Microsoft potvrzuje: Edge bude založen na Chromiu

Microsoft potvrzuje: Edge bude založen na Chromiu
, , aktualita
Samotný Microsoft nám už potvrzuje, co se říkalo před několika dny. Engine EdgeHTML bude skutečně opuštěn a další verze prohlížeče Edge budou založeny na otevřeném kódu Chromium. Nebude první.
K oblíbeným
reklama
Microsoft potvrdil, že jeho prohlížeč Edge bude opravdu založen na otevřeném kódu Chromium a nebude už pro něj vyvíjen engine EdgeHTML, na němž se ve firmě pracovalo roky. Během toho následující roku tak Microsoft bude naopak pracovat na nové verzi Edge, která díky Chromiu bude moci fungovat jak na starších verzích Windows, tak i na Apple macOS. 
 
 
Samotný Microsoft to nebere jako porážku a je nakonec otázka, co jej k tomuto kroku vedlo. Edge byl vyvíjen v době, kdy firma ještě mohla věřit v to, že se její Windows 10 brzy prosadí na miliardě zařízení, což je meta, které dosaženo nebylo a v blízké budoucnosti ani nebude. Čili za opuštěním EdgeHTML může stát právě i snaha dostat se na více platforem, když Windows 10 nevyrostly tak, jak bylo žádáno. 
 
Nutno dodat, že svůj engine už dříve opustila i Opera, která nyní používá Chromium, což se značně odrazilo na paletě dostupných nastavení, která jsou pro uživatele k dispozici. Vedle Opery je to také prohlížeč Brave. 
 
Microsoft si dle Joe Belfiorea od Chromia a jeho enginu Blink slibuje obecně zvýšenou kompatibilitu s webovými stránkami. Vedle toho budou přicházet i mnohem častější aktualizace, a to vždy po několika týdnech. Uživatelé přitom nemají přijít o optimalizace a prvky, které Edge již nabízí a Microsoft se chce dále zaměřit především na vyšší výkon a nižší spotřebu, a tedy i delší výdrž na baterie. 
 
Belfiore z Microsoftu také podotýká, že toto nebude v případě jeho firmy precedent. Desktopový Edge sice pracuje jen na Windows 10, ale mobilní verze jsou již k dispozici na Androidu a iOS a ty využívají také open source. A kdy vůbec přijde nová verze Edge na trh? Vývojáři se jí mají dočkat někdy na začátku příštího roku a koncoví zákazníci výrazně později. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm
NVIDIA již zcela vážně nabídla společnosti Softbank za britskou firmu Arm celkem 40 miliard dolarů, přičemž od té doby se v této věci nestalo nic zásadního. Otázka je především ta, zda akvizice projde přes regulační orgány.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA si vybrala SpaceX pro přistání na Měsíci NASA si vybrala SpaceX pro přistání na Měsíci
NASA si sice chystá výkonné rakety SLS i lodě Orion, které budou s to dopravit lidskou posádku až k Měsíci jako rakety Saturn V a lodi programu Apollo. Ovšem obdobu lunárních modulů už sama nechystá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ingenuity se poprvé proletěla na Marsu Ingenuity se poprvé proletěla na Marsu
Létající vrtulový dron označovaný také za malou helikoptérku, zkrátka Ingenuity, provedl svůj první let na Marsu. Jak bylo plánováno, vznesl se do vzduchu v krátkém testu, který předchází složitějším letům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek