Modder zprovoznil na Raspberry Pi 4 externí PCIe

Modder zprovoznil na Raspberry Pi 4 externí PCIe
, , aktualita
Možnosti počítačů Raspberry Pi jsou velice široké, ale i tak ani zdaleka neumí všechno. Ani nejnovější Raspberry Pi 4 nezvládne připojit externí zařízení pomocí sběrnice PCIe. Tedy zvládne, ale neobejde se to bez zvláštní snahy. 
K oblíbeným
reklama
O Raspberry Pi 4 se dosud mluvilo spíše v negativním smyslu kvůli přehřívání a špatně implementovanému rozhraní USB-C. Nyní se ale podíváme na to, jak lze rozšířit schopnosti tohoto zařízení, o což se zasloužil jistý Tomasz Mloduchowski. Ten svůj Pi 4 modifikoval tak, aby se na něj mohla připojit externí zařízení pomocí sběrnice PCIe. To přitom není vůbec od věci vzhledem k tomu, že nová verze nabízí mnohem vyšší výkon v porovnání se staršími Pi 3 a o to lákavější bude postavit si na něm desktopový počítač. 
 
 
Raspberry Pi 4 technicky spoléhá na rozhraní PCIe, pomocí nějž jsou napojeny kontrolery pro USB. Ovšem oficiálně nenabízí žádnou možnost, jak bychom si mohli sami využít PCIe pro přímé napojení dalších komponent, teoreticky třeba grafické karty nebo SSD. Mloduchowski ale přišel na to, že s využitím úprav to možné je. 
 
Počítač využívá dva USB kontrolery napojené přes PCIe, jeden pro USB 3.0 a druhý pro USB 2.0. Pokud budeme ochotni se jednoho zbavit, pak můžeme využít uvolněné linky pro napojení třeba kontroleru Adaptec SAS. Je tak jasné, že bez pájení se to neobejde a že nejde o jednoduchou práci. Musíme totiž využít prostor na desce po uvolněném kontroleru, což je řádná piplačka, jak ostatně ukazuje i následující snímek. 
 
 
Není to tedy práce pro každého, ale rozhodně je to proveditelné a my pak můžeme bootovat třeba s výkonného SSD, což bude daleko lepší než využití microSD kartičky. Na druhou stranu je tu ale ještě jeden způsob, a sice prostě externí SSD napojené na USB, které může být dle Tom's Hardware 3 až 13x výkonnější než microSD. 
 
Na blogu Mloduchovského je podrobně popsán celý proces a máme tu i videa, která zachycují celou vzniklou sestavu v praxi. 
 
 
A jako obvykle tu bylo hlavním motorem celé snahy prostě to, aby si autor ověřil, že je to vůbec možné. Ostatně na zařízení v ceně 35 dolarů se takto dá experimentovat s lehkým srdcem a bez obav, že bychom zničili drahé vybavení. Je to také jeden z nejlevnějších počítačů, na kterém lze dělat experimenty s PCIe a Tomasz Mloduchowski slíbil, že s nimi nekončí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek