www.svethardware.cz
>
>

Mooreův zákon je mrtvý i živý, experti se neshodnou

Mooreův zákon je mrtvý i živý, experti se neshodnou
, , aktualita
Těžko se ostatně může kdo shodnout na platnosti zákona, když se liší i jeho samotný výklad. Jisté však je, že to není jen nějaká bezvýznamná předpověď, ale jakási všeobecná mantra, které se polovodičový průmysl snažil a snaží zuby nehty držet.
K oblíbeným
reklama
Nové kolo debat o platnosti Mooreova zákona odstartovali experti z průmyslu na Semicon West 2019, přičemž my jsme se tomu shodou okolností nedávno také věnovali díky projevu Jima Kellera. Ten je z tábora zastánců platnosti a navíc uvádí, že kdo zákon Gordona Moorea označuje za mrtvý, je hloupý. 
 
 
Obvyklý výklad tohoto zákona je takový, že počet tranzistorů v čipech se zdvojnásobí za určitou dobu, přičemž dříve šlo o pouhý rok a dnes už platí spíše dva roky. Nyní se řeší to, zda něco takového je ještě možné a udržitelné, nebo zda to brzy bude či dávno bylo nahrazeno jinými metodami škálování výkonu.
 
A právě v tom se pohledy lidí rozcházejí, čili zda jde o počet tranzistorů nebo nakonec jen o výkon. Třeba šéf NVIDIE Jensen Huang se tento zákon před pár lety snažil "ukrást" ve prospěch toho, aby se pochlubil, že z hlediska výkonu hardwaru pro AI nejen platí, ale naopak byl vývojem ve skutečnosti překonán. 
 
Dnes navíc není ani jednoduché určit, jak se vyvíjejí výrobní procesy, protože ty už v podstatě dvě dekády nejsou dle svého označení pevně spojeny s tím, jak velké prvky se jimi vůbec tvoří. Pak ani není snadné určit, kolik tranzistorů dokáží na daný prostor nahustit, pokud nám to výrobci vyloženě neprozradí. Příkladem budiž třeba to, že 14nm a 12nm proces firmy GlobalFoundries tvoří stejně velké tranzistory, jen ten 12nm je optimalizovaný, podobně jako 14nm a 14nm+ v případě Intelu. 
 
Zajímavý pohled na to má Victor Peng, CEO firmy Xilinx, který poukazuje na to, že tradiční pojení Mooreova zákona bylo spojeno s pokroky ve výkonu, spotřebě a velikosti a dříve nové výrobní procesy zcela běžně vylepšovaly všechny tři aspekty. Dnes si ale musí výrobci vybírat v tom, zda vylepší pouze dva nebo jen jeden tento aspekt a v tomto ohledu je tak zákon mrtvý.
 
Opačného názoru je Lisa Su z AMD, která věří, že zákon dále platí, ale tempo se i tak zpomaluje a firmy jsou nuceny využívat nové a nové technologie mimo obvyklé škálování výrobních procesů, aby uspěly. Zde si můžeme představit třeba právě nové způsoby pouzdření a kombinace jednotlivých čipů do podoby výsledného procesoru. 
 
Důležité je ale především to, že Mooreův zákon fungoval a dosud funguje jako neviditelný motor pokroku. Už jen proto, že firmy se jej obecně snažily dodržovat a sledovat. Má to leccos společného s vírou, snahou zachovat si prestiž a mít možnost říci, že "v našem případě Mooreův zákon ještě platí, a co u vás?".
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek