Microsoft potvrzuje: Edge bude založen na Chromiu

Microsoft potvrzuje: Edge bude založen na Chromiu
, , aktualita
Samotný Microsoft nám už potvrzuje, co se říkalo před několika dny. Engine EdgeHTML bude skutečně opuštěn a další verze prohlížeče Edge budou založeny na otevřeném kódu Chromium. Nebude první.
reklama
Microsoft potvrdil, že jeho prohlížeč Edge bude opravdu založen na otevřeném kódu Chromium a nebude už pro něj vyvíjen engine EdgeHTML, na němž se ve firmě pracovalo roky. Během toho následující roku tak Microsoft bude naopak pracovat na nové verzi Edge, která díky Chromiu bude moci fungovat jak na starších verzích Windows, tak i na Apple macOS. 
 
 
Samotný Microsoft to nebere jako porážku a je nakonec otázka, co jej k tomuto kroku vedlo. Edge byl vyvíjen v době, kdy firma ještě mohla věřit v to, že se její Windows 10 brzy prosadí na miliardě zařízení, což je meta, které dosaženo nebylo a v blízké budoucnosti ani nebude. Čili za opuštěním EdgeHTML může stát právě i snaha dostat se na více platforem, když Windows 10 nevyrostly tak, jak bylo žádáno. 
 
Nutno dodat, že svůj engine už dříve opustila i Opera, která nyní používá Chromium, což se značně odrazilo na paletě dostupných nastavení, která jsou pro uživatele k dispozici. Vedle Opery je to také prohlížeč Brave. 
 
Microsoft si dle Joe Belfiorea od Chromia a jeho enginu Blink slibuje obecně zvýšenou kompatibilitu s webovými stránkami. Vedle toho budou přicházet i mnohem častější aktualizace, a to vždy po několika týdnech. Uživatelé přitom nemají přijít o optimalizace a prvky, které Edge již nabízí a Microsoft se chce dále zaměřit především na vyšší výkon a nižší spotřebu, a tedy i delší výdrž na baterie. 
 
Belfiore z Microsoftu také podotýká, že toto nebude v případě jeho firmy precedent. Desktopový Edge sice pracuje jen na Windows 10, ale mobilní verze jsou již k dispozici na Androidu a iOS a ty využívají také open source. A kdy vůbec přijde nová verze Edge na trh? Vývojáři se jí mají dočkat někdy na začátku příštího roku a koncoví zákazníci výrazně později. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře