Microsoft potvrzuje: Edge bude založen na Chromiu

Microsoft potvrzuje: Edge bude založen na Chromiu
, , aktualita
Samotný Microsoft nám už potvrzuje, co se říkalo před několika dny. Engine EdgeHTML bude skutečně opuštěn a další verze prohlížeče Edge budou založeny na otevřeném kódu Chromium. Nebude první.
K oblíbeným
reklama
Microsoft potvrdil, že jeho prohlížeč Edge bude opravdu založen na otevřeném kódu Chromium a nebude už pro něj vyvíjen engine EdgeHTML, na němž se ve firmě pracovalo roky. Během toho následující roku tak Microsoft bude naopak pracovat na nové verzi Edge, která díky Chromiu bude moci fungovat jak na starších verzích Windows, tak i na Apple macOS. 
 
 
Samotný Microsoft to nebere jako porážku a je nakonec otázka, co jej k tomuto kroku vedlo. Edge byl vyvíjen v době, kdy firma ještě mohla věřit v to, že se její Windows 10 brzy prosadí na miliardě zařízení, což je meta, které dosaženo nebylo a v blízké budoucnosti ani nebude. Čili za opuštěním EdgeHTML může stát právě i snaha dostat se na více platforem, když Windows 10 nevyrostly tak, jak bylo žádáno. 
 
Nutno dodat, že svůj engine už dříve opustila i Opera, která nyní používá Chromium, což se značně odrazilo na paletě dostupných nastavení, která jsou pro uživatele k dispozici. Vedle Opery je to také prohlížeč Brave. 
 
Microsoft si dle Joe Belfiorea od Chromia a jeho enginu Blink slibuje obecně zvýšenou kompatibilitu s webovými stránkami. Vedle toho budou přicházet i mnohem častější aktualizace, a to vždy po několika týdnech. Uživatelé přitom nemají přijít o optimalizace a prvky, které Edge již nabízí a Microsoft se chce dále zaměřit především na vyšší výkon a nižší spotřebu, a tedy i delší výdrž na baterie. 
 
Belfiore z Microsoftu také podotýká, že toto nebude v případě jeho firmy precedent. Desktopový Edge sice pracuje jen na Windows 10, ale mobilní verze jsou již k dispozici na Androidu a iOS a ty využívají také open source. A kdy vůbec přijde nová verze Edge na trh? Vývojáři se jí mají dočkat někdy na začátku příštího roku a koncoví zákazníci výrazně později. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows 10 May 2019 jsou tu Windows 10 May 2019 jsou tu
Microsoft ohlásil, že Windows 10 ve verzi May 2019 Update jsou oficiálně k dispozici, takže i sám je začal rozšiřovat na první počítače prostřednictvím Windows Update. A jako obvykle máme možnost na nic nečekat a rovnou nový systém instalovat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí
Nová verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox 67 přináší opět několik zajímavých vylepšení. Vývojáři slibují další navýšení rychlosti a menší paměťovou náročnost, slibují také zvýšení soukromí a boj proti těžbě kryptoměn.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: květen 2019 Doporučené PC sestavy: květen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek52 komentářů
Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent
Poslední finanční výsledky automobilky Tesla nebyly vůbec pozitivní. Elon Musk to tak nehodlá nechat a nechal se slyšet, že od nynějška se bude kontrolovat každý utracený cent, aby se náklady snížily na naprosté minimum.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Obnovení Windows 10 po aktualizaci systému tropí závažné problémy Obnovení Windows 10 po aktualizaci systému tropí závažné problémy
Funkce System Restore ve Windows 10 nefunguje správně, jak dle svého průvodce pro řešení problému potvrzuje sám Microsoft. Dočkat se kvůli ní můžeme rovnou poškozené instalace systému, takže co s tím?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře