Modulární roboti se sami přeskládají z jedné větší struktury do jiné

Modulární roboti se sami přeskládají z jedné větší struktury do jiné
, , aktualita
Výzkumníci z Pensylvánské univerzity pracují na vývoji modulárních robotů, kteří se sami zvládnou přeskládat z jedné velké a komplexní struktury do jiné. Tímto způsobem může z chodícího robota vzniknout třeba umělá paže. 
K oblíbeným
reklama
Tým výzkumníků z ModLab z Pensylvánské univerzity pracuje na vývoji flexibilních a modulárních robotů, kteří společně dokážou vytvářet komplexnější struktury. Roboti SMORES-EP jsou díky čtyřem konektorům schopní se navzájem spojovat a vytvořit jednoho většího a složitějšího robota, který už bude určený k vykonávání specifické činnosti. Dva malé moduly se k sobě mohou připojit 17 různými způsoby. 
 
Každý malý robot je vybaven dvěma kolečky na stranách, které mu umožní pohyb například při proměně z jedné komplexní struktury na jinou. Právě tato transformace představuje výzvu, protože je nutné naplánovat nejefektivnější způsob, jakým se roboti do nové struktury uspořádají. Pro tyto účely vytvořil tým z Pensylvánské univerzity algoritmus, díky kterému se celek dokáže nejlépe překonfigurovat na požadovaný tvar. 
 
 
Některé transformace vyžadují, aby jeden z robotů fungoval jako pomocník, který přesune ostatní moduly na jejich místa. Pro vytvoření jiných struktur stačí, že se roboti sami jeden po druhém přeskupí do nového tvaru. 
 
Modulární roboti obecně přinášejí velké výhody, protože se mohou snadno přizpůsobit aktuálnímu úkolu nebo prostředí. Můžou se tak například sami opravit a také si poradit s obtížným terénem třeba při kosmických misích. I na Zemi by mohli najít své uplatnění jako pomocníci po přírodních katastrofách. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky? Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky?
Intel se chystá brzy vypustit na trh procesor Core i9-9900KS, který bude mít zaručenou pracovní frekvenci 5 GHz při zátěži všech jader. Nyní se dozvídáme o zvýšeném TDP na základním taktu, což přináší otázky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné
Snadné pochopitelně spíše jen s ohledem na samotné létání, neboť právě Titan má ze všech těles Sluneční soustavy pro let asi nejvhodnější podmínky. Jak ale bude Dragonfly vypadat a k čemu se využije? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou" Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"
Samsung dnes představil nová podniková SSD řady PM1733 a PM1735, které mají obsahovat technologie, díky nimž by životnost SSD už neměla být problémem. Díky detekci chyb dokáží zachránit data a fungovat dále i se závadnými čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome
Gigabyte se rozhodl vypustit na trh rovnou šest nových serverů, které jsou založeny na procesorech AMD EPYC generace Rome. Jde tak o další várku této firmy, díky níž se počet daných produktů zatím zastaví na 28. Jaké to jsou?
Včera, aktualita, Jan Vítek