Musk slibuje prvky úplného samořízení vozů Tesla už od tohoto léta

Musk slibuje prvky úplného samořízení vozů Tesla už od tohoto léta
, , aktualita
V poslední době jsme si mohli číst spíše o problémech systému Autopilot a dalo se uvažovat o tom, že Tesla začne v tomto ohledu trošku brzdit, ale stal se pravý opak. Elon Musk na Twitteru zveřejnil, že budou aktivovány první prvky "úplného samořízení". 
reklama
Je však třeba krotit případné nadšení z toho, že Tesla bude už velice brzy první firmou, která nabídne automobil s pátou úrovní autonomie, čili schopnost automobilu řídit se sám za všech okolností v jakémkoliv prostředí. Vozy Tesla dnes zvládnou udržet se v pruhu, dávat pozor na okolní auta a dle toho brzdit či akcelerovat. Že by ale po pouhé softwarové aktualizaci zvládly hned plnou autonomii, tomu se opravdu nechce věřit, takže je třeba se pídit po tom, co Elon Musk konkrétně myslí oněmi "full self-driving features". A ostatně Musk nepíše o tom, že tato schopnost přijde hotová a ihned. 
 
  
Tesla má bezesporu k dispozici jeden z nejvyspělejších samořídicích systémů, které jsou nasazeny v praxi, ovšem pro plnou autonomii je třeba mít daleko větší škálu schopností než udržet se na pěkné, přehledné a nalajnované silnici. Auto musí být schopno dokonale mapovat terén kolem sebe v případě nepřehledných úseků a například rozlišit, zda se na něj řítí nebezpečný balvan, jemuž je třeba se vyhnout, nebo jen nafouklá igelitová taška, v jejímž případě není vhodné provádět žádný manévr. To člověk vidí hned, ale software k tomu potřebuje kvalitní čidla a vysoký výkon, čili konkrétně lidar a hardware pro zpracování jeho dat, což žádnou softwarovou aktualizací nedoženeme. 
 
Dá se říci, že Tesla se aktuálně pohybuje mezi úrovněmi 2 a 3 na škále autonomie. To znamená, že zvládne jezdit po dálnici a s využitím pokročilejších senzorů se řídit po delší dobu s ohledem na měnící se podmínky. Pak tu jsou ale ještě dvě další úrovně, takže plná autonomie je až ta pátá, kdy má automobil zvládnout to samé co běžný řidič, čili takový vůz už teoreticky ani nemusí mít volant a pedály. 
 
 
Jak už bylo řečeno, dle daného tweetu nám Musk slibuje konkrétně to, že v rámci Tesla Version 9 začnou být nabízeny prvky plného samořízení. Půjde tak nejspíše o postupné zpřístupnění dalších schopností, které nebudou zaměřeny primárně na bezpečnost, ale už na pohodlí řidiče.
 
Ten v každém případě bude muset být vždy připraven zakročit a rozhodně by to nemělo vypadat tak, že si bude za volantem číst noviny a čistit zuby. Ostatně v tom můžeme vidět velké nebezpečí ve vývoji autonomních systémů řízení. Řidiči je mohou zneužívat i při vědomí, že nejsou všemocné a na druhou stranu je pochopitelné, že člověk sedící za volantem, který sám v daný čas neovládá, ztrácí ostražitost. Dá se tak očekávat, že dokud nepřijde opravdu dokonalý systém autonomního řízení, pokud vůbec přijde, bude přibývat nehod způsobených chybou automatických systémů. 
 
Zdroj: Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář