www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI uvádí desky MAX se 256Mb ROM a AMD B450 pro Ryzen 3000

MSI uvádí desky MAX se 256Mb ROM a AMD B450 pro Ryzen 3000
, , aktualita
Označení MAX nesou čtyři nové desky od firmy MSI, která využila čipovou sadu AMD B450, aby nabídla už rovnou zaručenou podporu procesorů Ryzen 3000. K tomu se pak bude hodit 256Mb SPI flash ROM pro BIOS. 
K oblíbeným
reklama
Základní desky AMD s paticí AM4 už podporují tolik procesorů, že na to čipy SPI flash ROM pro uložení BIOSu přestávají stačit. I proto přináší společnost MSI na trh nové desky s přízviskem MAX, které namísto 128Mbit (16MB) paměti pro BIOS nesou dvojnásobných 256 Mbit (32 MB). MSI si tím v podstatě samo ušetří práci, protože už nebude muset odlehčovat své verze BIOSů, aby do paměťových čipů mohlo nacpat moderní verze AGESA mikrokódů. 
 
 
Je jasné, že to automaticky znamená zvýšení nákladů na výrobu desky, ovšem to snad nebude tak hrozné. Kvůli zachování kompatibility s předchozími řadami procesorů a APU je to nutnost, tedy pokud MSI a ostatní výrobci nechtějí zároveň ustoupit od toho, aby nabízeli BIOSy z bohatou výbavou a grafickým rozhraním, jako je právě i ClickBIOS 5 UEFI. 
 
 
Samotná společnost MSI vyřešila problém s nedostatečnou kapacitou paměti pro BIOS dvěma způsoby. Jednak tu máme čtyři nové desky se 32MB flash ROM a pro starší desky s poloviční pamětí, aby bylo možné uložit AGESA 1.0.0.3ab a další verze mikrokódu, byl ClickBIOS 5 nahrazen verzí GSE-lite, která byla osekána o vše, co není opravdu potřeba. 
 
 
Ve skutečnosti bychom ale neměli mluvit o opravdu nových deskách, jako spíše o nových revizích už známých desek. MSI je však neodlišuje od starých pouze novým číselným označením hardwarové revize (např. 1.0 a 1.1). Do názvu propašovalo označení MAX, což možná vzhledem k pokračujícím problémům Boeingu není ta nejšťastnější volba, ale zde jde především o to, že nové verze desek budou na trhu jasně odlišeny od starých.  
 
 
Tyto desky tak budou už zaručeně podporovat procesory Ryzen 3000 a kupující se nebude muset starat o to, zda náhodou nepořizuje ještě desku ze starých zásob, na které nový procesor bez aktualizace BIOSu nerozběhne, což může být problém zařídit. Současně tyto desky podporují i stará APU Bristol Ridge a je ostatně zajímavé a unikátní, že můžeme do takovýchto desek nainstalovat slabé 28nm čipy, jimž dávno odzvonilo, ale i 16jádrový nejmodernější procesor, tedy až přijde na trh. 
 
Konkrétně tu tak máme desky B450 Tomahawk MAX, B450M Mortar MAX, B450-A PRO MAX a B450M PRO-VDH MAX. Od starých verzí by se měly lišit z hlediska výbavy pouze a jen pamětí pro BIOS a očekává se, že ceny se nezmění a pokud ano, tak jen minimálně. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář