www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nádrž rakety plná vody pukla a NASA dokončila konstrukční testy SLS

Nádrž rakety plná vody pukla a NASA dokončila konstrukční testy SLS
, , aktualita
NASA se chystala uzavřít konstrukční testy raket Space Launch System (SLS) závěrečnou zkouškou, která se týkala kyslíkové nádrže. Ta už byla provedena a my se můžeme podívat, jak nádrž plná vody nakonec dle očekávání tlak nevydržela a praskla.
K oblíbeným
reklama
Na chystaný test jsme upozornili právě před týdnem, kdy už byla kyslíková nádrž spuštěna do mohutného hydraulického zařízení, které se ji chystalo mučit daleko nad rámec toho, co nádrž bude muset snášet v rámci běžného provozu. Cíl byl jasný, a to zatížit nádrž až nad její schopnosti, čili v tomto testu se přímo počítalo s tím, že praskne a do okolí se rozlije masa vody, která simuluje naplnění tekutým kyslíkem. 
 
 
NASA tak chtěla zjistit, co všechno nádrž nakonec vydrží, kde nakonec povolí a jakým způsobem praskne. Jedná se o ocelový válec s výškou cca 21 metrů, průměrem 8,5 metrů a hmotností 84 tun, který byl uzavřen v mohutném hydraulickém lisu. NASA pak nechala nádrž sledovat pomocí řady senzorů i vysokorychlostních kamer, z nichž pak zjistí podrobnosti o kritickém momentu, kdy nádrž už tlak nevydržela. Následující video ukazuje, jak to nakonec dopadlo. 
 
 
Už nyní se ale dozvídáme, že test v zásadě dopadl dle očekávání inženýrů a že byly splněny veškeré jeho cíle. Nádrž tak v souladu s předpoklady praskla v místě svaru a následně se roztrhla po svém obvodu, přičemž NASA se ve svém předpokladu o hraničním tlaku spletla jen o necelá 2 procenta. 
 
Tím NASA zakončila celkem tři roky testování, během nichž stihla provést téměř 200 testů spojených s raketami SLS a programem Artemis. Jen na samotné kyslíkové nádrži bylo provedeno přes 20 testů, než bylo přikročeno k finálnímu destrukčnímu. I díky němu bude možné vyrábět pro rakety SLS lehčí nádrže a poznatky využít i pro jiné rakety mimo tento program. 
 
NASA také provedla další důležité kroky pro start prvních misí Artemis. Firma Northrop Grumman do Kennedyho vesmírného centra dopravila potřebné segmenty pomocných raket pro Artemis II a nyní pracuje na stejné zakázce pro Artemis III. Pro první misi Artemis chystanou na příští rok už je na místě startu k dispozici vše potřebné, a to až na adaptér propojující raketu SLS s lodí Orion, který má dorazit během tohoto léta a pak se také čeká na příjezd hlavního stupně SLS, jenž bude dopraven po vodě po testech zážehu ve Stennisově vesmírném centru. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE
Další novinkou ve výrobním programu společnosti QNAP je i NAS TS-431X3. Proti modelům TS-x31P3 nabídne ještě rychlejší 10GbE připojení. Už podle názvu je patrné, že bude určen pro 4 pevné disky nebo SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini
Razer vzal další myš ze své nabídky a představil její zmenšenou verzi. Tentokrát se jedná o model DeathAdder V2, který se v nové variantě vyznačuje nejen nízkými rozměry, ale také hmotností. Velká část těla myši získala protiskluzovou úpravu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ
Nabídku zakřivených herních monitorů od Asusu rozšířil model TUF Gaming VG27VQ, který nabídne VA panel s rozlišením Full HD a obnovovací frekvencí 165 Hz. Monitor se hned dostal do českých obchodů, proto známe i cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář