www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI uvádí desky MAX se 256Mb ROM a AMD B450 pro Ryzen 3000

MSI uvádí desky MAX se 256Mb ROM a AMD B450 pro Ryzen 3000
, , aktualita
Označení MAX nesou čtyři nové desky od firmy MSI, která využila čipovou sadu AMD B450, aby nabídla už rovnou zaručenou podporu procesorů Ryzen 3000. K tomu se pak bude hodit 256Mb SPI flash ROM pro BIOS. 
K oblíbeným
reklama
Základní desky AMD s paticí AM4 už podporují tolik procesorů, že na to čipy SPI flash ROM pro uložení BIOSu přestávají stačit. I proto přináší společnost MSI na trh nové desky s přízviskem MAX, které namísto 128Mbit (16MB) paměti pro BIOS nesou dvojnásobných 256 Mbit (32 MB). MSI si tím v podstatě samo ušetří práci, protože už nebude muset odlehčovat své verze BIOSů, aby do paměťových čipů mohlo nacpat moderní verze AGESA mikrokódů. 
 
 
Je jasné, že to automaticky znamená zvýšení nákladů na výrobu desky, ovšem to snad nebude tak hrozné. Kvůli zachování kompatibility s předchozími řadami procesorů a APU je to nutnost, tedy pokud MSI a ostatní výrobci nechtějí zároveň ustoupit od toho, aby nabízeli BIOSy z bohatou výbavou a grafickým rozhraním, jako je právě i ClickBIOS 5 UEFI. 
 
 
Samotná společnost MSI vyřešila problém s nedostatečnou kapacitou paměti pro BIOS dvěma způsoby. Jednak tu máme čtyři nové desky se 32MB flash ROM a pro starší desky s poloviční pamětí, aby bylo možné uložit AGESA 1.0.0.3ab a další verze mikrokódu, byl ClickBIOS 5 nahrazen verzí GSE-lite, která byla osekána o vše, co není opravdu potřeba. 
 
 
Ve skutečnosti bychom ale neměli mluvit o opravdu nových deskách, jako spíše o nových revizích už známých desek. MSI je však neodlišuje od starých pouze novým číselným označením hardwarové revize (např. 1.0 a 1.1). Do názvu propašovalo označení MAX, což možná vzhledem k pokračujícím problémům Boeingu není ta nejšťastnější volba, ale zde jde především o to, že nové verze desek budou na trhu jasně odlišeny od starých.  
 
 
Tyto desky tak budou už zaručeně podporovat procesory Ryzen 3000 a kupující se nebude muset starat o to, zda náhodou nepořizuje ještě desku ze starých zásob, na které nový procesor bez aktualizace BIOSu nerozběhne, což může být problém zařídit. Současně tyto desky podporují i stará APU Bristol Ridge a je ostatně zajímavé a unikátní, že můžeme do takovýchto desek nainstalovat slabé 28nm čipy, jimž dávno odzvonilo, ale i 16jádrový nejmodernější procesor, tedy až přijde na trh. 
 
Konkrétně tu tak máme desky B450 Tomahawk MAX, B450M Mortar MAX, B450-A PRO MAX a B450M PRO-VDH MAX. Od starých verzí by se měly lišit z hlediska výbavy pouze a jen pamětí pro BIOS a očekává se, že ceny se nezmění a pokud ano, tak jen minimálně. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře