Moskevské metro zavádí Face Pay, placení rozpoznaným obličejem

Moskevské metro zavádí Face Pay, placení rozpoznaným obličejem
, , aktualita
Moskevské metro zavedlo novinku Face Pay. Tento systém umožní rozpoznat tváře a díky tomu provést potřebnou platbu za přepravu, aniž by se cestující musel prokazovat telefonem, kartou, jízdenkou nebo jinou tradiční metodou.
K oblíbeným
reklama
Doba jde dále a prokazování biometrických údajů je čím dál častěji používanou metodou pro nejrůznější účely. Otisky prstů nebo rozpoznání tváře nám odemyká telefony, tváří a fotografií průkazu si můžete otevřít bankovní účet bez návštěvy pobočky a v Moskvě se takto lidé projedou metrem. Na 240 stanicích moskevského metra totiž fungují kamery v propojeném systému s databází tváří. Zájemce může do systému nahrát svou podobiznu, připojit svůj bankovní účet a kartu na metro, přičemž pak dojde ke spárování všech údajů a při cestování se pak jen podívá do kamery u vstupu. Nebude nutno vytahovat žádnou kartu nebo jízdenku. Tou se stane jeho nebo její vlastní tvář.
 
Moskevské metro
ilustrační obrázek, autor: W. Bulach, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Předpokládá se, že tento nepovinný systém bude využívat asi 10-15 % cestujících během následujících 2-3 let. Jednou z výhod má být i bezkontaktnost v době koronaviru, ale ta vezme zasvé v samotném dopravním prostředku. Nepřekvapivě se ale proti systému zvedla i vlna nevole kvůli ochraně soukromí. I když by data měla být šifrována, stále tu jsou obavy z toho, že zde bude snaha vlády o sledování obyvatel.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii
Většina obnovitelných zdrojů energie vyžaduje kvůli své nestálosti úložiště energie. Vedle lithiových a jiných podobných akumulátorů existují desítky jiných možností. Mezi nimi i ukládání do stlačeného CO2.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla uvedla elektrickou čtyřkolku Cyberquad pro děti a píšťalku za 50 USD Tesla uvedla elektrickou čtyřkolku Cyberquad pro děti a píšťalku za 50 USD
Společnost Tesla přidává do své nabídky i spoustu dalších produktů mimo elektromobilů. V posledních dnech je to elektrická čtyřkolka Cyberquad pro děti, objevila se také píšťalka Cyberwhistle ve tvaru Cybertrucku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy
Qualcomm uvedl nový high-endový procesor Snapdragon 8 Gen1, který hodně vylepšuje schopnosti pro zpracování fotografií. Má 18bitový ISP, technologie Leicy, ale také výkonnější procesor pro umělou inteligenci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Průhledné křemíkové solární články se dostávají na 7,38% efektivitu Průhledné křemíkové solární články se dostávají na 7,38% efektivitu
Jihokorejští vědci na Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) vyvíjejí solární články, které by mohly být průhledné i ohebné. Díky tomu by měla být možná jejich instalace tam, kde to dnes není možné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NVIDIA, HP a Zotac žádají dočasné zrušení cla na dovážená GPU NVIDIA, HP a Zotac žádají dočasné zrušení cla na dovážená GPU
Cla na elektroniku dováženou z Číny uvalila ještě administrativa Donalda Trumpa, přičemž tato věc plně spadá do obchodní války mezi USA a Čínou, a to oficiálně ve snaze vrátit výrobu do USA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře