Microsoft Project Silica: desítky gigabajtů ve skleněné tabulce

Microsoft Project Silica: desítky gigabajtů ve skleněné tabulce
, , aktualita
Lidstvo se už dávno posunulo od záznamu informací na hliněné tabulky. Třeba Microsoft chce v rámci projektu Silica využít skleněné tabulky, do nichž se bude ovšem také rýt. Jenomže ne klackem, ale laserem. 
K oblíbeným
reklama
Princip je tak v podstatě stejný, ovšem klackem bychom do hliněné tabulky těžko vyrýpali 75,6 GB dat, které zvládne nést tabulka z křemenného skla s rozměry 75 x 75 x 2 mm. Mohli bychom také v podstatě mluvit o optickém médiu, neboť vrypy jsou tvořeny laserem a pomocí světla se budou informace číst. Jde o vrypy či deformace v nanomeřítku, takže je jasné, že Microsoft musí pro tento účel využít velice kvalitní materiál, který je sám pokud možno bez kazů.  
 
 
Microsoft už má k dispozici první taková média, na nichž si vyzkoušel, že daný koncept je smysluplný a využitelný. Chtěl by jej nasadit pro zálohování dat či tzv. cold storage a využít také umělou inteligenci, která by zde posloužila v roli ECC, čili pro korekci chyb vzniklých třeba i při stárnutí média.  
 
 
Ze zprávy je patrné, že se do skla nezaznamenávají pouze jedničky a nuly. Laserem se tvoří vrypy v různých hloubkách a s různou orientací, takže jeden vryp rozhodně nemusí představovat jen jeden bit informace. Data jsou pak čtena s využitím umělé inteligence díky polarizovanému světlu, které prosvítí skleněnou tabulku, čili dle toho, jak ta toto světlo ovlivňuje. 
 
Microsoft pak srovnává svou technologii s optickými disky i z hlediska odolnosti a spolehlivosti v čase. CD je schopné za předpokladu adekvátního skladování vydržet i jedno až dvě století, ale pak už se začnou plastové vrstvy rozpadat. To ovšem křemennému sklu nehrozí a navíc vydrží i velice vysoké teploty nad 100 °C, přežilo by pobyt v zapnuté mikrovlnce, v mrazu a pochopitelně mu vůbec nevadí magnetické pole. 
 
Lze tak uvažovat o tom, že Microsoft se chystá nabídnout svým zákazníkům zařízení pro dlouhodobou archivaci dat orientovanou právě na výdrž. Prozatím jde ale jen o "proof of concept", takže Microsoft si zatím jen vyzkoušel použitelnost své technologie, když na skleněnou tabulku nejdříve zaznamenal a pak z ní přečetl digitální kopii filmu Superman od Warner Bros. A právě s touto filmovou společností chce Microsoft spolupracovat nejdříve, aby na skleněné tabulky archivoval její knihovnu vlastních filmů. 
 
Zdroj: Microsoft


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Minulý cíl New Horizons dostal oficiální název: Arrokoth Minulý cíl New Horizons dostal oficiální název: Arrokoth
Jako ze světa fantasy literatury působí nové oficiální jméno pro 2014 MU69, kterému se dříve říkalo také Ultima Thule, anebo i vesmírný sněhulák. Tento objekt se tak jmenuje Arrokoth, takže kde se toto slovo vůbec vzalo?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Crytek zveřejnil svůj benchmark Neon Noir se SVOGI ray tracingem Crytek zveřejnil svůj benchmark Neon Noir se SVOGI ray tracingem
V letošním březnu Crytek překvapil demem Neon Noir, o němž tvrdil, že využívá ray tracing, který ovšem nepotřebuje specifický hardware a ani API. Jedná se o rozšíření SVOGI z Cryengine. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře