www.svethardware.cz
>
>
>

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust

Na MIT vznikl fotocitlivý "reprogramovatelný" inkoust
, , aktualita
V laboratořích univerzity MIT vznikl inkoust, který může jako kůže chameleona měnit svou barvu, což je ovlivnitelné jeho vystavením UV záření. MIT tak mluví o inkoustu PhotoChromeleon.  
K oblíbeným
reklama
Inkoust PhotoChromeleon by tak mohl najít řadu využití v módě, designu či všude jinde, kde nás napadne, že by mohl být k užitku povrch, který dokáže měnit svou grafiku či barvu. Inkoust byl vyvinut v Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) na MIT a autoři říkají, že pomocí ultrafialového záření můžeme změnit jeho barvu kolikrát chceme. 
 
 
PhotoChromeleon je mix několika polychromatických barev, které lze nanést třeba sprejováním v podstatě na jakýkoliv objekt, na plastové autíčko, model chameleóna či botu. 
 
 
Autoři začali mixováním standardních automobilových laků s azurovou, žlutou a purpurovou (CMY) v podobě polychromatických barev. Každá tato jednotlivá složka reaguje různě po vystavení ultrafialovému záření, takže se může ve výsledku namíchat v podstatě jakýkoliv barevný odstín, i když ty nejsou zrovna syté a vypadá to, že třeba čistě červenou takto namíchat nelze a vznikne spíš něco mezi ní a hnědou. 
 
Problém je také ten, že ačkoliv to z videa nevypadá, na povrch s inkoustem je třeba svítit pár hodin, abychom na něm vyloudili kýžený vzor a barvy. Samotný Chameleon v přírodě je tak v tomto ohledu mnohem rychlejší. 
 
Tento inkoust je také založen na předchozím experimentu zvaném ColorMod, který využíval 3D tiskárnu pro tvorbu objektů, jež byly také schopny měnit svou barvu. Ty ale nemohly tvořit tak ostré obrazce jako nový inkoust. 
 
Dle MIT by jejich technologie mohla v budoucnu zefektivnit výrobu produktů, což je zřejmé. Může totiž být mnohem jednodušší tvořit třeba rozdílně zbarvené hračky, jen bych se osobně v jejich případě obával, jak by jejich povrch ovlivnil třeba jen den na slunci, i když to by šlo po vytvoření grafiky vyřešit UV nepropustnou vrstvou. Ale pak bychom přišli o tu největší výhodu této technologie. Ale uvidíme, s čím MIT nakonec přijde společně s firmou Ford, která se rozhodla do projektu PhotoChromeleon investovat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře