Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft rozšiřuje své záplaty proti Spectre a Meltdown na další OS

14.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Microsoft rozšiřuje své záplaty proti Spectre a Meltdown na další OS
Nedávno jsme se dozvěděli, že Microsoft začal rozšiřovat záplaty pro novodobé exploity chyb procesorů v rámci aktualizací samotného operačního systému. Čekali jsme na to, zda firma tuto svou chvályhodnou aktivitu rozšíří, což nyní nastalo. 
Microsoft už řadu dní distribuuje opravné mikrokódy CPU Intel prostřednictvím záplaty pro operační systém, což je naděje především pro ty uživatele, kteří mají starší základní desku, pro kterou si už její výrobce nepřichystá nový BIOS s opravným mikrokódem procesoru. To se ale zatím týkalo pouze procesorů Intel generace Skylake a navíc jen nových Windows 10 / Server posledních verzí 1709. 
 
 
Včera ale nastalo další Patch Tuesday a Microsoft si připravil jednak záplaty proti Meltdown, které rozšířil do x86 verzí systémů Windows 7 a 8.1. Tím by měly být už veškeré stále podporované verze systému Windows ochráněny proti Meltdownu. 
 
Další novinka je, že Microsoft rozšířil svou nabídku Intelem ověřených aktualizací mikrokódů bojujících proti Spectre verze Branch Target Injection. Ty už nejsou určeny pouze pro Skylake, ale také už procesory Kaby Lake a Coffee Lake, ovšem stále je tu ta podmínka, že musíme využít systém Windows 10 nejnovější verze 1709 z minulého podzimu. 
 
Microsoft už také slíbil, že bude rozšiřovat počet dostupných aktualizací s novými mikrokódy, což bude záviset především na Intelu, který je musí nejdříve vytvořit a zpřístupnit ostatním. Zde se můžete podívat na to, čeho všeho se KB4090007 (Intel microcode updates) týká. 
 
Nakonec můžeme ještě upozornit na to, že Microsoft ohlásil záměr odstranit kontrolu kompatibility antivirových aplikací, která bránila v instalaci některých aktualizací v rámci Windows Update na Windows 10. Tato kontrola byla zavedena kvůli tomu, že některé programy se pokoušely přistupovat k paměti jádra systému a nyní už nemá být potřeba. K tomu však bylo přidáno vyjádření, že Microsoft bude i nadále vyžadovat kompatibilitu antivirových aplikací, na čemž spolupracuje s jejich vývojáři a v případě, že v tomto ohledu budou identifikovány problémy, výsledné zařízení bude odříznuto od distribuce záplat prostřednictvím Windows Update, aby se předešlo potížím.