Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust

12.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust
V laboratořích univerzity MIT vznikl inkoust, který může jako kůže chameleona měnit svou barvu, což je ovlivnitelné jeho vystavením UV záření. MIT tak mluví o inkoustu PhotoChromeleon.  
Inkoust PhotoChromeleon by tak mohl najít řadu využití v módě, designu či všude jinde, kde nás napadne, že by mohl být k užitku povrch, který dokáže měnit svou grafiku či barvu. Inkoust byl vyvinut v Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) na MIT a autoři říkají, že pomocí ultrafialového záření můžeme změnit jeho barvu kolikrát chceme. 
 
 
PhotoChromeleon je mix několika polychromatických barev, které lze nanést třeba sprejováním v podstatě na jakýkoliv objekt, na plastové autíčko, model chameleóna či botu. 
 
 
Autoři začali mixováním standardních automobilových laků s azurovou, žlutou a purpurovou (CMY) v podobě polychromatických barev. Každá tato jednotlivá složka reaguje různě po vystavení ultrafialovému záření, takže se může ve výsledku namíchat v podstatě jakýkoliv barevný odstín, i když ty nejsou zrovna syté a vypadá to, že třeba čistě červenou takto namíchat nelze a vznikne spíš něco mezi ní a hnědou. 
 
Problém je také ten, že ačkoliv to z videa nevypadá, na povrch s inkoustem je třeba svítit pár hodin, abychom na něm vyloudili kýžený vzor a barvy. Samotný Chameleon v přírodě je tak v tomto ohledu mnohem rychlejší. 
 
Tento inkoust je také založen na předchozím experimentu zvaném ColorMod, který využíval 3D tiskárnu pro tvorbu objektů, jež byly také schopny měnit svou barvu. Ty ale nemohly tvořit tak ostré obrazce jako nový inkoust. 
 
Dle MIT by jejich technologie mohla v budoucnu zefektivnit výrobu produktů, což je zřejmé. Může totiž být mnohem jednodušší tvořit třeba rozdílně zbarvené hračky, jen bych se osobně v jejich případě obával, jak by jejich povrch ovlivnil třeba jen den na slunci, i když to by šlo po vytvoření grafiky vyřešit UV nepropustnou vrstvou. Ale pak bychom přišli o tu největší výhodu této technologie. Ale uvidíme, s čím MIT nakonec přijde společně s firmou Ford, která se rozhodla do projektu PhotoChromeleon investovat.