Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft prý plánuje zdražování Windows 10 pro OEM

11.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Microsoft prý plánuje zdražování Windows 10 pro OEM
Dle serveru ZDNet se máme raději připravit na to, že Windows 10 podraží. To se má především týkat firemních zákazníků, kteří využívají jednotlivě kupované počítače od různých OEM výrobců. 
Cenová politika Microsoftu ohledně Windows 10 byla a stále je velice flexibilní. Nejdříve nás firma v prvním roce po vypuštění systému na trh všemožnými způsoby nutila, abychom na ně bezplatně přešli z Windows 7 a 8.x. To ostatně je stále možné, když Microsoftu odsouhlasíme, že používáme technologie usnadnění, což poté pochopitelně už nikdo zkoumat nebude. 
 
 
Oficiálně jsou už Windows 10 vždy placené a Microsoft sám se netají tím, že v jeho zájmu stále je co nejrychlejší rozšiřování tohoto systému a že tu skutečně je pro to velký prostor. Windows 7 totiž stále jsou velice oblíbené a pak tu je ještě nezanedbatelný podíl Windows 8.1. Všichni uživatelé těchto systémů si právě s využitím zmíněného podvůdku, s nímž Microsoft pochopitelně počítá, mohou stále upgradovat na W10 zdarma. 
 
Nyní se ale budeme bavit o něčem jiném, a sice o zdražování různých verzí Windows 10 kupovaných pro nové počítače. Na trh přichází Windows 10 Pro for Workstations, jež trošku zamíchají s různými verzemi a pro výrobce počítačů a v důsledku pro zákazníky to má znamenat zvýšení cen. 
 
Windows 10 Pro for Workstations budou obsahovat různé nástroje vhodné pro podniky a podporu serverového hardwaru. Jejich místo bude nad verzí Pro v celkové hierarchii, takže budou mít všechny funkce této verze plus něco navíc, jako je podpora souborového systému ReFS, persistent memory, přímého sdílení souborů pomocí SMB a samozřejmě i mnohojádrových procesorů v až 4 kusech a vysokých objemů operační paměti (6 TB). 
 
Microsoft má přitom plánovat změnu ve svém licenčním systému Windows 10. OEM vyrábějící pracovní a podniková PC se prý už nebudou moci rozhodnout, jakou verzi systému pro své počítače využijí. Bude to záviset na procesoru v daném počítači, a sice v počtu jeho jader. Pokud půjde o čtyři a méně jader, může se cena zvednout o 70 dolarů. A pokud půjde třeba o Xeon s více než čtyřmi jádry, cena se má zvýšit dokonce o 230 dolarů. 
 
Čili ten, kdo si vybere hotový počítač s procesorem Intel Xeon nebo AMD Opteron, nejspíše dostane chtě nechtě systém Windows 10 Pro for Workstations. Další update pak má přinést podporu i pro nové Core i9 a Ryzen Threadripper, a to někdy na jaře a vzhledem k tomu, že tyto procesory mají mnohem více než 4 jádra, i zde lze očekávat zvýšená cena. To vše se týká především malých a středních podniků, jimž se nevyplatí pořizovat hromadné licence, a ty tak podléhají licenčním ujednáním platícím pro OEM produkty. 
 
Zákazníci dle ZDNet také uvádějí, že Microsoft se také chystá zdražit systémy Windows 10 s právem na downgrade na Windows 7 a 8.1, což by mohlo činit až 270 USD za licenci. 
 
Zdroj: ZDNet