www.svethardware.cz
>
>
>

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust
, , aktualita
V laboratořích univerzity MIT vznikl inkoust, který může jako kůže chameleona měnit svou barvu, což je ovlivnitelné jeho vystavením UV záření. MIT tak mluví o inkoustu PhotoChromeleon.  
K oblíbeným
reklama
Inkoust PhotoChromeleon by tak mohl najít řadu využití v módě, designu či všude jinde, kde nás napadne, že by mohl být k užitku povrch, který dokáže měnit svou grafiku či barvu. Inkoust byl vyvinut v Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) na MIT a autoři říkají, že pomocí ultrafialového záření můžeme změnit jeho barvu kolikrát chceme. 
 
 
PhotoChromeleon je mix několika polychromatických barev, které lze nanést třeba sprejováním v podstatě na jakýkoliv objekt, na plastové autíčko, model chameleóna či botu. 
 
 
Autoři začali mixováním standardních automobilových laků s azurovou, žlutou a purpurovou (CMY) v podobě polychromatických barev. Každá tato jednotlivá složka reaguje různě po vystavení ultrafialovému záření, takže se může ve výsledku namíchat v podstatě jakýkoliv barevný odstín, i když ty nejsou zrovna syté a vypadá to, že třeba čistě červenou takto namíchat nelze a vznikne spíš něco mezi ní a hnědou. 
 
Problém je také ten, že ačkoliv to z videa nevypadá, na povrch s inkoustem je třeba svítit pár hodin, abychom na něm vyloudili kýžený vzor a barvy. Samotný Chameleon v přírodě je tak v tomto ohledu mnohem rychlejší. 
 
Tento inkoust je také založen na předchozím experimentu zvaném ColorMod, který využíval 3D tiskárnu pro tvorbu objektů, jež byly také schopny měnit svou barvu. Ty ale nemohly tvořit tak ostré obrazce jako nový inkoust. 
 
Dle MIT by jejich technologie mohla v budoucnu zefektivnit výrobu produktů, což je zřejmé. Může totiž být mnohem jednodušší tvořit třeba rozdílně zbarvené hračky, jen bych se osobně v jejich případě obával, jak by jejich povrch ovlivnil třeba jen den na slunci, i když to by šlo po vytvoření grafiky vyřešit UV nepropustnou vrstvou. Ale pak bychom přišli o tu největší výhodu této technologie. Ale uvidíme, s čím MIT nakonec přijde společně s firmou Ford, která se rozhodla do projektu PhotoChromeleon investovat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech
Poslední velký koordinovaný hackerský útok na vybranou skupinu youtuberů byl zaznamenán během posledních dní. Útočníkům se podařilo získat kontrolu nad účty mnoha úspěšných kanálů zejména těm věnovaných autům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci
Oblíbený internetový prohlížeč Google Chrome se v průběhu podzimu dočká několika užitečných vylepšení. Především to bude správa otevřených karet, odkazů, ale také jejich synchronizace napříč různými zařízeními.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek24 komentářů