Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI ukázalo koncept desktopové základní desky s pamětmi CAMM2

24.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
MSI ukázalo koncept desktopové základní desky s pamětmi CAMM2
Společnost MSI představila zajímavý koncept základní desky Z790 Project Zero Plus. Tato deska má napájecí konektory vyvedené zezadu a obsahuje nový typ paměťových modulů CAMM2, které šetří místo.
Nedávno se objevily první notebooky, které jsou vybaveny novými typy paměťových modulů LPCAMM2. Ty umožňují využít úsporné čipy LPDDR, které ale vyžadují být velmi blízko procesoru. Současně přináší rozšiřitelnost, možnost výměny a výrazně menší prostorové nároky ve srovnání se SO-DIMM. Existuje ale i desktopová varianta CAMM2, kterou nyní představuje společnost MSI na své základní desce Z790 Project Zero Plus. MSI ji ukázalo s prototypem pamětí Kingston Fury Impact DDR5 CAMM2, přičemž má být patrná kompaktní velikost, tenký profil a firma zdůrazňuje i možný potenciál pro přetaktování. Jde ale prozatím jen o koncept a prototyp.
 
 
Zda se tato deska v takové formě objeví i na trhu, je zatím jen v rámci spekulací. Stejně tak nevíme, zda se obecně objeví moduly CAMM2 ještě jako DDR5 paměti, nebo zda se nepočká až na přechod na paměti DDR6. Tam bychom mohli očekávat rychlosti na úrovni 14-17 Gbps. Další otázkou je, zda se časem přejde k řešení CAMM2, které pro uchycení nebude vyžadovat šroubky. Dnešní paměťové moduly DDR5 totiž šroubky nepotřebují.
 
Koncept této základní desky je ale zajímavý ještě jednou věcí. Napájecí konektory jsou vyvedeny zezadu, nepřekáží tedy ve skříní před komponenty, které dnes mnozí chtějí vystavovat. Pro něco takového ale potřebujete také adekvátní skříň, která možnost upevnění konektorů zezadu podporuje (podobné řešení měla MSI B650M Project Zero).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.