www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020

NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
, , aktualita
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
K oblíbeným
reklama
Před 50 lety, přesněji 24. července 1969, dopadl řídící modul Apolla 11 do Pacifiku a znamenal také dopravení 21,5 kg horniny z Měsíce, která se dodnes studuje. Podobný úspěch chce zopakovat s prvním vzorkem přineseným z jiné planety. Tou má být Mars a dopomůže k tomu i připravovaná mise Mars 2020. Ta by měla vyrazit do vesmíru 17. července 2020 a přistání roveru na povrchu červené planety je plánováno na 18. února 2021 v oblasti Jezero Crater.
 
Rover Mars 2020
 
Tento rover zde bude sbírat vzorky a jeho úlohou bude přepravit je v tubách na bezpečné místo, odkud budou pak vyneseny zpět na orbitu Marsu a odtud zpět na Zemi. K tomu budou potřeba další dvě vesmírné mise, které jsou prozatím jen ve fázi konceptu. Jednou z nich bude Mars Ascent Vehicle, který bude tvořen raketou pro vznesení se zpět na orbitu Marsu a rover (zhruba velikosti Opportunity), který převezme vzorky pro raketu. Druhá mise bude tvořena další raketou, která už bude připravena na orbitě Marsu a převezme vzorky od Mars Ascent Vehicle. Ty pak dopraví zpět na Zemi.
 
Thomas Zurbuchen z NASA podotkl, že Apollo 11 demonstrovalo nesmírný význam přinesení vzorků z jiných světů pro jejich analýzu na Zem a nyní NASA stojí "na ramenou" této mise, aby provedla další významný krok v podobě první cesty na jinou planetu a zpět se vzorky z ní.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře