www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft prý plánuje zdražování Windows 10 pro OEM

Microsoft prý plánuje zdražování Windows 10 pro OEM
, , aktualita
Dle serveru ZDNet se máme raději připravit na to, že Windows 10 podraží. To se má především týkat firemních zákazníků, kteří využívají jednotlivě kupované počítače od různých OEM výrobců. reklama
Cenová politika Microsoftu ohledně Windows 10 byla a stále je velice flexibilní. Nejdříve nás firma v prvním roce po vypuštění systému na trh všemožnými způsoby nutila, abychom na ně bezplatně přešli z Windows 7 a 8.x. To ostatně je stále možné, když Microsoftu odsouhlasíme, že používáme technologie usnadnění, což poté pochopitelně už nikdo zkoumat nebude. 
 
 
Oficiálně jsou už Windows 10 vždy placené a Microsoft sám se netají tím, že v jeho zájmu stále je co nejrychlejší rozšiřování tohoto systému a že tu skutečně je pro to velký prostor. Windows 7 totiž stále jsou velice oblíbené a pak tu je ještě nezanedbatelný podíl Windows 8.1. Všichni uživatelé těchto systémů si právě s využitím zmíněného podvůdku, s nímž Microsoft pochopitelně počítá, mohou stále upgradovat na W10 zdarma. 
 
Nyní se ale budeme bavit o něčem jiném, a sice o zdražování různých verzí Windows 10 kupovaných pro nové počítače. Na trh přichází Windows 10 Pro for Workstations, jež trošku zamíchají s různými verzemi a pro výrobce počítačů a v důsledku pro zákazníky to má znamenat zvýšení cen. 
 
Windows 10 Pro for Workstations budou obsahovat různé nástroje vhodné pro podniky a podporu serverového hardwaru. Jejich místo bude nad verzí Pro v celkové hierarchii, takže budou mít všechny funkce této verze plus něco navíc, jako je podpora souborového systému ReFS, persistent memory, přímého sdílení souborů pomocí SMB a samozřejmě i mnohojádrových procesorů v až 4 kusech a vysokých objemů operační paměti (6 TB). 
 
Microsoft má přitom plánovat změnu ve svém licenčním systému Windows 10. OEM vyrábějící pracovní a podniková PC se prý už nebudou moci rozhodnout, jakou verzi systému pro své počítače využijí. Bude to záviset na procesoru v daném počítači, a sice v počtu jeho jader. Pokud půjde o čtyři a méně jader, může se cena zvednout o 70 dolarů. A pokud půjde třeba o Xeon s více než čtyřmi jádry, cena se má zvýšit dokonce o 230 dolarů. 
 
Čili ten, kdo si vybere hotový počítač s procesorem Intel Xeon nebo AMD Opteron, nejspíše dostane chtě nechtě systém Windows 10 Pro for Workstations. Další update pak má přinést podporu i pro nové Core i9 a Ryzen Threadripper, a to někdy na jaře a vzhledem k tomu, že tyto procesory mají mnohem více než 4 jádra, i zde lze očekávat zvýšená cena. To vše se týká především malých a středních podniků, jimž se nevyplatí pořizovat hromadné licence, a ty tak podléhají licenčním ujednáním platícím pro OEM produkty. 
 
Zákazníci dle ZDNet také uvádějí, že Microsoft se také chystá zdražit systémy Windows 10 s právem na downgrade na Windows 7 a 8.1, což by mohlo činit až 270 USD za licenci. 
 
Zdroj: ZDNet
reklama
Nejnovější články
Poznejte Kronos, požírač planet Poznejte Kronos, požírač planet
Jméno Kronos je v různých podobách dobře známé z mytologie i populární kultury, ovšem nyní budeme o něm mluvit jako o hvězdě podobné našemu Slunci, která měla dle astronomů pozřít více než tucet planet. Právě díky tomu si vysloužila tuto přezdívku.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox One dostane podporu her pro původní Xbox, jakých? Xbox One dostane podporu her pro původní Xbox, jakých?
Do herního světa přišla velká vlna retrohraní, což dokazuje obliba staronových konzolí a počítačů NES/SNES Classic Edition či Commodore C64. Microsoft ale nejde tak daleko do minulosti, neboť jde o hry pro původní Xbox. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI vypouští své první pasivně chlazené minipočítače Cubi 3 MSI vypouští své první pasivně chlazené minipočítače Cubi 3
MSI přichází na trh s vůbec prvními počítači Cubi 3 Silent, které se mohou pochlubit pasivním chlazení, a tak i zcela tichým provozem za předpokladu, že uživatel už zapomene na pevné disky a vybere si pouze SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mac Mini dle Tima Cooka ještě nejsou mrtvé Mac Mini dle Tima Cooka ještě nejsou mrtvé
Apple stále nabízí počítače Mac Mini z pozdního roku 2014, které jsou tak už tři roky staré a založené na procesorech Intel Haswell. Přirozeně se tak objevují otázky, zda a kdy chce Apple tyto počítače přinejmenším aktualizovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Běžné Cannon Lake mají nabídnout podporu AVX-512 Běžné Cannon Lake mají nabídnout podporu AVX-512
Od běžných procesorů Intel Cannon Lake a také Ice Lake, což budou dle očekávání již 10nm modely, se očekává také podpora instrukcí Advanced Vector Extensions (AVX) 512. Vyplývat to má z dokumentů Intelu pro softwarové vývojáře. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář