Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft zveřejnil kód své Kalkulačky ve Windows

7.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Microsoft zveřejnil kód své Kalkulačky ve Windows
Windows Calculator či v českých verzí prostě Kalkulačka se v případě moderní verze ze systému Windows 10 1809 dostala na veřejnost, a to v podobě open source MIT licence. K dispozici je tak i její zdrojový kód v C++. 
Microsoft tak nezveřejnil zdrojový kód a jiná data o nějaké starší verzi Kalkulačky, ale o té v nejmodernější verzi systému Windows 10 z podzimu minulého roku. Veškerá data jsou nyní k dispozici na Githubu a využitelná jsou v rámci MIT License.  
 
 
Aktuální verze kalkulačky neslouží pouze pro běžné či ne tak běžné výpočty v rámci normální, vědecké či programátorské verze. Umí třeba také přepočítávat mezi různými měnami s využitím aktuálních informací o měnových kurzech (využívá se zde Bing) a také nám umí převádět mezi jednotkami, třeba z centimetrů na palce. Obsahuje také historii, které už snad není možné si nevšimnout.
 
Její uživatelské rozhraní se rovněž dokáže přizpůsobovat velikosti okna, což jsme mohli poznat právě po instalaci nové verze Windows 10 1809, kdy se nám kalkulačka najednou zvětšila a řada uživatelů se začala rozčilovat, jen aby pak zjistila, že stačí okno prostě jen zmenšit jako každé jiné. 
 
Microsoft nyní na svém blogu zveřejnil doprovodné informace i o tom, proč se vůbec rozhodl dát k dispozici zdrojový kód. Doufá totiž, že jej zájemci prozkoumají, podělí se s Microsoftem o svůj názor a nakonec "pomohou určit budoucnost Kalkulačky". Microsoft také počítá s tím, že se lidé díky tomu dozvědí více o moderní podobě aplikací pro Windows a jejich designu Fluent app a zváží možnost integrace Kalkulačky do vlastních aplikací. Ta mimochodem zahrnuje také technologie UWP, XAML či Azure Pipelines. K tomu se bude právě hodit i doprovodná dokumentace. 
 
Abychom si s Kalkulačkou pohráli, nepotřebujeme žádné placená nástroje. Microsoft zdůrazňuje, že pokud máme Windows 10 verze 1803 a novější a nainstalovanou moderní volně dostupnou verzi Visual Studia s potřebnými nástroji, budeme si moci kód vyzkoušet i upravit. A abychom viděli, kam Kalkulačka směřuje, zde je k dispozici její oficiální roadmap
 
Zdroj: Hexus.net