www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Microsoft distribuuje opravné mikrokódy CPU Intel prostřednictvím záplat pro OS

Microsoft distribuuje opravné mikrokódy CPU Intel prostřednictvím záplat pro OS
, , aktualita
Microsoft se opět zaměřil na exploit Spectre, když přinesl vlastní řešení, jak proti němu ochránit systémy založené na zatím 6. generaci procesorů Core. Můžeme to brát jako vhodné řešení, jehož aplikací nemusíme čekat na nový BIOS, který ani nemusí dorazit.
reklama
Intel se v poslední době opravdu snaží připravovat nové verze mikrokódů pro své procesory, přičemž nejdříve se zaměřuje na ty nejnovější. Po posledních generacích tak přišly na řadu konečně už i Broadwell a Haswell, ovšem to samo o sobě neznamená vůbec nic, pokud nové mikrokódy nepřevezme výrobce vaší desky a nepřipraví následně novou verzi BIOSu. V takovém případě můžeme využít alespoň řešení Microsoftu, který se samozřejmě věnuje těmto problémy na úrovni operačního systému. 

CPU Generace CPUID revize Intel Microcode Update  Microsoft Update Standalone Package 
Skylake H/S 6th Generation Intel Core Processor Family 506E3 0xC2 V1.001
Skylake U/Y & Skylake U23e 6th Generation Intel Core m Processors 406E3 0xC2 V1.001
 
V tomto případě ale jde pouze o generaci Skylake a systémy Windows 10 / Server posledních verzí 1709 a nejde o to, že by opravdu dokázaly nahradit v BIOSu původní verzi opravným mikrokódem procesoru.
 
 
Exploity Meltdown a Spectre je totiž třeba řešit na více úrovních, a to hardwarové, v operačním systému i v samotných aplikacích. Microsoft do této doby zveřejnil už řadu aktualizací, které to měly řešit, ovšem ty se dosud týkaly samotného systému Windows. Nová záplata ale opravdu obsahuje opravný mikrokód, takže cílí na konkrétní procesory, ne na OS, i když jak se to vezme. Nejde také o záplatu distribuovanou prostřednictvím Windows Update, ale o něco, co si musíte sami stáhnout a nainstalovat ručně. Software si ale sám ověří, zda je určen pro váš systém, takže by se neměly objevit problémy kvůli tomu, že by snad byl nainstalován na špatný hardware a OS. 
 
Jak je ale možné, aby Microsoft distribuoval nový mikrokód touto formou, když normálně je k tomu třeba flashnutí nové verze BIOSu? To patch opravdu nedělá, jak Microsoft už potvrdil, ale namísto toho využije nový mikrokód na jiné úrovni v systému, kam se obvykle načítá právě z paměti BIOSu. Rozdíl mezi flashnutím nového BIOSu a tímto je ten, že nejde o permanentní řešení, takže to je vázané na operační systém a jeho reinstalací zmizí. Nicméně co se týče samotného zabezpečení systému, oba způsoby si budou rovnocenné. 
 
To je opravdu dobrá zpráva pro ty uživatele, kteří stále pracují na počítači s procesorem Haswell, Ivy Bridge či Sandy Bridge. Zvláště ti totiž nemohou automaticky očekávat, že výrobci desek jim připraví nové verze BIOSu a způsob poskytnutý firmou Microsoft je velice dobře použitelná alternativa. Microsoft už prozradil, že brzy přinese další záplaty pro jiné procesory Intel Core. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200 ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200
Dosud nejrychlejším modelem SSD určeným pro běžné počítače se pochlubila společnost ADATA, která jej vysílá na trh pod označením XPG SX8200. Jde pochopitelně o model pro NVMe, který využívá výkon rozhraní PCIe 3.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s
Seagate dokazuje, že pevné disky ještě neřekly poslední slovo ani z hlediska datové propustnosti. Uvádí totiž heliem plněné disky Exos, které slibují sekvenční přenosy dat až 480 MB/s, což je na HDD velice slušné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení
Nedávno jsme přinesli informaci, že společnost SpaceX chce už přibližně za rok poprvé otestovat svou raketu BFR. Je tak už na čase, aby ta byla ve výstavbě, a to dle všeho v Los Angeles, z čehož ale prý nemají radost někteří členové Kongresu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi
Už tento měsíc se má na trh dostat miniverze počítače Commodore 64 za oficiální cenu 70 dolarů. Pokud si ale chcete jeho obdobu postavit sami, můžete využít návod, který popisuje, jak si jej vytvořit doma za ještě nižší částku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Profesor kosmologie objevil Mars Profesor kosmologie objevil Mars
Profesor Peter Dunsby z Univerzity v Kapském městě ohlásil objev velice jasného pohybujícího se objektu, který v dané oblasti sledování předtím nebyl. Ohlásil jej jako objekt ATel 11448, což by později jistě velice rád chtěl vzít zpět. 
Včera, aktualita, Jan Vítek