Microsoft Project Silica: desítky gigabajtů ve skleněné tabulce

Microsoft Project Silica: desítky gigabajtů ve skleněné tabulce
, , aktualita
Lidstvo se už dávno posunulo od záznamu informací na hliněné tabulky. Třeba Microsoft chce v rámci projektu Silica využít skleněné tabulky, do nichž se bude ovšem také rýt. Jenomže ne klackem, ale laserem. 
K oblíbeným
reklama
Princip je tak v podstatě stejný, ovšem klackem bychom do hliněné tabulky těžko vyrýpali 75,6 GB dat, které zvládne nést tabulka z křemenného skla s rozměry 75 x 75 x 2 mm. Mohli bychom také v podstatě mluvit o optickém médiu, neboť vrypy jsou tvořeny laserem a pomocí světla se budou informace číst. Jde o vrypy či deformace v nanomeřítku, takže je jasné, že Microsoft musí pro tento účel využít velice kvalitní materiál, který je sám pokud možno bez kazů.  
 
 
Microsoft už má k dispozici první taková média, na nichž si vyzkoušel, že daný koncept je smysluplný a využitelný. Chtěl by jej nasadit pro zálohování dat či tzv. cold storage a využít také umělou inteligenci, která by zde posloužila v roli ECC, čili pro korekci chyb vzniklých třeba i při stárnutí média.  
 
 
Ze zprávy je patrné, že se do skla nezaznamenávají pouze jedničky a nuly. Laserem se tvoří vrypy v různých hloubkách a s různou orientací, takže jeden vryp rozhodně nemusí představovat jen jeden bit informace. Data jsou pak čtena s využitím umělé inteligence díky polarizovanému světlu, které prosvítí skleněnou tabulku, čili dle toho, jak ta toto světlo ovlivňuje. 
 
Microsoft pak srovnává svou technologii s optickými disky i z hlediska odolnosti a spolehlivosti v čase. CD je schopné za předpokladu adekvátního skladování vydržet i jedno až dvě století, ale pak už se začnou plastové vrstvy rozpadat. To ovšem křemennému sklu nehrozí a navíc vydrží i velice vysoké teploty nad 100 °C, přežilo by pobyt v zapnuté mikrovlnce, v mrazu a pochopitelně mu vůbec nevadí magnetické pole. 
 
Lze tak uvažovat o tom, že Microsoft se chystá nabídnout svým zákazníkům zařízení pro dlouhodobou archivaci dat orientovanou právě na výdrž. Prozatím jde ale jen o "proof of concept", takže Microsoft si zatím jen vyzkoušel použitelnost své technologie, když na skleněnou tabulku nejdříve zaznamenal a pak z ní přečetl digitální kopii filmu Superman od Warner Bros. A právě s touto filmovou společností chce Microsoft spolupracovat nejdříve, aby na skleněné tabulky archivoval její knihovnu vlastních filmů. 
 
Zdroj: Microsoft


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala