www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Microsoft distribuuje opravné mikrokódy CPU Intel prostřednictvím záplat pro OS

Microsoft distribuuje opravné mikrokódy CPU Intel prostřednictvím záplat pro OS
, , aktualita
Microsoft se opět zaměřil na exploit Spectre, když přinesl vlastní řešení, jak proti němu ochránit systémy založené na zatím 6. generaci procesorů Core. Můžeme to brát jako vhodné řešení, jehož aplikací nemusíme čekat na nový BIOS, který ani nemusí dorazit.
reklama
Intel se v poslední době opravdu snaží připravovat nové verze mikrokódů pro své procesory, přičemž nejdříve se zaměřuje na ty nejnovější. Po posledních generacích tak přišly na řadu konečně už i Broadwell a Haswell, ovšem to samo o sobě neznamená vůbec nic, pokud nové mikrokódy nepřevezme výrobce vaší desky a nepřipraví následně novou verzi BIOSu. V takovém případě můžeme využít alespoň řešení Microsoftu, který se samozřejmě věnuje těmto problémy na úrovni operačního systému. 

CPU Generace CPUID revize Intel Microcode Update  Microsoft Update Standalone Package 
Skylake H/S 6th Generation Intel Core Processor Family 506E3 0xC2 V1.001
Skylake U/Y & Skylake U23e 6th Generation Intel Core m Processors 406E3 0xC2 V1.001
 
V tomto případě ale jde pouze o generaci Skylake a systémy Windows 10 / Server posledních verzí 1709 a nejde o to, že by opravdu dokázaly nahradit v BIOSu původní verzi opravným mikrokódem procesoru.
 
 
Exploity Meltdown a Spectre je totiž třeba řešit na více úrovních, a to hardwarové, v operačním systému i v samotných aplikacích. Microsoft do této doby zveřejnil už řadu aktualizací, které to měly řešit, ovšem ty se dosud týkaly samotného systému Windows. Nová záplata ale opravdu obsahuje opravný mikrokód, takže cílí na konkrétní procesory, ne na OS, i když jak se to vezme. Nejde také o záplatu distribuovanou prostřednictvím Windows Update, ale o něco, co si musíte sami stáhnout a nainstalovat ručně. Software si ale sám ověří, zda je určen pro váš systém, takže by se neměly objevit problémy kvůli tomu, že by snad byl nainstalován na špatný hardware a OS. 
 
Jak je ale možné, aby Microsoft distribuoval nový mikrokód touto formou, když normálně je k tomu třeba flashnutí nové verze BIOSu? To patch opravdu nedělá, jak Microsoft už potvrdil, ale namísto toho využije nový mikrokód na jiné úrovni v systému, kam se obvykle načítá právě z paměti BIOSu. Rozdíl mezi flashnutím nového BIOSu a tímto je ten, že nejde o permanentní řešení, takže to je vázané na operační systém a jeho reinstalací zmizí. Nicméně co se týče samotného zabezpečení systému, oba způsoby si budou rovnocenné. 
 
To je opravdu dobrá zpráva pro ty uživatele, kteří stále pracují na počítači s procesorem Haswell, Ivy Bridge či Sandy Bridge. Zvláště ti totiž nemohou automaticky očekávat, že výrobci desek jim připraví nové verze BIOSu a způsob poskytnutý firmou Microsoft je velice dobře použitelná alternativa. Microsoft už prozradil, že brzy přinese další záplaty pro jiné procesory Intel Core. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na koncertech Taylor Swift jsou kamery s rozpoznáváním tváří Na koncertech Taylor Swift jsou kamery s rozpoznáváním tváří
Taylor Swift má hodně obdivovatelů i odpůrců a na obou stranách spektra jsou někteří z nich až fanatičtí. Proti nim se nyní bojuje systémem skrytých kamer, které jsou napojeny na systémy rozpoznávání tváří.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adata uvádí SSD SX6000 Lite a XPG Gammix S11 Pro Adata uvádí SSD SX6000 Lite a XPG Gammix S11 Pro
Pokud chcete opravdu rychlé SSD disky, Adata má pro vás několik možností. Třídu levnějších rozšiřuje model SX6000 Lite s rychlostmi až 1800 MB/s, na špičku pak míří XPG Gammix S11 Pro s podporou až 3500 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci
Mike Rayfield, dosavadní senior viceprezident a generální manažer Radeon Technologies Group (RTG) s koncem roku ve firmě AMD i sám skončí. To je jisté, avšak spekuluje se o důvodech, které ukazují na vyhoření.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne? Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu
John Romero chce oslavit 25. narozeniny hry Doom uvedením megawadu Sigil, který bude k dispozici zdarma. Ten rozšíří původní legendární hru z roku 1993, která se stala průkopníkem FPS her, o pátou epizodu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala