www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA hledá cesty, jak uspořit na nadějném teleskopu WFIRST

NASA hledá cesty, jak uspořit na nadějném teleskopu WFIRST
, , aktualita
V příštím desetiletí má do vesmíru letět zařízení WFIRST, které má mimo jiné i pátrat po exoplanetách s využitím efektu gravitační čočky. NASA nyní hledá i mimo své řady zdroj nápadů, jak plánovaný rozpočet na celou misi snížit o alespoň 400 mil. USD.
K oblíbeným
reklama
O WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope) se tak mluví především ve spojení s hledáním exoplanet pomocí efektu gravitační čočky, což je další velice slibná metoda vedle dnes široce využívané tranzitní metodě, s níž pracuje teleskop Kepler, i s dalšími. NASA však už dlouho nemá rozpočet jako při vesmírných závodech se Sovětským svazem a musí šetřit. To se projevilo i v tomto případě, kdy jde o snížení rozpočtu ze 3,6 na alespoň 3,2 miliardy, a to při nutnosti zachovat hlavní 2,4metrový teleskop pro WFIRST. To doporučila komise WIETR, neboli WFIRST Independent External Technical/Management/Cost Review. 
 
 
Z různých posudků a doporučení je totiž zřejmé, že rozpočet WFIRST by mohl nakonec snadno překonat plánovanou částku, což by mohlo přímo ohrozit další astrofyzické mise financované agenturou NASA. Bude se tak muset najít způsob, jak snížit náklady na výrobu hlavního širokoúhlého teleskopu, tak i nezbytného koronografu. Tento úkol na sebe má vzít především Goddardovo vesmírné centrum, které bude muset přijít s modifikovaným designem.
 
Zpráva od WIETR také doporučuje, aby byl koronograf brán spíše jako "technologická demonstrace". Toto zařízení má sloužit k odstínění světla od jednotlivých hvězd, aby byly přímo viditelné samotné planety a WIETR jej vidí jako přímé ohrožení primární mise. WFIRST totiž, jak už bylo řečeno, nemá na starosti pouze hledání exoplanet. Bude také studovat dopady temné energie, aby mohly být zodpovězeny základní otázky, které se jí týkají. To tedy i včetně odpovědi na to, jak je možné, že se rozpínání vesmíru zrychluje, než aby se spíše zpomalovalo. Přímé sledování exoplanet tak můžeme brát jako spíše podružný úkol, neboť ten hlavní, který se jich týká, je poskytnutí celkového obrázku o jejich množství ve vesmíru i o tom, kolik cizích systémů se asi tak podobá tomu našemu. Zde tak jde i o pravděpodobnost výskytu nám blízkého života v hloubi vesmíru. 
 
 
Co se týče hlavního teleskopu, ten měl být původně 1,3metrový, ovšem NASA získala 2,4 metrový už v roce 2012 od NRO (National Reconnaissance Office). Předpokládalo se, že se tím docílí lepších výsledků při nižších nákladech, ale to nakonec může dopadnout zcela jinak, neboť se možná teprve ukáže, že cena celé mise počítající s velkým teleskopem bude příliš velká a je možné, že se NASA bude muset vrátit k původní architektuře z roku 2010 s menším teleskopem. To by byla jistě škoda. 
 
A nakonec tu máme otázku klasifikace mise z hlediska rizika. WFIRST aktuálně padá do Class B, což znamená celkově vysokou prioritu, ale z dílčího hlediska nákladů a životnosti jen střední. Mise podobného významu a s podobnými náklady přitom obvykle spadají do Class A, čili zcela nejvyšší priority, což se tak možná také přehodnotí. 
 
Zdroj: Space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře