www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020

NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
, , aktualita
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
K oblíbeným
reklama
Před 50 lety, přesněji 24. července 1969, dopadl řídící modul Apolla 11 do Pacifiku a znamenal také dopravení 21,5 kg horniny z Měsíce, která se dodnes studuje. Podobný úspěch chce zopakovat s prvním vzorkem přineseným z jiné planety. Tou má být Mars a dopomůže k tomu i připravovaná mise Mars 2020. Ta by měla vyrazit do vesmíru 17. července 2020 a přistání roveru na povrchu červené planety je plánováno na 18. února 2021 v oblasti Jezero Crater.
 
Rover Mars 2020
 
Tento rover zde bude sbírat vzorky a jeho úlohou bude přepravit je v tubách na bezpečné místo, odkud budou pak vyneseny zpět na orbitu Marsu a odtud zpět na Zemi. K tomu budou potřeba další dvě vesmírné mise, které jsou prozatím jen ve fázi konceptu. Jednou z nich bude Mars Ascent Vehicle, který bude tvořen raketou pro vznesení se zpět na orbitu Marsu a rover (zhruba velikosti Opportunity), který převezme vzorky pro raketu. Druhá mise bude tvořena další raketou, která už bude připravena na orbitě Marsu a převezme vzorky od Mars Ascent Vehicle. Ty pak dopraví zpět na Zemi.
 
Thomas Zurbuchen z NASA podotkl, že Apollo 11 demonstrovalo nesmírný význam přinesení vzorků z jiných světů pro jejich analýzu na Zem a nyní NASA stojí "na ramenou" této mise, aby provedla další významný krok v podobě první cesty na jinou planetu a zpět se vzorky z ní.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek