www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Microsoft distribuuje opravné mikrokódy CPU Intel prostřednictvím záplat pro OS

Microsoft distribuuje opravné mikrokódy CPU Intel prostřednictvím záplat pro OS
, , aktualita
Microsoft se opět zaměřil na exploit Spectre, když přinesl vlastní řešení, jak proti němu ochránit systémy založené na zatím 6. generaci procesorů Core. Můžeme to brát jako vhodné řešení, jehož aplikací nemusíme čekat na nový BIOS, který ani nemusí dorazit.
reklama
Intel se v poslední době opravdu snaží připravovat nové verze mikrokódů pro své procesory, přičemž nejdříve se zaměřuje na ty nejnovější. Po posledních generacích tak přišly na řadu konečně už i Broadwell a Haswell, ovšem to samo o sobě neznamená vůbec nic, pokud nové mikrokódy nepřevezme výrobce vaší desky a nepřipraví následně novou verzi BIOSu. V takovém případě můžeme využít alespoň řešení Microsoftu, který se samozřejmě věnuje těmto problémy na úrovni operačního systému. 

CPU Generace CPUID revize Intel Microcode Update  Microsoft Update Standalone Package 
Skylake H/S 6th Generation Intel Core Processor Family 506E3 0xC2 V1.001
Skylake U/Y & Skylake U23e 6th Generation Intel Core m Processors 406E3 0xC2 V1.001
 
V tomto případě ale jde pouze o generaci Skylake a systémy Windows 10 / Server posledních verzí 1709 a nejde o to, že by opravdu dokázaly nahradit v BIOSu původní verzi opravným mikrokódem procesoru.
 
 
Exploity Meltdown a Spectre je totiž třeba řešit na více úrovních, a to hardwarové, v operačním systému i v samotných aplikacích. Microsoft do této doby zveřejnil už řadu aktualizací, které to měly řešit, ovšem ty se dosud týkaly samotného systému Windows. Nová záplata ale opravdu obsahuje opravný mikrokód, takže cílí na konkrétní procesory, ne na OS, i když jak se to vezme. Nejde také o záplatu distribuovanou prostřednictvím Windows Update, ale o něco, co si musíte sami stáhnout a nainstalovat ručně. Software si ale sám ověří, zda je určen pro váš systém, takže by se neměly objevit problémy kvůli tomu, že by snad byl nainstalován na špatný hardware a OS. 
 
Jak je ale možné, aby Microsoft distribuoval nový mikrokód touto formou, když normálně je k tomu třeba flashnutí nové verze BIOSu? To patch opravdu nedělá, jak Microsoft už potvrdil, ale namísto toho využije nový mikrokód na jiné úrovni v systému, kam se obvykle načítá právě z paměti BIOSu. Rozdíl mezi flashnutím nového BIOSu a tímto je ten, že nejde o permanentní řešení, takže to je vázané na operační systém a jeho reinstalací zmizí. Nicméně co se týče samotného zabezpečení systému, oba způsoby si budou rovnocenné. 
 
To je opravdu dobrá zpráva pro ty uživatele, kteří stále pracují na počítači s procesorem Haswell, Ivy Bridge či Sandy Bridge. Zvláště ti totiž nemohou automaticky očekávat, že výrobci desek jim připraví nové verze BIOSu a způsob poskytnutý firmou Microsoft je velice dobře použitelná alternativa. Microsoft už prozradil, že brzy přinese další záplaty pro jiné procesory Intel Core. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet
Pokud jste během posledního měsíce nakupovali na zahraničním serveru Newegg.com, zbystřete. Hackerům se totiž povedlo napadnout platební stránku a krást údaje o použitých platebních kartách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů
Morgan Stanley stahuje NVIDII kalhoty ještě daleko před brodem a na základě prvních recenzí karet GeForce RTX 2080 Ti a 2080 vyjadřuje své zklamání nad celou touto generací. Na základě toho tak klesá NVIDII hodnota akcií. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite
Někteří lidé velmi nelibě nesou porážku v počítačových hrách, obzvláště byli-li poraženi jen 11letým klukem. 45letý muž v návalu zlosti začal malému chlapci vyhrožovat smrtí, což nakonec vyústilo v jeho zatčení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru
Potenciální vektor pro únik citlivých informací může pomoci vytvořit soubor WaitList.dat, který je využíván příslušnou službou na počítačích s Windows 8.1 a Windows 10. Podmínkou je, aby byly vybaveny dotykovou obrazovkou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval
Tom's Hardware informuje, že produkty My Cloud NAS od Western Digital obsahují chybu, která umožní komukoliv přistupovat k datům, která na nich máme uložena, a to přes Internet. Tato chyba je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek