www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI omylem umožnilo přetaktování Athlonu 200GE, stojí za to?

MSI omylem umožnilo přetaktování Athlonu 200GE, stojí za to?
, , aktualita
Společnost MSI vydala pro svou desku BIOS, který omylem umožní přetaktování procesoru Athlon 200GE, což je low-endové APU. Tento BIOS z Internetu pochopitelně jen tak nezmizí, takže má cenu se pokusit toho využít? 
K oblíbeným
reklama
Přetaktovávání procesorů bylo zvláště oblíbené v době procesorů Pentium II a III, kdy mělo asi největší smysl se o ně pokoušet. Však jsme si mohli vcelku snadno a s trochou štěstí přetaktovat 300MHz procesor na 450 MHz, a to pouhým přehozením základní sběrnice FSB z 66 na 100 MHz a poloviční takt navíc, to je výsledek, jaký se nám s dnešním hardwarem už nemůže podařit, leda tak s nevšedním a nepraktickým chlazením. 
 
 
Intel má dnes své důvody, proč neumožňuje snadné přetaktování procesorů až na HEDT modely nebo modely s označením K. Je to samozřejmě kvůli tomu, aby se prodávaly výše taktované verze v jednotlivých řadách. AMD je v tomto případě daleko benevolentnější, ale to přece jenom neplatí ve všech případech. Athlon 200GE, APU s oficiální cenou 55 dolarů, taktovat pomocí změny násobiče nelze. Tedy až na to, že lze, ale potřebujeme k tomu desku MSI a BIOS, který se neměl dostat na veřejnost. Nejde o jen jeden model desky, ale o celou řadu desek MSI s paticí AMD a verzí AGESA 1.0.0.6. 
 
 
Server TechSpot tak vzal Athlon 200GE a zkusil jej taktovat a vymáčknout z něj, co se dá. Toto APU je vybaveno dvěma fyzickými jádry s podporou SMT na 3,2 GHz bez turba a grafikou Radeon Vega s pouhými 192 Stream procesory na rovném 1 GHz. Athlon 200GE je v podstatě jediný opravdový APU low-end mezi moderními modely. Pak už to jsou Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G či jejich deriváty. 
 
 
V TechSpot dokázali přetaktovat 200GE na stabilních 3,8 GHz, což přineslo adekvátní nárůst výkonu v Cinebench R15 a APU se dostalo na úroveň procesoru Core i3-7100 s oficiální cenou 117 USD. 
 
V herních testech se pak 200GE řadí spíše po bok Pentia G5400, přičemž v těchto testech byla využita karta RTX 2080 Ti. To je samozřejmě naprosto přestřelená karta pro takové procesory, ale zde byla použita zcela správně, aby oba mohly ukázat to nejlepší, co v nich je. 
 
Díky přetaktování se tak můžeme s Athlonem 200GE dostat na úroveň dražších procesorů a potěší to zvláště ty, kteří jej už provozují a mají ve výbavě i desku od MSI. Už Ryzen 3 2200G ale lze taktovat také a sám o sobě nabízí s 512 GPU jádry oproti 192 i mnohem vyšší grafický výkon. 
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů