www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA InSight brzy přistane na Elysium Planitia: nudném, ale bezpečném místě

NASA InSight brzy přistane na Elysium Planitia: nudném, ale bezpečném místě
, , aktualita
Sonda InSight s přistávacím modulem se už pomalu blíží k Marsu, aby ještě v listopadu vstoupil do jeho atmosféry a snesl se na povrch v oblasti Elysium Planitia. To je pro přistání velice vhodné místo. 
reklama
NASA InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je na cestě už od letošního května, takže nyní už je opravdu pomalu čas na přistání, neboť cesta na Mars trvá obvykle kolem půl roku. Přistávací modul měl přitom to štěstí, že největší prachová bouře v historii lidských zařízení na Marsu proběhla letos v létě a nyní se očekává klidnější období a také není moc pravděpodobné, že by se měla bouře takového rozsahu opakovat i v průběhu dalšího marťanského léta. Vyloučeno to však pochopitelně není, ale i tak by už InSight měla mít svou misi v podstatě za sebou. 
 
 
Jak ukazuje první obrázek, modul InSight má přistát v oblasti, která je pro naše oči nezajímavá, ale pro bezpečné přistání na Marsu je to velice vhodné místo. Jde prostě o rovnou pláň, kde je vysoká pravděpodobnost, že InSight bezpečně dosedne a NASA si dle vlastních slov nemohla vybrat lepší oblast než Elysium Planitia.
 
 
 Insight přistane poblíž rovníku severně od pozice roveru Curiosity
 
Přistání můžeme očekávat 26. listopadu a nedlouho poté by InSight měla po blízkém povrchu rozmístit své přístroje a začít studovat především vnitřek planety. Bruce Banerdt z NASA JPL to přirovnává ke zdravotnímu vyšetření a sledování pulzu, teploty a reflexů. Cílem bude zjistit, jak se Mars zrodil. 
 
I s ohledem na výzkum bylo zvoleno dané místo přistání, protože InSight se potřebuje zakousnout do hloubi planety svou pětimetrovou sondou, která bude vybavena teplotními čidly. Jde o zařízení HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), které bude měřit, kolik tepla se uvolňuje z útrob planety, což budeme moci srovnat s tím, co máme na Zemi. 
 
Pak tu máme přístroj SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), což je šestisenzorový seismograf, který umožní sledovat možná "marsotřesení" nebo i záchvěvy po dopadech meteoritů. Nakonec je tu RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) s rádiovou výbavou pro sledování toho, jak moc se Mars "vrtí" při svém otáčení, čili jak se mění osa rotace. To může vědcům leccos říci o jádru planety. 
 
InSight bude při svém přistání spoléhat jednak na tření o atmosféru, která modul při sestupu zpomalí, takže pro tyto účely je vybaven tepelným štítem, pak využije padák a nakonec těsně nad povrchem odpálí brzdicí rakety.
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů