www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA InSight brzy přistane na Elysium Planitia: nudném, ale bezpečném místě

NASA InSight brzy přistane na Elysium Planitia: nudném, ale bezpečném místě
, , aktualita
Sonda InSight s přistávacím modulem se už pomalu blíží k Marsu, aby ještě v listopadu vstoupil do jeho atmosféry a snesl se na povrch v oblasti Elysium Planitia. To je pro přistání velice vhodné místo. 
K oblíbeným
reklama
NASA InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je na cestě už od letošního května, takže nyní už je opravdu pomalu čas na přistání, neboť cesta na Mars trvá obvykle kolem půl roku. Přistávací modul měl přitom to štěstí, že největší prachová bouře v historii lidských zařízení na Marsu proběhla letos v létě a nyní se očekává klidnější období a také není moc pravděpodobné, že by se měla bouře takového rozsahu opakovat i v průběhu dalšího marťanského léta. Vyloučeno to však pochopitelně není, ale i tak by už InSight měla mít svou misi v podstatě za sebou. 
 
 
Jak ukazuje první obrázek, modul InSight má přistát v oblasti, která je pro naše oči nezajímavá, ale pro bezpečné přistání na Marsu je to velice vhodné místo. Jde prostě o rovnou pláň, kde je vysoká pravděpodobnost, že InSight bezpečně dosedne a NASA si dle vlastních slov nemohla vybrat lepší oblast než Elysium Planitia.
 
 
 Insight přistane poblíž rovníku severně od pozice roveru Curiosity
 
Přistání můžeme očekávat 26. listopadu a nedlouho poté by InSight měla po blízkém povrchu rozmístit své přístroje a začít studovat především vnitřek planety. Bruce Banerdt z NASA JPL to přirovnává ke zdravotnímu vyšetření a sledování pulzu, teploty a reflexů. Cílem bude zjistit, jak se Mars zrodil. 
 
I s ohledem na výzkum bylo zvoleno dané místo přistání, protože InSight se potřebuje zakousnout do hloubi planety svou pětimetrovou sondou, která bude vybavena teplotními čidly. Jde o zařízení HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), které bude měřit, kolik tepla se uvolňuje z útrob planety, což budeme moci srovnat s tím, co máme na Zemi. 
 
Pak tu máme přístroj SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), což je šestisenzorový seismograf, který umožní sledovat možná "marsotřesení" nebo i záchvěvy po dopadech meteoritů. Nakonec je tu RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) s rádiovou výbavou pro sledování toho, jak moc se Mars "vrtí" při svém otáčení, čili jak se mění osa rotace. To může vědcům leccos říci o jádru planety. 
 
InSight bude při svém přistání spoléhat jednak na tření o atmosféru, která modul při sestupu zpomalí, takže pro tyto účely je vybaven tepelným štítem, pak využije padák a nakonec těsně nad povrchem odpálí brzdicí rakety.
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková