www.svethardware.cz
>
>
>
>

Microsoft přihazuje ochranu proti ransomware k OneDrive s Office 365

Microsoft přihazuje ochranu proti ransomware k OneDrive s Office 365
, , aktualita
Microsoft si připravil pro majitele osobních účtů na OneDrive s předplacenými Office 365 novinku v podobě Files Restore, která dříve byla k dispozici jen podnikovým uživatelům. Ta slouží i k ochraně dat při útoku ransomware. 
reklama
Jedna z efektivních ochran před ransomware zahrnuje bezpečné úložiště pro naše data, o která opravdu nechceme přijít a cloud může v tomto případě dobře posloužit jako důležitý článek. Microsoft má přitom pravdu, když říká, že ransomware je stále častější způsob, jakým se počítačoví zločinci snaží získat naše peníze, i když se samozřejmě nemůžeme dozvědět, jak moc jsou ve svých útocích úspěšní. Případná transakce totiž probíhá jen mezi obětí a nimi, takže někdo další se o ní jen těžko dozví. Stejně tak ani nemůžeme vědět, v kolika případech uživatel zašifrovaná data prostě oželí, nebo si v lepším případě může dovolit díky vytvořené záloze napadený systém zcela smazat. 
 
 
Microsoft právě v rámci cloudového OneDrive spojeného s předplacenými Office 365 nabízí možnost takové zálohy, alespoň pokud jde o dokumenty, jiná pracovní data či fotografie. Příslušná funkce Files Restore tak už nebude k dispozici pouze firemním zákazníkům, ale i uživatelům s osobními účty. Něco podobného už ostatně pár let funguje na mobilních zařízeních, která si můžeme spárovat s účtem na OneDrive, kam se budou automaticky uploadovat pořízené fotografie. Microsoft za zapnutí této funkce dokonce nabídl i několik gigabajtů prostoru navíc jako odměnu, že svěřujeme fotky do jeho péče. 
 
Funkce Files Restore jde ale za rámec pouhého běžného ukládání souborů v cloudu. Bude totiž zachovávat i jejich předchozí verze, takže uživatel bude jištěn i před případnými nechtěnými změnami. Je to ostatně funkce, která odpovídá File History v systémech Windows 10. 
 
 
Dle Microsoftu bude možné obnovit třeba celý obsah našeho OneDrive, a to zpětně do 30 dní. Právě to nás ochrání i před ransomware, kterému by se podařilo v případě propojení souborů na lokálním a cloudovém úložišti zašifrovat data na obou místech. Nemusí ale jít jen o ransomware, může jít o nechtěné vymazání obsahu nebo poškození souborů. 
 
Zvláště na útok ransomware nás ale Office 365 mají být schopny přímo upozornit a hned nabídnout možnost si data obnovit. Ihned po detekování útoku dostaneme zprávu na mobil, e-mail či do oznámení Windows a pak bude v časové ose zvýrazněno, kdy útok proběhl, abychom si mohli obnovit ještě nezašifrovaná data. Microsoft přitom slíbil, že bude nové hrozby monitorovat a aktivně nás před nimi chránit. 
 
 
Vedle toho bude podobnými nástroji chráněn také Outlook.com, kde bude také možné v zaslaných e-mailech znemožnit jejich přeposílání pomocí šifrování, když půjde třeba o vysoce citlivé informace. Je ale zřejmé, že to nikdy nemůže fungovat, pokud si ony citlivé informace adresát bude moci přečíst. Maximálně to bude trošku složitější než ctrl+c / ctrl+v. 
 
Zdroj: Microsoft


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
DeepMind, Musk a další podepsali slib, nechtějí autonomní zbraně DeepMind, Musk a další podepsali slib, nechtějí autonomní zbraně
Umělá inteligence ve vojenství je obrovským rizikem pro lidstvo, a tak přes 150 společností a několik tisíc osob podepsalo slib, že se nikdy nebudou účastnit vývoje umělé inteligence pro autonomně řízené zbraně.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Robotičtí brouci od Rolls-Royce by mohli kontrolovat letadlové motory Robotičtí brouci od Rolls-Royce by mohli kontrolovat letadlové motory
Drobní roboti, kteří připomínají šváby, by se v budoucnosti měli starat o to, aby byly letadlové motory v pořádku. Při inspekci se celý zástup pustí do kontroly každé skulinky motoru a urychlí tím celý proces. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
1337d00m, aneb Doom v ASCII 1337d00m, aneb Doom v ASCII
Nedávno jsme se podívali na Doom, který byl renderován v podobě stereogramů a opravdu nebylo snadné se v něm vyznat. Mnohem lepší by to mělo být v "eleet" verzi této hry, která dostala název 1337d00m. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cassini nám přinesla dosud nejlepší záběry měsíce Titan Cassini nám přinesla dosud nejlepší záběry měsíce Titan
Infračervené kamery sondy Cassini, která sama již dávno zanikla v atmosféře Saturnu, nám ukázaly dosud nejlepší pohled na měsíc Titan. Na příslušné snímky se nyní můžeme podívat i my, takže jaké jsou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft se těší z více než 100 miliardových tržeb za rok Microsoft se těší z více než 100 miliardových tržeb za rok
V posledním kvartálu se tržby Microsoftu vyhouply na velice slušných 30 miliard dolarů, takže se podívejme na to, čemu za to mohou v Redmondu vděčit. Konkrétně se zaměříme na poslední kvartál fiskálního roku 2018. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek