Modulární roboti se sami přeskládají z jedné větší struktury do jiné

Modulární roboti se sami přeskládají z jedné větší struktury do jiné
, , aktualita
Výzkumníci z Pensylvánské univerzity pracují na vývoji modulárních robotů, kteří se sami zvládnou přeskládat z jedné velké a komplexní struktury do jiné. Tímto způsobem může z chodícího robota vzniknout třeba umělá paže. 
K oblíbeným
reklama
Tým výzkumníků z ModLab z Pensylvánské univerzity pracuje na vývoji flexibilních a modulárních robotů, kteří společně dokážou vytvářet komplexnější struktury. Roboti SMORES-EP jsou díky čtyřem konektorům schopní se navzájem spojovat a vytvořit jednoho většího a složitějšího robota, který už bude určený k vykonávání specifické činnosti. Dva malé moduly se k sobě mohou připojit 17 různými způsoby. 
 
Každý malý robot je vybaven dvěma kolečky na stranách, které mu umožní pohyb například při proměně z jedné komplexní struktury na jinou. Právě tato transformace představuje výzvu, protože je nutné naplánovat nejefektivnější způsob, jakým se roboti do nové struktury uspořádají. Pro tyto účely vytvořil tým z Pensylvánské univerzity algoritmus, díky kterému se celek dokáže nejlépe překonfigurovat na požadovaný tvar. 
 
 
Některé transformace vyžadují, aby jeden z robotů fungoval jako pomocník, který přesune ostatní moduly na jejich místa. Pro vytvoření jiných struktur stačí, že se roboti sami jeden po druhém přeskupí do nového tvaru. 
 
Modulární roboti obecně přinášejí velké výhody, protože se mohou snadno přizpůsobit aktuálnímu úkolu nebo prostředí. Můžou se tak například sami opravit a také si poradit s obtížným terénem třeba při kosmických misích. I na Zemi by mohli najít své uplatnění jako pomocníci po přírodních katastrofách. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu
Výkonný ředitel firmy NVIDIA Jensen Huang si při příležitosti zveřejnění finančních výsledků za třetí kvartál fiskálního roku 2020 popovídal s investory i o tom, jaký dopad mají karty řady RTX a jaká bude budoucnost ray tracingu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek20 komentářů