www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA dala zelenou, za tři roky se bude startovat k Trojánům

NASA dala zelenou, za tři roky se bude startovat k Trojánům
, , aktualita
Ivan a Ondřej Trojan mohou být klidní, americké NASA pochopitelně jde o asteroidy Troján, které se pohybují na oběžné dráze Jupiteru a o nichž toho dosud moc nevíme. Právě proto se stanou cíli nových robotických misí. 
reklama
Trojány jsou dvě známé skupiny asteroidů, které se usídlily na oběžné dráze Jupiteru, a to před ním i za ním. Dosud byly prozkoumány jen velice málo, a to zvláště v porovnání se samotným Jupiterem a jeho měsíci. Však k této planetě se už vydaly sondy Pioneer 10 a 11, oba Voyagery a pak Galileo a nyní kolem něj létá Juno. Na Trojány jsme se ale mohli podívat leda tak prostřednictvím svých pozemských a vesmírných zařízení, přičemž tento pohled není nic moc vzhledem k tomu, že jde jen o malé asteroidy. 
 
 
Už dříve jsme informovali o jisté misi AJAX, jejímž cílem měly být právě Trojány, ovšem NASA v roce 2021 chce vypustit (i) jinou misi, a sice Lucy. Ta však bude patřit do stejné robotické třídy, kterou NASA označuje jako Discovery a jejím cílem bude rovnou šest asteroidů a navíc cestou k nim i Hlavní pás planetek. A co je naopak vědeckým cílem? Jako obvykle nic menšího než osvětlení vzniku samotné Sluneční soustavy. 
 
Trojány se usídlily v gravitačních centrech, jež máme k dispozici také my u Země. Je o librační body, které lze využít pro umístění vesmírných zařízeních. Jeden z nich se nachází vždy v zákrytu za Zemí na druhé straně od Slunce (L2) a plánuje se využít pro teleskop JWST. L4 a L5 jsou zase na oběžné dráze daleko před a za planetou a právě to jsou i místa, kde najdeme v případě Jupiteru Trojány. 
 
 
A dá se říci, že o nich víme dosud tak málo, že lze jednoznačně očekávat revoluci v tom, jak dnes chápeme tyto dvě oblasti plné planetek. Ty vždy nesedí na jednom místě a mnohdy oscilují právě kolem bodů L4 a L5, takže mají pak i velké orbitální inklinace až kolem 40 °. Známé je také jejich rozdělení na řecký (L4) a trójský tábor (L5) s příslušným pojmenováním významných těles po bájných hrdinech. 
 
 
Co se týče mise Lucy, ta byla pojmenována po dochované fosílii australopitéka a půjde o sondu vysokou 3,5 metru a širokou 13,5 metru s plně rozbalenými slunečními panely. Využije svůj vlastní pohonný systém, který sondě umožní navigovat se a provádět potřebné manévry. Její cíle najdeme v řeckém i trójském táboru a jde konkrétně o 3548 Eurybates, 15094 Polymele, 11351 Leucus a 21900 Orus v L4 a pak o 617 Patroclus a jeho souputník Menoetius v L5. 
 
 
Sonda bude sbírat informace o složení povrchu planetech, jejich geologii a také se její zařízení podívají na vnitřní strukturu. Ještě můžeme doplnit, že cestou Lucy narazí také na objekt 52246 Donaldjohanson z Hlavního pásu. Přístroje pro její misi už byly vyzkoušeny. Hlavní avionika bude využita z mise OSIRIS-REx stejně jako jeden hlavní vědecký přístroj a ostatní dva pak z New Horizons. A jak ukazuje obrázek nahoře, mise Lucy bude trvat dle plánu alespoň 12 let. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář