www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nádrž rakety plná vody pukla a NASA dokončila konstrukční testy SLS

Nádrž rakety plná vody pukla a NASA dokončila konstrukční testy SLS
, , aktualita
NASA se chystala uzavřít konstrukční testy raket Space Launch System (SLS) závěrečnou zkouškou, která se týkala kyslíkové nádrže. Ta už byla provedena a my se můžeme podívat, jak nádrž plná vody nakonec dle očekávání tlak nevydržela a praskla.
K oblíbeným
reklama
Na chystaný test jsme upozornili právě před týdnem, kdy už byla kyslíková nádrž spuštěna do mohutného hydraulického zařízení, které se ji chystalo mučit daleko nad rámec toho, co nádrž bude muset snášet v rámci běžného provozu. Cíl byl jasný, a to zatížit nádrž až nad její schopnosti, čili v tomto testu se přímo počítalo s tím, že praskne a do okolí se rozlije masa vody, která simuluje naplnění tekutým kyslíkem. 
 
 
NASA tak chtěla zjistit, co všechno nádrž nakonec vydrží, kde nakonec povolí a jakým způsobem praskne. Jedná se o ocelový válec s výškou cca 21 metrů, průměrem 8,5 metrů a hmotností 84 tun, který byl uzavřen v mohutném hydraulickém lisu. NASA pak nechala nádrž sledovat pomocí řady senzorů i vysokorychlostních kamer, z nichž pak zjistí podrobnosti o kritickém momentu, kdy nádrž už tlak nevydržela. Následující video ukazuje, jak to nakonec dopadlo. 
 
 
Už nyní se ale dozvídáme, že test v zásadě dopadl dle očekávání inženýrů a že byly splněny veškeré jeho cíle. Nádrž tak v souladu s předpoklady praskla v místě svaru a následně se roztrhla po svém obvodu, přičemž NASA se ve svém předpokladu o hraničním tlaku spletla jen o necelá 2 procenta. 
 
Tím NASA zakončila celkem tři roky testování, během nichž stihla provést téměř 200 testů spojených s raketami SLS a programem Artemis. Jen na samotné kyslíkové nádrži bylo provedeno přes 20 testů, než bylo přikročeno k finálnímu destrukčnímu. I díky němu bude možné vyrábět pro rakety SLS lehčí nádrže a poznatky využít i pro jiné rakety mimo tento program. 
 
NASA také provedla další důležité kroky pro start prvních misí Artemis. Firma Northrop Grumman do Kennedyho vesmírného centra dopravila potřebné segmenty pomocných raket pro Artemis II a nyní pracuje na stejné zakázce pro Artemis III. Pro první misi Artemis chystanou na příští rok už je na místě startu k dispozici vše potřebné, a to až na adaptér propojující raketu SLS s lodí Orion, který má dorazit během tohoto léta a pak se také čeká na příjezd hlavního stupně SLS, jenž bude dopraven po vodě po testech zážehu ve Stennisově vesmírném centru. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely
Intel představil nové rozhraní Thunderbolt 4, které si chystá ještě pro tento rok ve spojení s platformou Tiger Lake. Dá se říci, že PC pod taktovkou Intelu směřují k využití jednak Thunderboltu 4 a vedle něj i k USB4.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tržní kapitalizace NVIDIE poprvé překonala Intel Tržní kapitalizace NVIDIE poprvé překonala Intel
Tržní kapitalizace společnosti NVIDIA, čili aktuální souhrnná hodnota všech jejích akcií na trhu, vůbec poprvé v historii překonala Intel. Tím se NVIDIA v tomto ohledu stala nejhodnotnějším americkým výrobcem čipů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz
MSI přidává do své nabídky další monitor pro hráče. Model Optix G32CQ4 používá rozlišení WQHD či panel se zakřivením. Obnovovací frekvence dosahuje až 165 Hz a podporována je také technologie FreeSync.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik