracing 1.1, čili novou efektivnější verzi s inline ray tracing. Ten je popisován jako alternativní forma ray tracingu, která dává vývojářům možnost více ovládat celý proces a nenechávat rozvržení práce na systému. Více o DX12U se dozvíte na blogu Microsoftu.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře