www.svethardware.cz
>
>
>

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust
, , aktualita
V laboratořích univerzity MIT vznikl inkoust, který může jako kůže chameleona měnit svou barvu, což je ovlivnitelné jeho vystavením UV záření. MIT tak mluví o inkoustu PhotoChromeleon.  
K oblíbeným
reklama
Inkoust PhotoChromeleon by tak mohl najít řadu využití v módě, designu či všude jinde, kde nás napadne, že by mohl být k užitku povrch, který dokáže měnit svou grafiku či barvu. Inkoust byl vyvinut v Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) na MIT a autoři říkají, že pomocí ultrafialového záření můžeme změnit jeho barvu kolikrát chceme. 
 
 
PhotoChromeleon je mix několika polychromatických barev, které lze nanést třeba sprejováním v podstatě na jakýkoliv objekt, na plastové autíčko, model chameleóna či botu. 
 
 
Autoři začali mixováním standardních automobilových laků s azurovou, žlutou a purpurovou (CMY) v podobě polychromatických barev. Každá tato jednotlivá složka reaguje různě po vystavení ultrafialovému záření, takže se může ve výsledku namíchat v podstatě jakýkoliv barevný odstín, i když ty nejsou zrovna syté a vypadá to, že třeba čistě červenou takto namíchat nelze a vznikne spíš něco mezi ní a hnědou. 
 
Problém je také ten, že ačkoliv to z videa nevypadá, na povrch s inkoustem je třeba svítit pár hodin, abychom na něm vyloudili kýžený vzor a barvy. Samotný Chameleon v přírodě je tak v tomto ohledu mnohem rychlejší. 
 
Tento inkoust je také založen na předchozím experimentu zvaném ColorMod, který využíval 3D tiskárnu pro tvorbu objektů, jež byly také schopny měnit svou barvu. Ty ale nemohly tvořit tak ostré obrazce jako nový inkoust. 
 
Dle MIT by jejich technologie mohla v budoucnu zefektivnit výrobu produktů, což je zřejmé. Může totiž být mnohem jednodušší tvořit třeba rozdílně zbarvené hračky, jen bych se osobně v jejich případě obával, jak by jejich povrch ovlivnil třeba jen den na slunci, i když to by šlo po vytvoření grafiky vyřešit UV nepropustnou vrstvou. Ale pak bychom přišli o tu největší výhodu této technologie. Ale uvidíme, s čím MIT nakonec přijde společně s firmou Ford, která se rozhodla do projektu PhotoChromeleon investovat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář