www.svethardware.cz
>
>

Na MIT vytvořili laser, který nám může "šeptat" do ucha

Na MIT vytvořili laser, který nám může "šeptat" do ucha
, , aktualita
Na americké škole MIT vytvořili laser, jenž je schopen přenášet audio, a to prostě tak, že cílovému posluchači posvítí do ucha. Mohli bychom tak někomu našeptávat tak, že by to bylo téměř nepostřehnutelné. 
K oblíbeným
reklama
Na MIT vznikl celý systém, který umí s pomocí laseru přenášet audio přímo do ucha. Je tak zřejmé, že krom samotného laseru je třeba pro praktickou využitelnost přijít také se zařízením, které bude schopno laser přesně a pohotově směřovat. 
 
 
Jaký je ale vůbec onen princip, jímž laser dokáže přenášet audio? Předem je třeba říci, že laser není dost výkonný na to, aby nás dokázal popálit (pochopitelně) a nebo oslepit. Využit je zde fotoakustický efekt, což prostě znamená, že materiál absorbující světlo a tedy i jeho energii sám vydává zvukové vlny. V tomto případě jsou oním materiálem vodní molekuly ve vzduchu, přičemž na MIT se naučili, jak jemně vyladit svůj laser tak, aby se ve výsledku tvořil díky daným molekulám velice úzký a koncentrovaný zvukový kužel. 
 
Narazili také na problém s tím, jak vůbec do světla zakódovat zvuk. Vytvořit nějaký hluk či šum pomocí laseru je celkem snadné, ale mnohem těžší je cíleně vytvořit specifické tóny a z nich i výsledek. K dispozici jsou dvě metody a ani jedná nás nepřekvapí. Jde jednak o "laser sweeping", čili prostě změny ve vlnové délce světla pro tvorbu různých zvuků a pak je to jednoduše nastavení výkonu daného laseru. Právě díky první technice je možné vysílat zvuk na dálku 2,5 metrů s koncovou intenzitou 60 decibel. Pak už ani nejde o našeptávání, jako spíše o hluk srovnatelný se zaplněnou hospodou. Druhá metoda nedokáže zajistit tak silný zvuk, ale ten je na druhou stranu mnohem kvalitnější. 
 
Kdy by se ale taková technologie mohla hodit? Ostatně pro komunikaci máme telefony a pro osobní poslech třeba i bezdrátová sluchátka. Je třeba říci, že výzkumníci z MIT hodlají svůj systém vylepšit tak, aby byl účinný na vzdálenost 100 až 500 metrů, což by bylo klíčové pro konečnou komercionalizaci. Sami mluví o "mnoha různých způsobech použití" ale o ničem konkrétním. Takže to je na nás a uvažovat můžeme třeba o osobním audiu pro někoho, kdo opravdu nerad nosí sluchátka, k čemuž by bylo zapotřebí spíše než vzdálenost vylepšit kvalitu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář