www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI omylem umožnilo přetaktování Athlonu 200GE, stojí za to?

MSI omylem umožnilo přetaktování Athlonu 200GE, stojí za to?
, , aktualita
Společnost MSI vydala pro svou desku BIOS, který omylem umožní přetaktování procesoru Athlon 200GE, což je low-endové APU. Tento BIOS z Internetu pochopitelně jen tak nezmizí, takže má cenu se pokusit toho využít? 
reklama
Přetaktovávání procesorů bylo zvláště oblíbené v době procesorů Pentium II a III, kdy mělo asi největší smysl se o ně pokoušet. Však jsme si mohli vcelku snadno a s trochou štěstí přetaktovat 300MHz procesor na 450 MHz, a to pouhým přehozením základní sběrnice FSB z 66 na 100 MHz a poloviční takt navíc, to je výsledek, jaký se nám s dnešním hardwarem už nemůže podařit, leda tak s nevšedním a nepraktickým chlazením. 
 
 
Intel má dnes své důvody, proč neumožňuje snadné přetaktování procesorů až na HEDT modely nebo modely s označením K. Je to samozřejmě kvůli tomu, aby se prodávaly výše taktované verze v jednotlivých řadách. AMD je v tomto případě daleko benevolentnější, ale to přece jenom neplatí ve všech případech. Athlon 200GE, APU s oficiální cenou 55 dolarů, taktovat pomocí změny násobiče nelze. Tedy až na to, že lze, ale potřebujeme k tomu desku MSI a BIOS, který se neměl dostat na veřejnost. Nejde o jen jeden model desky, ale o celou řadu desek MSI s paticí AMD a verzí AGESA 1.0.0.6. 
 
 
Server TechSpot tak vzal Athlon 200GE a zkusil jej taktovat a vymáčknout z něj, co se dá. Toto APU je vybaveno dvěma fyzickými jádry s podporou SMT na 3,2 GHz bez turba a grafikou Radeon Vega s pouhými 192 Stream procesory na rovném 1 GHz. Athlon 200GE je v podstatě jediný opravdový APU low-end mezi moderními modely. Pak už to jsou Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G či jejich deriváty. 
 
 
V TechSpot dokázali přetaktovat 200GE na stabilních 3,8 GHz, což přineslo adekvátní nárůst výkonu v Cinebench R15 a APU se dostalo na úroveň procesoru Core i3-7100 s oficiální cenou 117 USD. 
 
V herních testech se pak 200GE řadí spíše po bok Pentia G5400, přičemž v těchto testech byla využita karta RTX 2080 Ti. To je samozřejmě naprosto přestřelená karta pro takové procesory, ale zde byla použita zcela správně, aby oba mohly ukázat to nejlepší, co v nich je. 
 
Díky přetaktování se tak můžeme s Athlonem 200GE dostat na úroveň dražších procesorů a potěší to zvláště ty, kteří jej už provozují a mají ve výbavě i desku od MSI. Už Ryzen 3 2200G ale lze taktovat také a sám o sobě nabízí s 512 GPU jádry oproti 192 i mnohem vyšší grafický výkon. 
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář