www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft prý plánuje zdražování Windows 10 pro OEM

Microsoft prý plánuje zdražování Windows 10 pro OEM
, , aktualita
Dle serveru ZDNet se máme raději připravit na to, že Windows 10 podraží. To se má především týkat firemních zákazníků, kteří využívají jednotlivě kupované počítače od různých OEM výrobců. 
reklama
Cenová politika Microsoftu ohledně Windows 10 byla a stále je velice flexibilní. Nejdříve nás firma v prvním roce po vypuštění systému na trh všemožnými způsoby nutila, abychom na ně bezplatně přešli z Windows 7 a 8.x. To ostatně je stále možné, když Microsoftu odsouhlasíme, že používáme technologie usnadnění, což poté pochopitelně už nikdo zkoumat nebude. 
 
 
Oficiálně jsou už Windows 10 vždy placené a Microsoft sám se netají tím, že v jeho zájmu stále je co nejrychlejší rozšiřování tohoto systému a že tu skutečně je pro to velký prostor. Windows 7 totiž stále jsou velice oblíbené a pak tu je ještě nezanedbatelný podíl Windows 8.1. Všichni uživatelé těchto systémů si právě s využitím zmíněného podvůdku, s nímž Microsoft pochopitelně počítá, mohou stále upgradovat na W10 zdarma. 
 
Nyní se ale budeme bavit o něčem jiném, a sice o zdražování různých verzí Windows 10 kupovaných pro nové počítače. Na trh přichází Windows 10 Pro for Workstations, jež trošku zamíchají s různými verzemi a pro výrobce počítačů a v důsledku pro zákazníky to má znamenat zvýšení cen. 
 
Windows 10 Pro for Workstations budou obsahovat různé nástroje vhodné pro podniky a podporu serverového hardwaru. Jejich místo bude nad verzí Pro v celkové hierarchii, takže budou mít všechny funkce této verze plus něco navíc, jako je podpora souborového systému ReFS, persistent memory, přímého sdílení souborů pomocí SMB a samozřejmě i mnohojádrových procesorů v až 4 kusech a vysokých objemů operační paměti (6 TB). 
 
Microsoft má přitom plánovat změnu ve svém licenčním systému Windows 10. OEM vyrábějící pracovní a podniková PC se prý už nebudou moci rozhodnout, jakou verzi systému pro své počítače využijí. Bude to záviset na procesoru v daném počítači, a sice v počtu jeho jader. Pokud půjde o čtyři a méně jader, může se cena zvednout o 70 dolarů. A pokud půjde třeba o Xeon s více než čtyřmi jádry, cena se má zvýšit dokonce o 230 dolarů. 
 
Čili ten, kdo si vybere hotový počítač s procesorem Intel Xeon nebo AMD Opteron, nejspíše dostane chtě nechtě systém Windows 10 Pro for Workstations. Další update pak má přinést podporu i pro nové Core i9 a Ryzen Threadripper, a to někdy na jaře a vzhledem k tomu, že tyto procesory mají mnohem více než 4 jádra, i zde lze očekávat zvýšená cena. To vše se týká především malých a středních podniků, jimž se nevyplatí pořizovat hromadné licence, a ty tak podléhají licenčním ujednáním platícím pro OEM produkty. 
 
Zákazníci dle ZDNet také uvádějí, že Microsoft se také chystá zdražit systémy Windows 10 s právem na downgrade na Windows 7 a 8.1, což by mohlo činit až 270 USD za licenci. 
 
Zdroj: ZDNet
reklama
Nejnovější články
Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source
Twitter Elona Muska je plný mnoha zajímavých informací. Jeden z posledních tweetů např. prozradil, že Tesla plánuje zveřejnit zdrojové kódy autopilota jako open source. Využít jej tak mohou i další automobilky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s
Grafické karty NVIDIA Quadro RTX budou vybaveny 16Gb paměťmi Samsung typu GDDR6, to už dobře víme, ale co vše tyto paměti zatím nabídnou a jakou propustnost budou samy o sobě mít? Na to se nyní podíváme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel X599 bude určen pro 28jádrové Core Intel X599 bude určen pro 28jádrové Core
AMD donutilo Intel, aby své procesory Skylake XCC (eXtreme Core Count) zpřístupnil i v hi-end desktopovém segmentu, což jej teprve čeká a nás velice zajímá, jakým způsobem to provede. Nyní se dozvídáme o čipsetu X599. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové už asi ví, proč Eta Carinae divoce vybuchla před 180 lety Astronomové už asi ví, proč Eta Carinae divoce vybuchla před 180 lety
Systém Eta Carinae fascinuje astronomy už velice dlouho, a to zvláště od události staré přes 180 let, kdy se tento objekt stal na řadu let jedním z nejjasnějších na naší obloze. Nyní už se asi ví, co tento jev způsobilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína přes víkend zablokovala i Reddit Čína přes víkend zablokovala i Reddit
Čína blokuje většinu sociálních sítí, které nedovolují kontrolu nad obsahem. Reddit zatím měl jen menší výpadky, během posledního víkendu byl pro mnohé bez VPN úplně nedostupný. Že by se schylovala mračna nad další službou?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář