www.svethardware.cz
>
>
>

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust
, , aktualita
V laboratořích univerzity MIT vznikl inkoust, který může jako kůže chameleona měnit svou barvu, což je ovlivnitelné jeho vystavením UV záření. MIT tak mluví o inkoustu PhotoChromeleon.  
K oblíbeným
reklama
Inkoust PhotoChromeleon by tak mohl najít řadu využití v módě, designu či všude jinde, kde nás napadne, že by mohl být k užitku povrch, který dokáže měnit svou grafiku či barvu. Inkoust byl vyvinut v Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) na MIT a autoři říkají, že pomocí ultrafialového záření můžeme změnit jeho barvu kolikrát chceme. 
 
 
PhotoChromeleon je mix několika polychromatických barev, které lze nanést třeba sprejováním v podstatě na jakýkoliv objekt, na plastové autíčko, model chameleóna či botu. 
 
 
Autoři začali mixováním standardních automobilových laků s azurovou, žlutou a purpurovou (CMY) v podobě polychromatických barev. Každá tato jednotlivá složka reaguje různě po vystavení ultrafialovému záření, takže se může ve výsledku namíchat v podstatě jakýkoliv barevný odstín, i když ty nejsou zrovna syté a vypadá to, že třeba čistě červenou takto namíchat nelze a vznikne spíš něco mezi ní a hnědou. 
 
Problém je také ten, že ačkoliv to z videa nevypadá, na povrch s inkoustem je třeba svítit pár hodin, abychom na něm vyloudili kýžený vzor a barvy. Samotný Chameleon v přírodě je tak v tomto ohledu mnohem rychlejší. 
 
Tento inkoust je také založen na předchozím experimentu zvaném ColorMod, který využíval 3D tiskárnu pro tvorbu objektů, jež byly také schopny měnit svou barvu. Ty ale nemohly tvořit tak ostré obrazce jako nový inkoust. 
 
Dle MIT by jejich technologie mohla v budoucnu zefektivnit výrobu produktů, což je zřejmé. Může totiž být mnohem jednodušší tvořit třeba rozdílně zbarvené hračky, jen bych se osobně v jejich případě obával, jak by jejich povrch ovlivnil třeba jen den na slunci, i když to by šlo po vytvoření grafiky vyřešit UV nepropustnou vrstvou. Ale pak bychom přišli o tu největší výhodu této technologie. Ale uvidíme, s čím MIT nakonec přijde společně s firmou Ford, která se rozhodla do projektu PhotoChromeleon investovat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek