reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nabíječky NIO Battery Swap jako prvek pro stabilizaci sítě

, , aktualita
Nabíječky NIO Battery Swap jako prvek pro stabilizaci sítě
Rychlonabíječky jsou často zmiňovány jako obrovská zátěž pro elektrickou síť a něco, co může značně destabilizovat elektrickou síť. Výměnné stanice a nabíječky NIO Battery Swap ale v Číně sehrávají úlohu přesně opačnou.
Nabíječky NIO Battery Swap jako prvek pro stabilizaci sítě
Rychlonabíjení elektromobilů si žádá nabíjecí výkony i v několika stovkách kW. Má-li stanice hned několik takových nabíjecích stojanů, může jít o odběry i v jednotkách MW na velmi malé ploše, což jsou opravdu hrozivě vysoká čísla. Není divu, že se mnohdy považují za obrovskou hrozbu pro destabilizaci sítě. Nezřídka se ale budují s vyrovnávacími buffery, které tento problém pomáhají snižovat a udržet odběr na více konstantní úrovni (nabíjí buffer, když se nenabíjí elektromobil, čímž nízký odběr ze sítě zvyšují, a naopak vybíjí buffer, když se elektromobil nabíjí, čímž se vysoký odběr ze sítě snižuje - ve výsledku odběr tolik nekolísá). V tomto období Čína trpí na extrémní vedra a obrovskou spotřebu elektrické energie kvůli klimatizacím a dokonce omezila některým nabíjecím stanicím elektromobilů výkon (některé i zastavily svůj provoz). Výměnné stanice a nabíječky NIO Battery Swap nicméně v tomto problému sehrály nikoli negativní, ale pozitivní roli.
 
NIO Battery Swap
 
Výměnné stanice nabíjí akumulátory pro vozidla, která si zde mohou vyměnit svůj vybitý akumulátor za nabitý. V 1. generaci se zde může nabíjet 5 akumulátorů současně (takových stanic je v Číně okolo 200), ve 2. generaci pak až 13 baterií (téměř 900 takových stanic). Např. v prefektuře Che-fej má NIO několik takových stanic a 13 z nich bylo v současné energetické krizi použito jako virtuální elektrárny. Jsou totiž schopny dynamicky reagovat na požadavky z elektrické sítě a během 5 dní dokázala každá z nich v průměru poupravit svůj odběr energie o 8 MWh. Průměrný odběr na stanici se snížil o 100 kW, přičemž nabíjecí čas se zvýšil jen o 5 minut (což ale zákazník, který si vyměnil svůj akumulátor za jeden z plně nabitých, nijak nepostřehl). Celkově se na vyrovnávání odběru elektrické energie podílelo 108 stanic NIO v různých částech Číny.
 
Na každé stanici jsou obvykle akumulátory s nabitými cca 600-700 kWh. Zatímco několik baterií je vyhrazeno pro okamžitou výměnu pro nového zákazníka, zbývající akumulátory mohou sloužit jako záložní baterie pro elektrickou síť. Třetí generace stanic, která se nyní testuje a měla by být představena na přelomu letošního a příštího roku, by měla mít právě tyto schopnosti pro stabilizaci sítě dále rozšířeny. Výměnné stanice buduje NIO i v Evropě, prozatím jde o dvě v Norsku.
 


reklama
reklama
reklama