www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA dala zelenou, za tři roky se bude startovat k Trojánům

NASA dala zelenou, za tři roky se bude startovat k Trojánům
, , aktualita
Ivan a Ondřej Trojan mohou být klidní, americké NASA pochopitelně jde o asteroidy Troján, které se pohybují na oběžné dráze Jupiteru a o nichž toho dosud moc nevíme. Právě proto se stanou cíli nových robotických misí. 
K oblíbeným
reklama
Trojány jsou dvě známé skupiny asteroidů, které se usídlily na oběžné dráze Jupiteru, a to před ním i za ním. Dosud byly prozkoumány jen velice málo, a to zvláště v porovnání se samotným Jupiterem a jeho měsíci. Však k této planetě se už vydaly sondy Pioneer 10 a 11, oba Voyagery a pak Galileo a nyní kolem něj létá Juno. Na Trojány jsme se ale mohli podívat leda tak prostřednictvím svých pozemských a vesmírných zařízení, přičemž tento pohled není nic moc vzhledem k tomu, že jde jen o malé asteroidy. 
 
 
Už dříve jsme informovali o jisté misi AJAX, jejímž cílem měly být právě Trojány, ovšem NASA v roce 2021 chce vypustit (i) jinou misi, a sice Lucy. Ta však bude patřit do stejné robotické třídy, kterou NASA označuje jako Discovery a jejím cílem bude rovnou šest asteroidů a navíc cestou k nim i Hlavní pás planetek. A co je naopak vědeckým cílem? Jako obvykle nic menšího než osvětlení vzniku samotné Sluneční soustavy. 
 
Trojány se usídlily v gravitačních centrech, jež máme k dispozici také my u Země. Je o librační body, které lze využít pro umístění vesmírných zařízeních. Jeden z nich se nachází vždy v zákrytu za Zemí na druhé straně od Slunce (L2) a plánuje se využít pro teleskop JWST. L4 a L5 jsou zase na oběžné dráze daleko před a za planetou a právě to jsou i místa, kde najdeme v případě Jupiteru Trojány. 
 
 
A dá se říci, že o nich víme dosud tak málo, že lze jednoznačně očekávat revoluci v tom, jak dnes chápeme tyto dvě oblasti plné planetek. Ty vždy nesedí na jednom místě a mnohdy oscilují právě kolem bodů L4 a L5, takže mají pak i velké orbitální inklinace až kolem 40 °. Známé je také jejich rozdělení na řecký (L4) a trójský tábor (L5) s příslušným pojmenováním významných těles po bájných hrdinech. 
 
 
Co se týče mise Lucy, ta byla pojmenována po dochované fosílii australopitéka a půjde o sondu vysokou 3,5 metru a širokou 13,5 metru s plně rozbalenými slunečními panely. Využije svůj vlastní pohonný systém, který sondě umožní navigovat se a provádět potřebné manévry. Její cíle najdeme v řeckém i trójském táboru a jde konkrétně o 3548 Eurybates, 15094 Polymele, 11351 Leucus a 21900 Orus v L4 a pak o 617 Patroclus a jeho souputník Menoetius v L5. 
 
 
Sonda bude sbírat informace o složení povrchu planetech, jejich geologii a také se její zařízení podívají na vnitřní strukturu. Ještě můžeme doplnit, že cestou Lucy narazí také na objekt 52246 Donaldjohanson z Hlavního pásu. Přístroje pro její misi už byly vyzkoušeny. Hlavní avionika bude využita z mise OSIRIS-REx stejně jako jeden hlavní vědecký přístroj a ostatní dva pak z New Horizons. A jak ukazuje obrázek nahoře, mise Lucy bude trvat dle plánu alespoň 12 let. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek