www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu

Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu
, , aktualita
Elon Musk zjistil, že jeho velkolepé plány na vyslání lidí na Mars jsou přeci jen až moc ambiciózní a oznámil, že budou přepracovány, aby odpovídaly realitě. Dotkne se to i připravované rakety, jejíchž 42 motorů bylo poněkud příliš. 
K oblíbeným
reklama
Elon Musk se netajil s plány vyslat ve 20. letech na Mars i velké skupiny lidí, a to kolem stovky cestovatelů na jedné velké raketě, která by potřebovala celkem 42 motorů Raptor. Jenomže už jejich řízení by znamenalo nepředstavitelné technické potíže nehledě na další věci, které by musela raketa takové velikosti splňovat a také na desítky miliard dolarů, jež by takový projekt stál (či snad stovky?). 
 
 
Příliš vysoké ambice tak Elona Muska dohonily, jak jsem ostatně nedávno mohli vytušit z toho, že ten už nepovažuje Red Dragon za vhodný prostředek k přistání na Marsu, a ten tak bude nahrazen něčím jiným. Zrevidován ale bude celý plán na kolonizaci Marsu, který by měl být zasazen do toho, co je reálně možné z technického a finančního hlediska. Nyní již také víme, že toto téma bude blíže probíráno na International Astronautical Conference v australském Adelaide, a to 29. září, jak bylo už dříve odhadováno. 
 
Musk už nyní prozradil, že namísto velké lodi nazývané Interplanetary Transport System, která měla mít průměr 12 metrů, se uvažuje o menším plavidle s průměrem 9 metrů. To naznačuje, že by z rakety měl zmizet vnější okruh 21 motorů Raptor a stejný počet by jich zůstal uprostřed. Znamená to rovněž, že výsledná raketa by měla asi o polovinu nižší hmotnost. 
 
Taková raketa by se svým průměrem přiblížila dosud stále ještě nepřekonanému Saturnu V, který měl průměr 10,1 metru, přičemž SpaceX aktuálně používá své rakety Falcon 9 o průměru 3,7 metrů. Musk také uvedl, že pro takovou raketu se mohou použít existující výrobní zařízení, díky čemuž SpaceX ušetří nemalé prostředky na výstavbě nové a mnohem větší továrny (anebo by si musela pronajmout výrobní zařízení NASA v Michoud). 
 
Společnost SpaceX má také možnost přiživit se na dvoumiliardové soutěži US Air Force, které hledá nové rakety, jež by uspokojily jeho potřeby v první polovině 20. let. Tím by SpaceX mohlo vyvíjet nové technologie zároveň pro Letectvo Spojených států i pro své mise na Mars. Nyní však můžeme očekávat spíše to, jak dopadne první plánovaná zkouška rakety Falcon Heavy, kde bude třeba koordinovat práci 27 motorů Merlin. Musk už dříve upozorňoval, že problémy pravděpodobně nastanou, ale pokud to jeho SpaceX zvládne, pak už nevypadá koordinace 21 motorů Raptor jako velký problém, ovšem to samozřejmě jen z našeho laického pohledu. 
 
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek