www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020

NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
, , aktualita
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
K oblíbeným
reklama
Před 50 lety, přesněji 24. července 1969, dopadl řídící modul Apolla 11 do Pacifiku a znamenal také dopravení 21,5 kg horniny z Měsíce, která se dodnes studuje. Podobný úspěch chce zopakovat s prvním vzorkem přineseným z jiné planety. Tou má být Mars a dopomůže k tomu i připravovaná mise Mars 2020. Ta by měla vyrazit do vesmíru 17. července 2020 a přistání roveru na povrchu červené planety je plánováno na 18. února 2021 v oblasti Jezero Crater.
 
Rover Mars 2020
 
Tento rover zde bude sbírat vzorky a jeho úlohou bude přepravit je v tubách na bezpečné místo, odkud budou pak vyneseny zpět na orbitu Marsu a odtud zpět na Zemi. K tomu budou potřeba další dvě vesmírné mise, které jsou prozatím jen ve fázi konceptu. Jednou z nich bude Mars Ascent Vehicle, který bude tvořen raketou pro vznesení se zpět na orbitu Marsu a rover (zhruba velikosti Opportunity), který převezme vzorky pro raketu. Druhá mise bude tvořena další raketou, která už bude připravena na orbitě Marsu a převezme vzorky od Mars Ascent Vehicle. Ty pak dopraví zpět na Zemi.
 
Thomas Zurbuchen z NASA podotkl, že Apollo 11 demonstrovalo nesmírný význam přinesení vzorků z jiných světů pro jejich analýzu na Zem a nyní NASA stojí "na ramenou" této mise, aby provedla další významný krok v podobě první cesty na jinou planetu a zpět se vzorky z ní.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek